логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Одејќи од светата Гетсиманија кон Елеонската гора, наидуваме на манастирот на авва Аврамиј, што го основал самиот авва Аврамиј. Тој потоа, по Евдоксиј, станал игумен на новата црква посветена на сефалната Богородица и секогаш Дева Марија. Во тој манастир на великиот Аврамиј, во времето кога го посетивме, игумен беше некои авва Јован од Кизик. Ние го прашавме за следново:

„Како може да стекнеме добродетели?“ – а старецот ни одговори:

„Кога некој сака да стекне некоја добродетел, тој не може тоа да го постигне додека првин не го замрази соодветното зло, кое е спротивно на таа добродетел.

Така, на пример, ако сакате да здобиете дар на солзи, замразете го смеењето.

Ако сакате да здобиете понизност, замразете ја гордоста.

Сакате ли воздржливост од храна, замразете го стомакоугодувањето.

Сакате ли целомудрие, замразете ги телесните насладувања.

Сакате ли сиромаштво, замразете го богатството.

Сакате ли да бидете милостиви, замразете го среброљубието.

Кој сака да живее во манастир, првин нека ги замрази средбите со надворешниот свет, дури со некогашните свои домашни, дури и со своите роднини.

Кој сака да живее во пустината, нека ги замрази градовите, кој сака да живее во тихување, нека го замрази празнословието.

Кој сака да го заузда својот гнев, нека го заузда дружењето со световните луѓе.

Кој сака да го задржи својот јазик, нека ги затвори своите уши за да не слушаат премногу (нешта).

Кој сака постојано да има страв Божји, нека го замрази угодувањето на телото и нека ја засака тегобата и тешкотиите на животот, и дури тогаш ќе може искрено да Му послужи на Бога“.

 

Извадок од: „Духовни полиња“, Јован Мосх.

 

Извор: https://crkvaveles.wordpress.com/2013/07/22/steknuvanje-dobrodeteli/

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1543
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 977
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…