логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

„Ние, пастирите, треба да сме скромни, а народот да е послушен. Благодарен сум на тоа што со својата едноставна и смирена облека го покажувате патот Божји. Ние, односно оние што носат расо, треба да бидат достоинствени и внимателни. Расото е крст. Расото е знаме Христово. Христос не оставил друго знаме, освен расото. Монаси, свештеници, епископи, сакајте го расото!

Никогаш да не дозволите да бидете сметани за Божји управители на земјата! Многу пати сум слушал како свештениците велат дека тие се управители Божји на земјата. Не си управител, туку си послушник Божји овде на земјата!

Дали јас сум управител Божји на земјата? Дали мојата личност, моето присуство е погодна за управување? Не, никако. Јас сум послушник Божји – и тоа лош послушник, лош работник на Неговото лозје. Старец Амфилохиј од Патмос велеше: ’Секоја вечер испитувајте се дали можеби некого сте соблазниле! Можеби сум сторил нешто во мојот живот што довело до тоа некој да ја напушти Црквата‘. Тоа е проверка која треба да ја практикуваме сите ние кои носиме расо“.

Извор: Бигорски манастир



Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

Ное 25, 2018 Полезно и Потребно 1219
КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1765
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 1174
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…