логоFacebookTwitterYouTubeeMail

crkva-albuquerque

Секој човек се искушува, се навлекува и подлегнува на [од страна на] својата сопствена похота. Потоа, похотата, откако ќе се зачне, раѓа грев, а извршениот грев раѓа смрт – вели св. ап. Јаков.

Човекот пред сè се измачува од гордоста и егоизмот. Тие ги нарушуваат неговите односи со најблиските.

Затоа живееме во епоха на психолози и психијатри. Но, ако сме смирени и во нас има љубов, тогаш нема да имаме проблеми.

Смирениот не се плаши да падне, бидејќи нема каде подолу да оди. Што и да се случи во него, тој останува спокоен и мирен. Во оној што има Христова љубов, сè во него е просто и средено.

Гордоста и себељубието се основни непријатели на животот во Христа. Овие погубни страсти ги оттурнуваат и дезорганизираат творечките духовни сили на умот и предизвикуваат непоправливи психички растројства. Тие предизвикуваат димензии на невротична гордост врз логиката и волјата. И на крајот на краиштата, успеваат да стават ѕид помеѓу душата и Христа. А човек кој живее без Христа, го губи човечкиот облик, се демонизира и душата се трауматизира. Лекарите, душевните трауми ги нарекуваат душевни заболувања. Но, човек што сака, со помош на духовен подвиг, може да се ослободи од нив. Светоста го менува и го спасува. А кога се осветува душата, тогаш се осветува и телото.

Луѓето од современото општество живеејќи во наслади и имајќи сè, живеат како да немаат ништо, бидејќи Го немаат Христа.

Затоа ординациите на невролозите, психолозите и психијатрите се полни со болни, а лекарствата се даваат како бомбончиња.

Со изгонувањето на Божата љубов, од животот се изгонува и мирот и радоста Христови. Луѓето ги затвориле прозорците кон Рајот, а свештените пребивалишта за душите станале индивидуални келии на тага, злоба, завист, одмазда и смут, за да се остварат вистинските зборови на Апокалипсата: „Ти носиш име дека си жив, а си мртов“.

Но, ако посакаме се решиме да ја отвориме вратата на нашето срце, за да влезе низ неа Христос, за да престојува во целата наша душа и да го просвети нашиот ум, тогаш ќе исчезне секоја тешкотија, сето растројство и тага и тогаш нема да ни се потребни лекови. Свети Порфириј Кавсокаливит

Извор: http://pravoslavie.mk.

Прочитајте повеќе на: http://pravoslavie.mk/lugeto-gi-zatvorile-prozortsite-kon-rajot/

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 494
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…