логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 (Обновено)

Ptici.zima.jpg

 

Многу одамна во еднo царство си живеел еден мудар и среќен цар. Во неговата старост тој бил тажен само за едно - немал деца.
Еднаш царот си помислил: „ Ќе го изберам во царството најчесното дете и ќе го посвојам. “
 Тој наредил да им се раздадат семиња од цвеќиња на сите деца и објавил:
„ Оној кој ќе одгледа од ова семе најубави цвеќиња, ќе ми биде син или ќерка.“
Сите деца го насадиле семето и го полевале секое утро и секоја вечер.
Петар исто така се трудел околу семето. Но поминале десет дена, потоа поминало пола месец, па еден месец, а семето во саксијата сеуште не пораснало.
„Колку чудно“, - се зачудил Петар.
Конечно,  ја запрашал мајка му:
„ Зошто моето семе не израснува?“
Таа му одговорила:
„ Пробај да го засадиш во друга земја.“
Петар го пресадил семето во друга земја и пак ништо.
Дошол денот кога царот требало да ги види цвеќињата. Сите деца облечени во свечена облека излегле надвор држејќи ги саксиите со цвеќињата. Секое дете посакувало  да стане принц.
Но што е тоа? Зошто царот, гледајќи ги цвеќињата, поминувал покрај сите деца на улицата и не му се зарадувало лицето?
Одеднаш пред една куќа го забележал Петар, кој плачејќи стоел со празна саксија. Царот наредил да го повикаат момчето.
„Зошто стоиш со празна саксија?“ – го прашал царот.
Петар, со липање, раскажал, како тој го насадил семето, но тоа не пораснало, изгледа, како казна за тоа што некогаш украл јаболко од туѓа градина.
Слушајќи го одговорот, царот го зел во раце Петар и рекол:
„Еве го мојот чесен син!“

3.angeli.so.truba
Луѓето почнале да прашуваат:
„Зошто царот го посвои детето со празна саксија?“
И царот им објаснил:
„ Луѓе! Семето, кое јас им го разделив на децата беше варено.“
И тогаш сите одобрувајќи климнале со главите.
А, на децата, кои стоеле со прекрасните цвеќиња од срам им поцрвенеле обравчињата:
Сите тие насадиле друго семе.

 

Извор: Бигорски манастир

  12.01.2013 год.Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 648
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…