логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Избор

 

Избрани дела на Јован Павловски


Деновиве книгоиздателството МИ-АН од Скопје ги издаде првите четири книги од "Избраните дела на Јован Павловски". Се работи за Тоа Радиовце во кое паѓам длабоко", (роман) Семејни иверки" (раскази), Значкаа (современа бајка) и Град, години, луѓе" (роман).

"Овие први четири тома практично се репрезентативен пресек на прозното творештво на Павловски. Во рамките на осумтомното издание на "Избраните дела на Јован Павловски" планирано е да се издадат и Ние на Татковината и должиме се, таа нам ништоо, Огнено семејство", Гемиџиите" и Ѕвездена прашина", односно избор од документарната проза на авторот.

Книга прилози за новинарот Јован Поповски

Поповски има 72 објавени книги, а известувал за светски весници како "Лондон тајмс", "Ле монд", "Вашингтон пост"

Денес новинарот, писател, публицист и сценарист Јован Поповски го слави неговиот 95 -ти роденден. Во пресрет на неговата, како што самиот вели, длабока старост "гробу на врата", тој ни ја раскажа приказната за своите записи од младоста, која ја чувал 70 години. За записите "Измеќари" и "Зајдено сонце".
А во пресрет на роденденот, ја објави книгата "Прилози за моето творештво". Тој во неговото родно Вевчани ги бележел кажувањата на, како што ги нарекува, "печалбарските олупини", а пишувал и за нивните жени. За овие записи тој бил суден во Тирана.
Во книгата "Прилози за моето творештво", на 170 страници има прилози од академиците Димитар Митрев, Анте Поповски, Цветан Грозданов, Блаже Ристовски и Александар Христовски. Потоа свои прилози имаат писателите Владо Малевски, Јован Павловски, белградскиот критичар Протиќ, хрватскиот писател Сушиќ, Тодор Чаловски, Анастас Ќушковски, Тошо Ширилов, Слободан Мицковиќ, како и историчарите Владо Ивановски, Тодор Чепреганов, Ордан Ивановски. За Поповски пишувале и колегите Томо Чаловски, Стојан Тренчевски, Паскал Гилевски, а свој прилог има и Благој Дрнков.Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 225
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 676
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 889
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Бог е праведен. Сепак, на оние кои се одрекле од светот и световните работи им ветил стократно повеќе уште во овој живот, а плус и Царство Небесно: „Вистина ви велам:...

Храмот е срце

Храмот е срце

До тој Ден, којшто ние сме собрани данеска да го празнуваме. До денот, во којшто светлото Сонце на Правдата дошло да го осветли овој свет и да изгрее од гробот...

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Но, бидејќи над вистинската вера, низ вековите, незабележливо се наталожиле и одомаќиниле уште неколку темнини, денес, оној што ќе поверува, ќе треба да се пробие и низ овие темнини; а...

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Откако ја стекнува нејзината доверба, Богочовекот Христос ѝ ја покажува и вистинската вера: „Жено, верувај Ми дека иде часот, кога ни во оваа планина, ниту во Ерусалим ќе се поклонувате...

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

Телото ја прима онаа храна, која во суштина е еднаква со телото. Телото е од земјата и храната за телото е од земјата. Затоа телото во овој свет се чувствува...

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Слoвoтo Бoжјo e какo oган на кoјштo сe радува правeдникoт прeмрзнат вo студeнилoтo на oвoј свeт; и слoвoтo Бoжјo e какo oган кoј гo изгoрува нeправeдникoт, кoгo oвoј матeријалeн свeт...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Да го фрлиме фенерот на Диоген, да се откажаме од потрагата по човек во темнината на овој свет и во сеопштата расчовеченост. Таа потрага за нас заврши во оној миг...

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

Вo oвoј свeт на нeпрeстајнo движeњe и нeпрeстајни прoмeни, чoвeкoт, сакал или нe, мoра да бидe врабoтeн, билo сo дoбрo, билo сo злo дeлувањe. Мрзливиoт чoвeк, всушнoст, нe e врабoтeн:...

« »