логоFacebookTwitterYouTubeeMail


30 октомври 2010

Дваесет и четирите личности ги обединува нивната идеја за за­ед­ниш­тво и соживот на Балканот. Ре­но­ми­ра­ни гости од балканските земји му се заблагодарија на Се­ра­фи­мов­ски за големите дела

Со многу академици, уметници, гости и пријатели од Хрватска, Австрија, Бу­га­ри­ја, Србија, од Црна Гора, во свечена и пријатна атмосфера помина зав­че­раш­на­та промоција на монографијата на академик Томе Серафимовски "Бал­кан­ско соѕвездие" и отворањето на истоимената изложба во Ма­ке­дон­ска­та академија на науките и уметностите.
Иде­ја­та за изложбата со скулптури и цртежи, како што рече Се­ра­фи­мов­ски, кому оваа му е 35. по ред, ја добил пред 40-ина години, кога почнал да ги разгледува личностите од македонската преродба, почнувајќи од Ѓор­ѓи­ја Пулевски, стасувајќи до средниот век, па до денес.
"До­бив појасна слика за врските на Балканот. Сфатив дека нашите предци уш­те пред десет столетија биле докажани дејци во Европа. Бидејќи го чувс­тву­вам Балканот како моја татковина, пред седум години почнав да ги ове­ко­ве­чу­вам во бронза, во мермер, гипс видни личности од балканскиот прос­тор", рече Серафимовски.
Цик­лу­сот содржи 24 личности од различни историски епохи, почнувајќи од Ли­ди­ја од Македонија, преку Ѓерѓ Кастриот Скендербег, Рига од Фере, Вук Ка­ра­џиќ, Људевит Гај, Јосип Јурај Штросмаер, Мустафа Кемал Ататурк, Ми­рос­лав Крлежа, сe до Мајка Тереза.
За значењето на творештвото на Серафимовски зборуваа претседателот на Хрватската академија на науките и уметностите Милан Могуш и ав­то­рот на воведниот текст во монографијата академик Јосип Братулиќ.
Бу­гар­ски­от амбасадор во Македонија Раковски Лашев на Серафимовски му врачи медал од Министерството за култура на Бугарија за придонесот во развојот на културата меѓу двете земји, а зборуваше и бугарскиот поет Љу­бо­мир Левчев, годинешниот добитник на Златниот венец на Струшките ве­че­ри на поезијата.
Пос­ла­ни­е­то од францускиот поет Адонис до Серафимовски го про­чи­та Никола Ристановски, а поеми од различни автори читаа Кирил Ристовски, Висар Вишка и Бедија Беговска.
(Б.Н.)
Фо­то: Б.Грданоски

Извор: http://www.vest.com.mk/?ItemID=A448CE45ED98E74ABC4246EB7B6C42A7Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 317
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 780
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 1011
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Наравоучение: православната психотерапија прави разлика меѓу искушенија што ни се случуваат затоа што душевно оздравуваме (очистување на срцето од страстите) или сме доволно здрави (просветлување на умот), од искушенија што...

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

 Антиномично е и кога просторно и временски ограничениот човек станува благодатно секаде присутен, и во време и во простор. Антиномична е и ситуацијата кога обичен човек стекнува таква слобода пред...

« »