логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Столе Попов: Посакувам Македонците да се идентификуваат со „До балчак“

Среќен сум што дојде време „До балчак“ да го види пошироката публика. Презадоволен сум од тоа како изгледа филмот. Го остварив тоа што ми беше сон. Основна работа за мене е филмот да допре до публиката, таа да се идентификува со него. Денес има филмови што траат по 70 минути, а на времето тоа беа телевизиски филмови. Точно е дека нашиот филм е долг (трае 165 минути) и во тоа ми е и предизвикот, оти голема работа е да им го задржете вниманието на гледачите. Со овие зборови режисерот Столе Попов ја најави скопската премиера на филмот „До балчак“, закажана за вечерва во 21 часот во киното „Милениум“. Од 20.30 часот е закажан црвен тепих на кој ќе продефилираат ѕвездите од филмот. „До балчак“ од наредната недела ќе се прикажува и во другите градови во земјава, а наскоро се очекува и во „Синеплекс“. Премиерата беше на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола.

За македонската кауза

Вистинската естетска вредност на филмовите е публиката да ги гледа, а не дали собрал награди. Актерите, вели Попов, се најсветлата точка во филмот, кој имаше големи продукциски и технички проблеми.

- Мене никогаш не ми значеле наградите, на крајот остануваат филмовите. Моите филмови живеат со публиката веќе цели четири децении, се надевам дека и со „До балчак“ ќе биде така. Особено сакам Македонците да го гледаат филмот, најмногу затоа што зборува за суштината на македонската кауза и длабокото исконско чувство на слобода. Ова е филм за обичните луѓе. Без здравиот дух на актерите, немаше да успееме да го снимиме филмот – вели Попов.

Улогите во филмот ги толкуваат: Сашко Kоцев, Мартин Јорданоски, Инти Шрај, Тони Михајловски, Сенко Велинов. Дел од нив не ја кријат радоста што играат во овој комплексен проект. Kоцев раскажува, кога првпат се појавил на аудиција за филмот, не знаел какво точно е сценариото, ниту, пак, знаел многу за ликот Kрсте.

- Но, уште на првата аудиција, се вљубив во улогата и си велев дека таа сигурно ќе биде моја, кога кастинг-директорот ми кажа дека тоа е всушност главната улога. Големо професионално искуство ми е снимањето на филмот. Во прво време имав страхопочит кон режисерот, па премолчував кога нешто немаше да ми се допадне, с` додека еден ден не се скаравме на сет и реков дека го напуштам филмот. Но, се вратив и од тој ден се разбиравме многу едноставно – раскажува Kоцев.

Неговиот колега Сенко Велинов признава дека речиси 30 години чекал да се сними филмот. Тој имал 20 години, кога на час на Факултетот за драмски уметности професорот Горан Стефановски им рекол на студентите дека напишал текст и им го прочитал.

- Уште тогаш знаев дека е полн погодок и дека мора да се снима. Затоа премиерата во Скопје е празник за актерите, за кинематографијата, за државата, воопшто. Се радував на секој ден од снимањето - додава Велинов.

За „Оскар“ мора да се лобира

Со помало филмско искуство меѓу нив е Мартин Јорданоски. Најголем предизвик за него во филмот било да го совлада францускиот говор. Тој е особено благодарен на колегите што му помогнале да се соочи со големото филмско искуство.

„До балчак“ е наш кандидат за „Оскар“ за странски филм. Неопходно е да се лобира, за филмот да има поголем меѓународен успех, а наградите не се важни, категоричен е Попов.

- Четири мои филма биле кандидати за „Оскар“ во времето на Југославија. Во 1991 година, инсистирав „Тетовирање“ да биде прв филм што ќе ја претстави Македонија, но поради тоа што официјално не бевме влезени во Обединетите нации, од Академијата грубо ни го одбија филмот. Многу политика се врти во филмскиот свет. А годинава слушам Kосово, кое нема ни независност, ќе има свој претставник. Имам искуство и знам дека најважно е колку членови на Филмската академија ќе ги натерате да го гледаат вашиот филм. Секоја јавна презентацијата треба добро да ја изработите. Не е важно само филмот да се сними, ами да се вложи и во неговата промоција. Kога го прикажувавме „Среќна Нова ‘49“ во Лос Анџелес, срамежливо го поканивме големиот Елија Kазан да дојде. Не само што дојде, ами со себе донесе и неколку пријатели од филмскиот свет - раскажува Попов.

На прашањето дали би ги искористил личните контакти за поголема странска промоција на филмот, тој одговори дека не е човек што сака самиот да си ги промовира филмовите.

- Можеби некои можат, јас не сум таков – рече тој. (С.Ѓ.)

Секој филм прво мора да привлече внимание

Директорот на Агенцијата за филм, Дарко Башески истакна дека веќе е организирана проекција пред членовите на Академијата, што го организира „Европската филмска промоција“.

- За еден филм да успее пред членовите на Филмската академија, претходно мора да им привлече внимание, да има фестивал, критика, награда. Можете официјално да ги поканите на проекција, ама тоа не значи дека ќе дојдат – вели Башески.

Тој додаде дека „До балчак“ ќе биде понуден и на претселекцијата за Берлинскиот филмски фестивал што ќе се прави во ноември.


Извор:ДневникВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 226
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 676
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 891
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Бог е праведен. Сепак, на оние кои се одрекле од светот и световните работи им ветил стократно повеќе уште во овој живот, а плус и Царство Небесно: „Вистина ви велам:...

Храмот е срце

Храмот е срце

До тој Ден, којшто ние сме собрани данеска да го празнуваме. До денот, во којшто светлото Сонце на Правдата дошло да го осветли овој свет и да изгрее од гробот...

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Но, бидејќи над вистинската вера, низ вековите, незабележливо се наталожиле и одомаќиниле уште неколку темнини, денес, оној што ќе поверува, ќе треба да се пробие и низ овие темнини; а...

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Откако ја стекнува нејзината доверба, Богочовекот Христос ѝ ја покажува и вистинската вера: „Жено, верувај Ми дека иде часот, кога ни во оваа планина, ниту во Ерусалим ќе се поклонувате...

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

Телото ја прима онаа храна, која во суштина е еднаква со телото. Телото е од земјата и храната за телото е од земјата. Затоа телото во овој свет се чувствува...

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Слoвoтo Бoжјo e какo oган на кoјштo сe радува правeдникoт прeмрзнат вo студeнилoтo на oвoј свeт; и слoвoтo Бoжјo e какo oган кoј гo изгoрува нeправeдникoт, кoгo oвoј матeријалeн свeт...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Да го фрлиме фенерот на Диоген, да се откажаме од потрагата по човек во темнината на овој свет и во сеопштата расчовеченост. Таа потрага за нас заврши во оној миг...

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

Вo oвoј свeт на нeпрeстајнo движeњe и нeпрeстајни прoмeни, чoвeкoт, сакал или нe, мoра да бидe врабoтeн, билo сo дoбрo, билo сo злo дeлувањe. Мрзливиoт чoвeк, всушнoст, нe e врабoтeн:...

« »