логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

 Еден од најинтелигентните луѓе и научници на светот, секогаш имал прекрасни совети и ја пренесувал својата мудрост ширум светот.

Денес речиси да нема некој кој е жив а да не го слушнал името на Алберт Ајнштајн и кој не бил трогнат на овој или оној начин од неговите мудри зборови. Поради интензивната брилијантност и способности, често е повикуван своето мислење да го сподели на разноразни теми, кои се наоѓале во полето на науката и физиката.

Неговото цитати сè уште се релевантни денес како што биле и пред стотина години, а овде се наоѓаат неговите 20 најдобри цитати кои ќе ви помогнат да го ослободите генијот во себе.

„Погледнете длабоко во природата, и тогаш ќе разберете сè подобро.“

„Немојте да станете успешен човек, подобро обидете се да станете човек од вредност.“

„Образованието е она што ни останува откако сме заборавиле на она што сме го научиле во училиште.“

„Не можеме да ги решиме нашите проблеми со исто размислување кое сме го користеле кога сме ги создавале.“

„Животот е како возење со велосипед. За да би останале балансирани, мораме да се движиме.“

„Важна работа е да не престанеме да прашуваме. Љубопитноста има свои причини за постоењето.“

„Човек би требало да го бара она што е, а не она што мисли дека би требало да биде.“

„Држете се што подалеку од негативните луѓе тие имаат проблем за секое решение.“

„Логиката ќе ве води од А до Б. Фантазијата ќе ве носи насекаде.“

„Никогаш немојте да се откажете од она што навистина сакате да го направите. Личноста со големи соништа е помоќна од она оние со сите факти.“

„Слабите луѓе се осветуваат, силните простуваат, интелигентните игнорираат.“

„Бродот е секогаш сигурен на копно, но не е за тоа изграден.“

„Она што е исправно не е секогаш популарно, и она што е популарно не е секогаш исправно.“

TVITer80

„Образованието не е учење факти, тоа е тренирање на умот да размислува.“

„Фантазијата е поважна од знаењето.“

„Стравот од смртта е најнеправедниот од сите, затоа што нема ризик од несреќа за некого кој е мртов.“

„Во средината на потешкотијата лежи прилика.“

„На сите им се обраќам на ист начин, без разлика дали тоа е ѓубре од човек или претседател.“

„Постојат два начини да го живеете својот живот. Еден е да мислите дека ништо не е чудо. Второто е да мислите дека сè е чудо.“

„Благодарен сум на оние кои ми рекле НЕ. Поради нив, тоа го правам сам.“

 

Извор:

 

https://majkatiitatkoti.com/objavi/ajnstajn-sto-podaleku-od-negativnite-lu%c7%b5e-tie-imaat-problem-za-se/

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 238
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 691
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 913
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Повторување (30.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Повторување (30.05.2020)

За неделата на Светите отци од Првиот Вселенски Собор имав намера да пишувам за молитвата што ги опфаќа сите луѓе и секој човек што конкретно страда, ама за кого... Денешните...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Бог е праведен. Сепак, на оние кои се одрекле од светот и световните работи им ветил стократно повеќе уште во овој живот, а плус и Царство Небесно: „Вистина ви велам:...

Храмот е срце

Храмот е срце

До тој Ден, којшто ние сме собрани данеска да го празнуваме. До денот, во којшто светлото Сонце на Правдата дошло да го осветли овој свет и да изгрее од гробот...

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Но, бидејќи над вистинската вера, низ вековите, незабележливо се наталожиле и одомаќиниле уште неколку темнини, денес, оној што ќе поверува, ќе треба да се пробие и низ овие темнини; а...

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Откако ја стекнува нејзината доверба, Богочовекот Христос ѝ ја покажува и вистинската вера: „Жено, верувај Ми дека иде часот, кога ни во оваа планина, ниту во Ерусалим ќе се поклонувате...

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

Телото ја прима онаа храна, која во суштина е еднаква со телото. Телото е од земјата и храната за телото е од земјата. Затоа телото во овој свет се чувствува...

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Слoвoтo Бoжјo e какo oган на кoјштo сe радува правeдникoт прeмрзнат вo студeнилoтo на oвoј свeт; и слoвoтo Бoжјo e какo oган кoј гo изгoрува нeправeдникoт, кoгo oвoј матeријалeн свeт...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Да го фрлиме фенерот на Диоген, да се откажаме од потрагата по човек во темнината на овој свет и во сеопштата расчовеченост. Таа потрага за нас заврши во оној миг...

« »