логоFacebookTwitterYouTubeeMailВо салонот на Македонската опера и балет вечерва со почеток во 20 часот ќе се изведе операта "Тоска" од Џакомо Пучини. Оваа претстава, според надлежните во МОБ, е посветена на оперските пејачи Бранислав Поп Георгиевски, бас, и Кирју Лијаковски, баритон, по повод нивното заминување во пензија. Диригент на операта е Алесандро Д'Агостини од Италија, а режисер е Огњан Драганов од Бугарија. Сценографијата за претставата е на Зоран Николовски, а костимите се на Марија Пупучевска.
Во главните улоги ќе ги видиме Весна Ѓиновска-Илкова, Леонардо Грамења (Италија), и Нико Исаков (Бугарија)Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie