логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе...


Скопје - Меѓународната манифестација „Гоцеви денови“ ќе одбележи 138 години од раѓањето на Гоце Делчев. (црква „Св.Спас“/11:00, споменик на Делчев во Градски парк/12:00)Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie