логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе...


СКОПСКО ЛЕТО

Филмската вечер "Планетаризмот на Киро Урдин" е вечерва (21 ч.) во мултимедијалниот центар "Мала станица", на програмата на Скопско лето. Ќе се емитуваат филмовите "Планетариум", "Кучиња и возови", "Догони" и "Пишта".

 

Киро Урдин е роден 1945 година во Струмица каде го завршува основното и средното образование. Дипломирал на правниот факултет во Белград. Студирал на Академијата за применета уметност во Париз (1973/74 год.). Дипломирал на Академијата за филм - Париз (1997 год.) Живее и работи во Париз од 1974 година. Од 1984 година до денес професионално се занимава само со сликарство и има реализирано над 100 самостојни и групни изложби во познати галерии и музеи.

Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie