логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе...


Сценаријата на Томислав Османли во книга


Вечерва ( 21 часот) во мултимедијалниот центар Мала станица, во книжарницата "Или -или" ќе биде промовирана книгата сценарија на Томислав Османли со наслов "Ликови од меѓувреме".
Во книгата Османли, кој е еден од нашите најнаградувани сценаристи, ги составил трите свои успешни дела: сценариото за филмот "Ангели на отпад" (1995), сценариото за ТВ-филмот "Стрмоглави" ( 2006) и експерименталниот филм "По повод Манаки" (2007).
Книгата ќе ја претстават Весна Мојсова и Александар Прокопиев, а дел од текстовите ќе интерпретира актерот Драган Спасов - Дац.
Книгата е со промотивна цена од 200 денари.
 
 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie