логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе...

 

Во Македонската академија на науките и уметностите денеска напладне ќе се одржи промоција на две изданија на Академијата, објавени од Фондацијата „Трифун Костовски“. Станува збор за книгите „Блаже Конески поет и граматичар“ од академик Нуло Миниси и „Животописот на Охридската ариепископија“ од академик Цветан Грозданов.

Книгите пред присутните ќе ги претстават академиците: Луан Старова и актуелниот претседател на Академијата, Георги Старделов, а програмата ќе биде збогатена со настап на женскиот камерен хор „Св. Злата Мегленска“, кој ќе настапи под диригентската палка на Лета Димовска Полизова. Во галеријата на МАНУ ќе бидат претставени и портрети и печатени дела. (Н.П.)Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie