логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 Во рамките на деветнаесетиот по ред Театарски Фестивал Истанбул, кој годинава ке се одржува од 5 Мај до 5 Јуни, со своја претстава учествува режисерот Александар Поповски со  претставата ГРАДИТЕЛИ НА ИМПЕРИЈАТА или SCHMURZ. од францускиот автор Борис Вијан.    Оваа престава доаѓа како резултат на соработка која пред три години се случи со градсиот Истанбулски театар кога Поповски ја режираше преставата ОПАСНИ ВРСКИ. Преставата беше наградена со највисоката национална награда за најдобра престава И најдобра режија.Премиерата е на 11ти и 12ти мај во театрот SISLI BLACKAUT SAHNESI. Претставата е во продукција  на театарската кука Хајал Пердеси, сопственост на продуцентката Селин Искан. Ова е интернационален фестивал со претстави од цел свет И престави од турските театри. Најпознати театри на фестивалот  фестивалот оваа година се Схаубине театар од Германија со претстава на Томас Остермаер, И Театарот од Варшава со резисерот Грзегорц Јарзина.Во најавата за преставата се вели:
Што не вознемиува? Што прифакаме, а што не прифакаме додека сме зиви? Каде не водат амбициите? Што бараме? Со овие прашања започнува последната драма на Борис Вијан  Градители на империјата, со назнака саркастична трагедија. Се работи за едно семејство кое живее во зграда, кое бега од некоја мистериозна бука И се искачува секогаш за еден кат погоре.  Без да знаат точно од што се плашат, секое нивно бекство е пат кон изолација И морален пад.

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie