логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе...


Во рамките на проектот „Да живееме ЗАЕДНО како ЦРКВА“, во
Ц. О. „Св. Георгиј“ Чаир - на 30. 10. 2010 -ја организираме средбата „Заедно
во Христа - од цело Скопје“

Литургија, од 9 часот.

Темите на предавањата се:
1. „Зошто се причестуваме и како
треба да се подготвиме за истото?“ - пр. о. Ивица Тодоров
2. „Значењето на точното исповедање на православната христијанска вера“ пр. о. Александар Митковски.Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie