логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе... 
Во денот кога Светата Православна Црква го празнува споменот на “Св.Великомаченик Димитриј Солунски Мироточив”, настојателот и црковниот одбор при истоимениот манастир од с.Селце – Прилеп, испраќаат

П  О  К  А  Н  А
до христољубивиот православен народ по повод манастирската слава.

07.11.2012 год.(среда) - Вечерна Богослужба со почеток од 18:00 часот.
08.11.2012 год.(четврток ) - Утрена Богослужба со Света Божествена Литургија со почеток од  07:00 часот.Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie