логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 za.decata.jpg

За децата

Нема ништо посилно од тоа чувство кое ни доаѓа кога ги држиме в раце своите деца. Нивната беспомошност ги допира благородните струни во нашите срца. За нас нивната невиност – е очистувачка сила. Кога во домот има новороденче, бракот како одново да се раѓа. Детето го сближува семејниот пар така, како никогаш претходно. Во срцето оживуваат струните кои до тогаш молчеле.  Пред младите родители стануваат нови цели, се појавуваат нови желби. Животот веднаш добива нова и подлабока смисла.
 На нивните раце лежи свето бреме, бесмртен живот, кој тие треба да го сочуваат, и тоа вселува во родителите чувство на одговорност, кое ги тера да се замислат. „Јас“ – повеќе не е центар на светот. Тие имаат нова цел, за која треба да живеат, цел доволно голема, да го наполне целиот нивни живот.
Децата – се апостоли Божји,
Кои од ден на ден
Ни ги испраќа нам, за да ни зборува
За љубовта, мирот, надежта!
 Секако, со децата кај нас се појавуваат и маса грижи и неволји, и затоа има луѓе кои гледаат на појавувањето на децата како на несреќа. Но, така гледаат на децата само ладните егоисти.
„Ах, што би станал наеднаш животот за нас,
Кога во него би немало деца,
Зад нас – само пустина,
А напред – само сенка на смртта.
Што значат лисјата за дрвата?
И светлината, и воздухот преку нив,
Сгустнувајќи се во сладок, нежен сок,
Одат во стеблата, хранејќи ги.
Како лисја во оваа шума –
За светот се децата; преку нивните очи
Ние ја восприемаме убавината,
Која е подарена од Небесата“.
Големо дело е – да се земе на себе одговорност за тие нежни, млади животи, кои можат да го збогатат светот со убавина, радост, сила, но кои исто така лесно можат да загинат; големо дело е – да се воспитуваат, да се формира нивниот карактер – ете на што треба да мислиш, кога го градиш својот дом. Тој треба да биде дом, во кој децата ќе растат за вистински и благороден живот, за Бога.
Никакви ризници не можат да му ја заменат на човекот загубата на со ништо не споредливата ризница – неговите родни деца. Нешто Бог дава често, а нешто само еднаш. Поминуваат и повторно се враќаат годишните времиња, расцветуваат нови цвеќиња, но никогаш двапати не доаѓа младоста. Само еднаш се дава детствотот со сите негови возможности. Тоа што вие можете да го направите за да го украсите, правете го брзо.

  

(Продолжува)

 

Stefan.LIt.Bogorodica.jpg

Подготви: Златко  Дивјаковски

Друго:

 

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

Ное 25, 2018 Полезно и Потребно 1300
КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1841
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 1229
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

Беседи

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

„Да зборувам на сите човечки јазици, па дури и на ангелски, штом љубов немам, ќе бидам бакар, што ѕвони, или кимвал, што ѕвечи. Да имам пророчки дар и да ги...

БEСEДА за бoжeствoтo на Синoт и битната eднаквoст сo Oтeцoт

БEСEДА за бoжeствoтo на Синoт и битната eднаквoст сo Oтeцoт

Затoа, всушнoст, и Синoт сe oвoплoтил за сo Сeбe да им oбјави на луѓeтo и за Сeбe си, и за Oтeцoт и за Свeтиoт Дух, eднoсушнoтo Бoжeствo, трoичнo пo ипoстас....

БEСEДА  за вoскрeснатиoт и живиoт Гoспoд Кoј e вoскрeсeниe и живoт

БEСEДА за вoскрeснатиoт и живиoт Гoспoд Кoј e вoскрeсeниe и живoт

Јас сум вoскрeсeниeтo и живoтoт (Јн. 11:25). Oвиe свeти збoрoви ги изрeкoл Гoспoд Исус Христoс. Oн нe самo штo ги кажал, туку и сo дeлo ги дoкажал. Вoскрeснувајќи ја ќeрката...

Архимандрит Партениј Бигорски: Вечното знаме на Христијаните

Архимандрит Партениј Бигорски: Вечното знаме на Христијаните

Голема е и длабока мистиката што овој четворокрак симбол ја содржи во себе; тој таинствено бил предобразуван низ целата епоха на Стариот Завет, како претсказание за Распетието на Синот Божји...

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Методија Митановски: РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТАТА ВЛАДИЧИЦА НАША БОГОРОДИЦА И СЕКОГАШ ДЕВА МАРИЈА

Методија Митановски: РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТАТА ВЛАДИЧИЦА НАША БОГОРОДИЦА И СЕКОГАШ ДЕВА МАРИЈА

 За едни, среќа е власта, за други-богатството, за трети-славата, јавното признание, за некого семејството, за некого работата.... Многу луѓе можат да кажат разни карактеристики за среќата. Но ниту една нема...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

Тoј пoчeтoк e вo Слoвoтo Бoжјo, вo Синoт Бoжји. Oн гo запoчнал и сoздавањeтo на свeтoт и спасeниeтo на свeтoт. Кoј и да сака да гoвoри билo за сoздавањeтo на...

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Свети Јован Крстител, кој од Господа бил предназначен да биде посредник помеѓу времето на Законот и времето на Благодатта, Го видел Спасителот Христос уште додека се наоѓал во утробата на...

« »