логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Vecerna.Ksenija.jpg 

7. НИТРИСКИТЕ ПОДВИЖНИЦИ

Откако посетив мнозина светители и поживеав три години во манастирите околу Александрија, каде што видов околу две илјади многу ревносни луѓе, украсени со секаква добродетел, јас оттаму заминав во Нитриската Гора. Помеѓу оваа Гора и Александрија се наоѓа едно езеро, наречено Марија, тоа се простира околу седумдесет милји. Откако го препловивме, јас за ден и половина стигнав во Гората од јужната страна. Покрај оваа Гора се наоѓа една голема пустина, која се простира до Етиопија, Мазик и Мавританија. Во Гората живеат околу пет илјади луѓе, кои животот го живеат на различни начини, онака како што секој може и сака, така што таму може да се живее сам, или по двајца, или во група. На оваа Гора има седум пекари, кои им служат на потребите на овие луѓе, и околу шестотини отшелници, кои се длабоко повлечени во пустината. Бидејќи во Гората останав една цела година и примив многу корисно од блажените и преподобни отци: Арсисиј Големиот, Путуваст, Агион, Хрониј и Серапион, побуден од нивните големи кажувања за древните духовни отци, јас отидов во срцето на пустината.

На оваа Нитриска Гора постои една огромна црква, во чија близина се наоѓаат три палми и на секоја од нив виси по еден камшик. Првиот е одреден за казнување на монасите кои ќе згрешат, вториот за казнување на разбојниците ако наидат, а третиот за поправање на оние кои случајно ќе наидат, а кои паднале во некоја грешка. Така сите оние кои ќе згрешат, и ќе се види дека заслужуваат тепање, ги врзуваат за палмата, добиваат одреден број на удари и потоа ги пуштаат. Веднаш до црквата се наоѓа гостилницата, во која свое засолниште си наоѓа секој странец, за време на својот престој на оваа Гора, се дури самиот не реши да си замине, па макар неговиот престој да трае и две или три години. На таквиот му дозволуваат една недела да помине без работа, а потоа му одредуваат работа или во градината, или во лебарницата, или во кујната. Ако пак, странецот е образован човек, тогаш му даваат да чита книги, но не му дозволуваат со никого да разговара се до пладне. Во Гората живеат и лекари и аптекари. Тука се употребува и вино, и се продава. Сите овие луѓе себеси си прават облека со свои раце, и во тој поглед не знаат за сиромаштво. Кога ќе настапи вечерта, човек може да застане и да слуша како од секоја ќелија се слушаат славословија и псалми, пеени на Христа; и како молитвите се испраќаат на небото, та човек може да помисли дека се наоѓа над овој свет во рајот на сладоста. Во црквата се собираат во сабота и недела. При оваа црква има осум презвитери, но се дури е жив првиот презвитер, останатите ниту служат, ниту судат, ниту проповедаат, туку само живеат покрај него во безмолвие.
Големиот Арсисиј и со него многуте други свети старци () кои ги видовме, беа современици на блажениот Антониј. Од нив лично големиот Арсисиј ми раскажуваше дека го познавал и Амун Нитриски, чија душа ја беше видел големиот Антониј, кога ангелите ја примиле и вознеле на небото. Тој ми раскажуваше дека го познавал и Пахомиј Тавениски, кој имаше пророчки дар и беше архимандрит на повеќе од три илјади луѓе. За неговите добродетели ќе раскажам понатаму.

 

Издавач:

ЃаконијА

Скопје, 2002

Главен и одговорен уредник: Митрополит Брегалнички г. Агатангел

Преведе: ѓакон Игор Никовски

vozdvizenie.jpg

 

Паладиј, Епископ Еленополски- Лавсаик (6)

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 25, 2018

Акатист кон свети Нектариј Егински

КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен Нектариј, затоа направи и ние да ја завршиме духовната работа и стекнувајќи ја заработката, да Му запееме на Христа: Алилуја!
Октомври 30, 2018

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на мачениците, пример за чистота, огледало на велокодушните, восхит на премудрите, чуварко на верата христијанска, изобличителке на лагата идолска, поборничке на Божественото…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 772
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

ПРЕПОДОБЕН ПАХОМИЈ ВЕЛИКИ

Окт 18, 2018 Житија 1050
Паралелно со преподобниот Антониј Велики, основачот на пустинското, анахоретско монаштво,…

СВЕТИ ЕФРЕМ СИРИН ЖИВОТОПИС, ТВОРЕШТВО И КАРАКТЕРИСТИКА

Окт 18, 2018 Житија 997
Над сè, свети Ефрем си останува прекрасен проповедник – амвонот е почеток и крај на…

Беседи

„Лазаре, излези надвор“

„Лазаре, излези надвор“

Тие Негови зборови, пред сè, значат дека нема смрт за оние кои веруваат во Христа, зашто Христос подоцна на Марта ѝ вели: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во...

БEСEДА за барањeтo на живиoт пoмeѓу мртвитe

БEСEДА за барањeтo на живиoт пoмeѓу мртвитe

Духoт нeпoмрачeн сo грeв глeда вo нeбoтo и нe глeда грoб; пoмрачeниoт дух сo грeв глeда вo грoбoт и нe гo глeда нeбoтo. Грeвoт и дoбрoдeтeлта управуваат сo духoвниoт вид...

Митрополит Струмички Наум - Моќно превентивно или ризично куративно

Митрополит Струмички Наум - Моќно превентивно или ризично куративно

Бог е совршен, и како совршен, сѐ што прави – прави совршено. Кога Бог го направи човекот, всушност, направи бог – иако не по природа. Направи човекобог, кој треба да...

Жарко Ѓорѓиевски - Недела на преподобна Марија Египетска

Жарко Ѓорѓиевски - Недела на преподобна Марија Египетска

Телесните слабости постојано не вовлекуваат во нешта кои се сосема спротивни од патот на духовното совршенство. Телесните искушенија можат да не насочат кон пороци и кон секакво зло, а единствен...

Митрополит Струмички Наум: „Учителка“

Митрополит Струмички Наум: „Учителка“

Ајде повторно и оваа година – како во годините наназад, на Нејзиниот ден, да го обновиме нашиот подвиг – молитвеното правило „Богородице Дево...“ Оваа молитва, за нас раслабените, е последна...

БEСEДА за сeмoќта на збoрoт Бoжји

БEСEДА за сeмoќта на збoрoт Бoжји

Нo пoстoи рeд и начин пoмeѓу тваритe, видлив и дoстапeн за нас луѓeтo, а пoстoи рeд и начин нeвидлив и нeдoстапeн. Спoрeд тoј нeвидлив и нeдoстапeн рeд и начин, кoј...

Празникот Благовештение – првиот цвет на Пасхата

Празникот Благовештение – првиот цвет на Пасхата

Ете она што дојде да нѐ повика, сега ни се јави: Бог надумно се соединува со луѓето; со гласот на Архангелот прелеста се изгонува, а Дева радост прима; небото слегува...

Викарен Епископ Стобиски г. Јаков: Жртвена прегратка (31.03.2019)

Викарен Епископ Стобиски г. Јаков: Жртвена прегратка (31.03.2019)

Ако ги приклониме колената, а во срцето свое, во вистинскиот храм во кој Бог се вселува, не го поставиме Крстот, сме го промашиле суштинското значење на празникот, затоа што тоа...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥ Недела Крстопоклона (III Недела на Великиот Пост) ✥ 31.03.2019

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥ Недела Крстопоклона (III Недела на Великиот Пост) ✥ 31.03.2019

Според својата слободна волја човекот паднал во грев, па затоа и според својата слободна волја треба да се лекува и на крајот излечи од гревот и смртта. Бог не ги...

« »