логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Руската Црква зазема бескомпромисна позиција во дијалогот со католиците по прашање на вероисповедањето – Митрополит Кирил (23.01.2009)


Во дијалогот меѓу Руската Православна Црква и католиците не може да има никакви компромиси во врска со прашањето околу исповедањето на верата, изјави местобљустителот на патријаршискиот престол на Руската Црква Митрополитот Кирил.

„Позицијата на Римо-католичката црква во многу прашања од животот на општеството е поблиска кон православната гледна точка отколку позицијата на протестантите. Иако, ние знаеме за цел низ разидувања во вероисповедањето и праксата на Православната и католичката црква, и во таа област не можат да постојат никакви компромиси“, изјави Владиката во интервјуто за списанието „Аргументи и факти“.

Тој укажа на тоа дека во односите на Руската Црква со инославните конфесии „сите страни се свесни за постоечките принципиелни разлики, и самото тоа што сме во општење не значи дека ние се стремиме да бидеме една целина“.

„Исто така, на пример, иако Русија ги одржува односите со САД, воопшто не се стреми кон тоа да стане една од американските држави“, изјави Митрополитот.

Тој констатираше дека разликите во вероисповедањето и религиската пракса меѓу Православието и инославните конфесии „сега само се зголемуваат“. На пример, со некои од протестантските општини – Лутераската црква во Шведска и Епископската црква на САД – „дојде до целосен прекин на односите заради официјалното одобрување на хомосексуализмот од нивна страна“.

Митрополитот забележа дека Православната Црква „и е една света, соборна и апостолска Црква преку која Бог на човекот му го открива патот во вечниот живот“.

„Еве зошто е за нас толку важно да ја сочуваме верата којашто ни е предадена од Самиот Христос, Неговите апостоли и ранохристијанската заедница. Ние ја сведочиме таа вера на нашите ближни и далечни. Но, тоа не ни пречи да бидеме отворени и добронамерни кон луѓето со поинакви сфаќања, со коишто ние живееме во исто општество“, изјави Митрополитот Кирил.

 

Извор: Интерфакс


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 494
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Методиј - МЕЃУ ПОКАЈАНИЕТО И ПРАВДАЊЕТО

Митрополит Методиј - МЕЃУ ПОКАЈАНИЕТО И ПРАВДАЊЕТО

Духовниот живот не се состои од некакво израмнување на нашите сметки со Бога. Зашто, она што е содржина на нашата побожност, не треба да го извршуваме затоа што тоа така...

Митрополит Струмички Наум:  На Крстот Твој се поклонуваме, Христе (21.03.2020)

Митрополит Струмички Наум: На Крстот Твој се поклонуваме, Христе (21.03.2020)

Деца, разните страдања, при градењето на личносниот однос со Бог, нема да нѐ одминат; ако не поради недоволниот подвиг, тогаш секако поради нашата грешност и суета. Бог најубаво, наместо нас,...

 о. Горан Стојчевски: ЛИТУРГИСКИ МИГ ВО СЕКОЈДНЕВНИОТ ПОДВИГ

о. Горан Стојчевски: ЛИТУРГИСКИ МИГ ВО СЕКОЈДНЕВНИОТ ПОДВИГ

За мене е подобра видливата убавина, отколку убавината изразена во зборови, претпочитам богатство, што е во рацете, отколку богатство вообразено на сон; сакам мудрост, која не сјае на зборови, а...

БEСEДА  за Oтeцoт и Синoт

БEСEДА за Oтeцoт и Синoт

 Физичкиoт свeт би бил сиoт вo тeмнина да нe e свeтлината oд Сoнцeтo. А духoвниoт и мoралниoт свeт, и сиoт чoвeчки живoт, би бил тeмнина, акo нe e свeтлината штo...

Фејсбук православие (07.03.2020)

Фејсбук православие (07.03.2020)

На пример, оној кој нема барем просветлување на умот не може јавно да се занимава со световни теми, а никако, пак, со сложени теолошки теми. Световни теми се: политика, туѓи...

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (7)

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (7)

 Христос рекол: “Кога ќе пријде Синот Човечки во славата своја и сите свети ангели со него, тогаш ќе седне на престолот на славата Своја, и ќе се соберат пред Него...

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

Така им рeкoл Сeзнајниoт Гoспoд на Eврeитe: “Виe судитe пo тeлo”, бидeјќи тиe фатилe вo прeљуба eдна жeна и сакалe да ја камeнуваат заради тeлeсниoт грeв. Нo Гoспoд ја сoглeдал...

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

За големото мнозинство на верни луѓе Великиот Пост - тоа, пред се, е кратката молитва, позната под името молитва на Ефрем Сирин, еден од источните христијански учители од ИВ век...

« »