логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 hristos-i-iskushenijata.jpgИ кога дојде Исус во земјата Кесарија Филипова, ги праша учениците Свои и рече: >>За кого Ме мислат луѓето - Мене, Синот Човечки<< ? Тие одговорија: >>Едни за Јована Крстител, други за Илија, а некои за Еремија или за еден од пророците<<. А Он им рече: >>А вие за кого Ме мислите<< ? Симон Петар одговори и рече: >>Ти си Христос Синот на живиот Бог<< (Мт. 16, 13-16).
 Ние христијаните исповедаме дека Исус Христос е Богочовек, зашто во себе ги содржеше двете природи: божествената и човечката. За Него муслиманите велат дека бил само пророк и добар човек. За нив Бог може да биде само во исклучиво божествена природа и да богува таму горе на небесата, но никако во видлива форма долу на земјата. Јудеите пак за Него велат дека бил лош човек, отпадник од нивниот род и со помош на лажни чудеса и измама го завел обичниот народ да го почитува и слави како Бог. Значи во светот меѓу луѓето постојат три одговори на прашањето - кој е Исус Христос.
 Ние кои веруваме дека Бог е Света Тројца исповедаме дека Господ Исус Христос е Бог Син - второто лице на Св. Тројца, кој слезе од небесата и се воплоти од Светиот Дух (третото лице на Св. Тројца) и Марија Дева и стана човек, односно Богочовек. Освен што ја задржа божествената природа, прими кон Себе и човечка, поради што стана Богочовек и како Таков сведочеше пред луѓето со своите чудеса. Неговото најголемо чудо не беше тоа што водата ја претвори во вино, што го умножуваше лебот и нахрануваше илјадници гладни и сиромаси или што ги исцелуваше болните и ги воскреснуваше мртвите, туку самата негова жртвена љубов. Лично Богсемоќниот Цар Небесен,  слезе во овој огревовен свет да го избави од канџите на сатаната и повторно да го врати во прегратките на Св. Тројца.
 Спасението од нечестивиот можеше да го изврши само Бог и никој друг. Затоа Господ Исус Христос со својата крсна смрт ја докажа Својата спасоносна љубов кон луѓето, а на демоните им покажа дека и неговата човечка природа е појака од нивното најголемо оружје - смртта и со својата смрт ја победи демонската смрт. Оттаму и Неговото воскресение од гробот беше најголемата радост во овој свет. Со тоа Тој ни го откри изворот на Вечниот Живот во Своето Тело, а преку Литургијата и светата причест тој живот стана достапен за секого кој верува во Него.
 Затоа ние христијаните крстени во името на Св. Тројца, миропомазани со печатот на Светиот Дух ги примаме телото и крвта Христови кога се причестуваме пеејќи: Тело Христово примете од изворот бесмртен вкусете, вкусете и видете колку е добар Господ. Алилуја, алилуја, алилуја.


 М-р И. О.

Посети:{moshits}

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 640
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Бог е праведен. Сепак, на оние кои се одрекле од светот и световните работи им ветил стократно повеќе уште во овој живот, а плус и Царство Небесно: „Вистина ви велам:...

Храмот е срце

Храмот е срце

До тој Ден, којшто ние сме собрани данеска да го празнуваме. До денот, во којшто светлото Сонце на Правдата дошло да го осветли овој свет и да изгрее од гробот...

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Но, бидејќи над вистинската вера, низ вековите, незабележливо се наталожиле и одомаќиниле уште неколку темнини, денес, оној што ќе поверува, ќе треба да се пробие и низ овие темнини; а...

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Откако ја стекнува нејзината доверба, Богочовекот Христос ѝ ја покажува и вистинската вера: „Жено, верувај Ми дека иде часот, кога ни во оваа планина, ниту во Ерусалим ќе се поклонувате...

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

Телото ја прима онаа храна, која во суштина е еднаква со телото. Телото е од земјата и храната за телото е од земјата. Затоа телото во овој свет се чувствува...

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Слoвoтo Бoжјo e какo oган на кoјштo сe радува правeдникoт прeмрзнат вo студeнилoтo на oвoј свeт; и слoвoтo Бoжјo e какo oган кoј гo изгoрува нeправeдникoт, кoгo oвoј матeријалeн свeт...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Да го фрлиме фенерот на Диоген, да се откажаме од потрагата по човек во темнината на овој свет и во сеопштата расчовеченост. Таа потрага за нас заврши во оној миг...

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

Вo oвoј свeт на нeпрeстајнo движeњe и нeпрeстајни прoмeни, чoвeкoт, сакал или нe, мoра да бидe врабoтeн, билo сo дoбрo, билo сo злo дeлувањe. Мрзливиoт чoвeк, всушнoст, нe e врабoтeн:...

Митрополит Струмички Наум: Депресија и надеж од православен аспект (09.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Депресија и надеж од православен аспект (09.05.2020)

    Остатокот од времето поминато надвор од молитва, на оние кои немаат непрестајна умно-срдечна молитва, Црквата им го покрива со послушанието. Оние кои го чистат своето срце од страстите, го...

« »