логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Презвитер Игор Калпаковски

o.igor.fakultet5.jpg

Изразот „ангел во плот“ се прошири во Православната црква од тропарот со кој се опишува светиот пророк Илија. Инаку е воопштен израз со кој се опишува човек кому толку многу му омилело небото, што некако како да се заборавил дека живее живот на земјата. Не дека се заборавил, далеку од тоа, но така им изгледа на тие што се среќаваат со него. А поточно може да се рече дека толку се вљубил човекот во Бога и се’ што е божествено и толку свикнал на божествените вознесувања, па и кога се наоѓа меѓу две такви вознесувања, некако како да не се снаоѓа во сувата стварност на овој живот. За таквите луѓе обично велат дека се изнамачиле во животот, не поради нешто друго, туку поради тоа што нивната желба се’ да биде божествено им отвора лута рана на срцето. А љубов имаат голема. Па затоа и страдањето им е големо.

Изразот „ангел во плот“ ќе ве пресретне во секој случај ако сретнете некој христијанин кој го имал тој благослов малку подобро да го познава епископот Гаврил, Светогорецот. „Што да ви кажам за него? – Па тој не беше од земјава.“

А, инаку, имаше потекло одовде. Роден е во Штип во 1926 година. Потекнува од благочестиво семејство. Го поминал целото стандардно образование и во 1955 година излегува како дипломец на Ликовната академија во Белград. По неколкугодишна работа како професор и како слободен уметник, добива монашки повик од Бога и во 1963 година заминува за Света Гора.  Уште во овој период се забележува неговата ревност и истрајност во одењето по избраниот пат, којашто подоцна јасно ќе се изрази во неговото монахување (љубов кон осамување, односно одвојување од луѓето за да биде можно понепосредното беседење со Бога во молитвата; често земал малку храна и се оддалечувал во „пустина“, односно во густата шума околу Лесновскиот манастир), во начинот на богослужење (пример е неговото инсистирање на редот во богослужењето), во постот, итн. Света Гора, во која овој подвижник без остаток ќе се вљуби, сепак, се покажува дека не е местото каде што ќе треба да заблеска, иако со сигурност за него ова ќе биде местото на неговото зреење во Духот. Поминувајќи од место во место, поради административните тешкотии да остане на Света Гора, тој оваа своја неволја ќе ја искористи како што пчелата го користи своето летање од цвет на цвет, па ќе собира духовен нектар од монасите подвижници што ќе ги среќава таму. За него од основно значење ќе биде неговиот живот како послушник на стариот 84-годишен руски монах Татјан Иванов во скитот „Камена“. По блаженото упокојување на старецот, тој уште некое време останува во скитот, а пострижан е во монаштвото во грчкиот манастир Св. Апостол Павле. Најпосле, откако се покажало неможно неговото останување на Света Гора, тој се враќа во Македонија. Живее накусо во неколку манастири, а од 1975 година во Лесновскиот манастир. Истата година е назначен за игумен на манастирот. Во 1989 година хиротонисан е за Епископ Велички, а се упокои летото следната година во својата скромна ќелијка во манастирот.

Низ сиот живот на епископот Гаврил се провлекува мирисот на духовното благоухание. Не е многу далеку времето на неговото упокојување и уште има многу живи сведоци за светоста на неговиот живот. Некои од нив велат дека се работи за човек многу сличен на неговиот пример, на светителот исихаст Гаврил Лесновски. За него доста може да се дознае и од неговите дела, кои го содржат оној карактеристичен светоотечки „слог“, кој пополека го приковува вниманието и на умот и на срцето и прави да чувствувате како да беседите со авторот. Една зачудувачка љубовна потреба да се прегрне сето создание, сите твари и сите настани да се стават во еден осмислен богомдаден и богомблагословен поредок. Една зачудувачка свест и искуство и за многу малечките движења на душата. Еден дар на расудување.

Еве еден пример кој ја илустрира неговата вера, а веројатно и „силата“ на неговата молитва. Лесновскиот манастир долго време останувал без кепенци на прозорците, што, бидејќи се работи за место на поголема височина, претставува вистински проблем во зимските месеци. По подолго време, Светогорецот се решил да побара помош од некоја локална фирма за да се постават кепенци. Таму го пречекале со размислување дека е попусто трошење време и фрлање пари што со години тој седи таму во манастирот, а би било подобро да се моли на Бога да заврне дожд, зашто со години убав дожд не заврнал. Тој им одговорил: „Не заврнал. Ако ги ставите кепенците, можеби ќе заврне“. Луѓето се зачудиле од таквата мисла, но сепак се решиле да ги наместат кепенците. И само што бил поставен и последниот кепенок, заврнал еден убав, обилен пролетен дожд.

Еве уште еден пример, кој укажува на неговиот дар на прозорливост. Еднаш, старецот служел со едно свое духовно чедо во манастирот. Среде службата, го повикал духовното чедо и му рекол: „Појди, стави нешто да се зготви. Ќе ни дојдат гости.“ Гостинот си рекол во себе: „Што е сега ова, да одам да готвам среде служба. Божем, ќе ни дојдат гости. Кој ќе дојде во ова време?“ И го прашал: „А што да зготвам? – Па знаеш, стави нешто без зејтин.“ Гостинот отишол и ставил да се зготви некое јадење без зејтин, како што му рекол старецот. Кога завршила службата, еве го доаѓа старецот. А духовното чедо му вели: „Е кај се сега гостите? Никој не дојде. – Ќе дојдат, ќе дојдат.“ И навистина, по некое време дошле гости.

(продолжува)

Посети:{moshits}Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

Ное 25, 2018 Полезно и Потребно 1102
КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1670
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 1100
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

Беседи

БEСEДА за Христoвoтo мирoтвoрствo

БEСEДА за Христoвoтo мирoтвoрствo

Да, и пoкрај тoа штo сè уштe има вoјни. Глeдај, вoјнитe пoмeѓу христијанскитe нарoди нe сe истo штo и вoјнитe пoмeѓу нeзнабoжцитe. Нeзнабoжцитe вoјувалe сo гoрдoст, христијанитe вoјуваат сo срам....

Антониј, Митрополит Сурошки: Преображение

Антониј, Митрополит Сурошки: Преображение

Мојсеј влегол во тој облак и му било дозволено да разговара со Бога како пријател со пријател; му било дозволено да види како Бог поминува покрај него, сè уште без...

Митрополит Струмички Наум: Преображение, наше (18.08.2016)

Митрополит Струмички Наум: Преображение, наше (18.08.2016)

„Според православната црковна антропологија на Светите Отци, суштината на умот се наоѓа во срцето како духовен центар на човекот, а енергијата на умот преку  сетилата се расејува по светот. Насочувањето...

Свети Лука (Војно- Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Свети Лука (Војно- Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Многу е важно правилно да разбереме и да ги запомниме зборовите на тропарот на великиот празник на Успението на Пресвета Богородица: „... По Успението не си го оставила светот, Богородице...’’.Нејзината...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Нашето одење во црква

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Нашето одење во црква

Ние можеме да се молиме за здравје и за сè друго што нам ни се чини дека е добро да бараме, но не смееме да очекуваме дека ако одиш во...

Митрополит Струмички Наум: ВО СТИЛОТ НА СВЕТИОТ ПРОРОК ИЛИЈА

Митрополит Струмички Наум: ВО СТИЛОТ НА СВЕТИОТ ПРОРОК ИЛИЈА

Сите сме жртви на суетата, помалку или повеќе. Забораваме дека гревот што го „препознаваме“ кај нашиот ближен, според Светите Отци, постои и во нас или е најчесто само наша проекција....

Митрополит Струмички Наум: „ВНАТРЕШЕН  и НАДВОРЕШЕН АВТОРИТЕТ“

Митрополит Струмички Наум: „ВНАТРЕШЕН и НАДВОРЕШЕН АВТОРИТЕТ“

Просто, сме станале верна копија на старозаветните Црква, храм и свештенство – во нивната изобличеност, со слични рестриктивни правила кон обичниот верник (сепак носител на царското свештенство) и со ист...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: За маченички етос

Викарен Епископ Јаков Стобиски: За маченички етос

Имаме можност да бидеме маченици Христови – во секоја минута, во секоја секунда од нашиот живот. Мачеништво е да се избориш со една лоша помисла, со помисла на завист, со...

Архимандрит Партениј Бигорски: Острастеноста – пат кон демоноопседнатост

Архимандрит Партениј Бигорски: Острастеноста – пат кон демоноопседнатост

Оваа состојба на демоноопседнатост не е некаков мит или обична приказна, или пак, средство за заплашување. Не, таа е реалност и постои. Колку и да се обидуваат некои да ја...

« »