логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

3.angeli.so.truba

За помислите

Светите Отци на Црквата велат дека, на почетокот, ѓаволот придонесува гревовите да изгледаат како мравки, како нешто многу мало, наизглед безначајно. Дури и оние мали работи за кои размислуваме, кои изгледаат како неважни, се можни замки во духовниот живот. Ќе си речеме: „Тие се мравки, ќе заминат“. Но, ако веднаш не ги отфрлиме тие мисли, според зборовите на Отците, малку по малку, стануваат сѐ појаки, сѐ помоќни и всушност можат да нѐ измамат, и да дојде до тоа оние мали мравки, кои претходно беа толку безначајни, да се претворат во лав, односно во нешто многу опасно и речиси невозможно да се искорени.

Св. Исаак Сирин вели дека е лесно да се излезе на крај со ѓаволот на почетокот, но штом ќе успее да протне нога низ вратата, тогаш станува многу тешко човекот да се избори со него. Важно е да се трудиме да ги избришеме фантазирањето, движењата во душата и мислите кои ѓаволот ни ги наметнува. Треба веднаш да ги искорнеме. Исусовото име е оружјето со кое се протеруваат лошите мисли.

Во Стариот Завет пишува дека треба го повикаме името на Јакововиот Бог. Секако, тоа е името на Исус Христос. Значи, треба да излеземе на крај со помислите уште додека се мали. Затоа е неопходно духовното внимание. Внимавај, бдеј, надгледувај ги сите работи. Внимавај на тоа што твоите очи го гледаат, прати ги мислите во својот ум, убеди се дека нема ништо скриено во твоето срце, што би можело да го наруши твојот духовен живот. Внимавај на сѐ. Стави филтер. Внимавај загадувањето што те опкружува да не те извалка и да не те одведе во грев. Да ја земеме за пример жената која има мала циста. Ако одрекува дека таа постои и не оди на доктор, или се преправа дека тоа е нешто мало што ќе изчезне самото од себе, малку по малку израстокот ќе расте и ќе стане опасен по животот. Во тој момент кога ќе почувствуваме дека дека нешто не е како што треба да биде, веднаш треба да отидеме и да го решиме проблемот додека е мал. Во духовната борба која ја водиме, Христос ни дава светлоносно оружје. Тоа се даровите на Светиот Дух. На пример, со даровите на љубовта ѝ се спротивставуваме на омразата. Со добрите помисли, кои се раѓаат од Светиот Дух, можеме да ги победиме лошите. Нашата вистинска вера ќе го победи секој сомнеж кој ни доаѓа во мислите. Постои цел процес на спротивставувања на злото со правење добро. Земете ја за пример операцијата кога некој хирург сече нерв. Тогаш дел од телото станува мртов, во него веќе нема живот, ниту движење. Истото се случува и кога ќе се пресече енергијата на гревот. Ако вистински ги пресечеме помислите пред да се претворат во грев, и ако ги употребиме средствата кои ни се дадени, и во себе имаме свети мисли, ќе ја спречиме циркулацијата на злото и ѓаволската енергија, и тој нема да нѐ одведе во нечистотијата. Затоа треба да стражариме.

Старец Ефрем Филотејски и Аризонски

 

 

Избор од фб профил на

Vesna Smilkova

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 514
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: СУШТИНСКО НЕДОРАЗБИРАЊЕ

Митрополит Струмички Наум: СУШТИНСКО НЕДОРАЗБИРАЊЕ

Не можат меѓу себе да се разберат оној што, бранејќи го својот национален идентитет – ги губи и истиот и својот христијански идентитет, со оној што бранејќи го својот христијански...

Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф:

Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф:

 На патот кон вечното блаженство секогаш има безброј пречки и искушенија. И ова што ни се случува во денешницата е едно искушение, кое со вера, со надеж и со љубов...

Митрополит Методиј - МЕЃУ ПОКАЈАНИЕТО И ПРАВДАЊЕТО

Митрополит Методиј - МЕЃУ ПОКАЈАНИЕТО И ПРАВДАЊЕТО

Духовниот живот не се состои од некакво израмнување на нашите сметки со Бога. Зашто, она што е содржина на нашата побожност, не треба да го извршуваме затоа што тоа така...

Митрополит Струмички Наум:  На Крстот Твој се поклонуваме, Христе (21.03.2020)

Митрополит Струмички Наум: На Крстот Твој се поклонуваме, Христе (21.03.2020)

Деца, разните страдања, при градењето на личносниот однос со Бог, нема да нѐ одминат; ако не поради недоволниот подвиг, тогаш секако поради нашата грешност и суета. Бог најубаво, наместо нас,...

 о. Горан Стојчевски: ЛИТУРГИСКИ МИГ ВО СЕКОЈДНЕВНИОТ ПОДВИГ

о. Горан Стојчевски: ЛИТУРГИСКИ МИГ ВО СЕКОЈДНЕВНИОТ ПОДВИГ

За мене е подобра видливата убавина, отколку убавината изразена во зборови, претпочитам богатство, што е во рацете, отколку богатство вообразено на сон; сакам мудрост, која не сјае на зборови, а...

БEСEДА  за Oтeцoт и Синoт

БEСEДА за Oтeцoт и Синoт

 Физичкиoт свeт би бил сиoт вo тeмнина да нe e свeтлината oд Сoнцeтo. А духoвниoт и мoралниoт свeт, и сиoт чoвeчки живoт, би бил тeмнина, акo нe e свeтлината штo...

Фејсбук православие (07.03.2020)

Фејсбук православие (07.03.2020)

На пример, оној кој нема барем просветлување на умот не може јавно да се занимава со световни теми, а никако, пак, со сложени теолошки теми. Световни теми се: политика, туѓи...

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (7)

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (7)

 Христос рекол: “Кога ќе пријде Синот Човечки во славата своја и сите свети ангели со него, тогаш ќе седне на престолот на славата Своја, и ќе се соберат пред Него...

« »