логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Esen.manastir1.jpg

РОДИТЕЛСКИОТ ПРИМЕР

Треба ли да се каже дека врз цврстото тло на христијанските заповеди детето можат да го постават само оние родители, кои, исто така, се трудат да живеат според тие заповеди?
Родителите можат да ги спротивстават мирот и постојаноста на животот во Црквата, со разорниот дух на времето и во семејството (како во мала црква). Дури и малото дете да почувствува дека е „овде добро“. А како возрасно да се потсетува: „Таму беше добро и убаво“. Како што е познато, вистините на верата не се докажуваат туку се покажуваат. Веројатно, еден од најсилните противотрови од лошите влијанија на паднатиот свет - слика на луѓе кои живеат сега и покрај нас, ама спротивно на законите на овој свет. И најдобро е тие луѓе да бидат - родители.
Не треба да забораваме дека децата постојано не гледаат. Малите постојано набљудуваат и имитираат. Покрај својата привидна неразумност, тие се забележуваат: и како ние стоиме в црква, и како се молиме дома, како комуницираме со луѓето или како зборуваме за нив, на што се радуваме и што не растажува.
Колку повеќе детето расте, толку покритички не оценува, толку подобро гледа каде се разидуваат нашите зборови со делата. Тоа е во состојба се подобро да ги оцени нашите сопствени напори да се живее според Божјите заповеди.
Значајно прашање: како децата да се научат да се молат, молитвата да не им биде досадна обврска за нив, мртво „правило“, што треба што побрзо да се прочита? Многу родители дошле до сознание дека незаменливо воспитно средство овде е - сопствениот пример. И почнале да се молат пред децата, тие да видат и да слушнат. Бидејќи малото дете не можеш да го натераш да седи и да слуша, ако тоа може да си поигра, родителите пронашле погодно време - повторно, непосредно пред спиење, кога веќе децата си легнале да спијат. Со родителската молитва заспиваат многу мали деца.
Децата со посебно внимание ги гледаат и ги слушаат возрасните, кои се молат преземајќи го нивното молитвено искуство.
Старецот схиархимандрит Гавриил се присетува како во детството мајка му го укорувала за палавоста, а кога таа би се повторувала - почнувала да се моли: „Клекнувала, раскажува старецот, пред иконите на коленици и почнувала со солзи, наглас да се жали за мене на Бога и да се моли: „Господи, јас, еве, го измолив синот од Тебе, а тој се прави безредие, не ме слуша. Што да правам со него...? Може и тој да пропадне, и мене да ме уништи... Господи, не оставај, вразуми го да не прави истапи (безредие)“. И се во таа смисла, се моли наглас, плаче. А јас стојам покрај неа, се смирувам и ги слушам нејзините обвинувања. Ќе се засрамам, а и ќе ми биде жал за мајка ми.
„Мамичке, мамичке, нема повеќе“, и шепотам плашливо. А таа се Го моли Бога за мене. Јас повторно ветувам дека нема да бидам немирен, па и самиот почнувам со мајка ми да се молам...“
Би сакале само уште да дополниме дека децата се многу осетливи на неискреноста. Не дај Боже, детето да почувствува дека мајката се моли „за него“ да би ја видел некој друг! Последицата на тоа ќе биде скептицизам или, дури и огорченост. Цел на една таква гласна молитва мора да биде само самата молитва.

 

(Продолжува)

Korica.Detetovosvetotnatv.jpg

Прот. Александар Дубњин - ДЕТЕТО ВО СВЕТОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈАТА И НА КОМПЈУТЕРИТЕ

Со благослов на Неговото Високопреосвештенство
Господин Тимотеј
Православен Митрополит Дебарско - Кичевски и Плаошко – Струшки

Издавач: Издавачка установа „Канео“- Охрид, 2004

Друго:

 Esen.manastir.jpg

 http://preminportal.com.mk/content/view/5059/1/

Божествена Литургија во манастирот на св. Никола, с. Љубанци (14.10.2009)

 

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 831
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Европски Пимен: "Од ближниот ни доаѓа и животот и смртта.“, Плаошник (09.08.2020)

Митрополит Европски Пимен: "Од ближниот ни доаѓа и животот и смртта.“, Плаошник (09.08.2020)

Ако го избереме животот треба да се трудиме да бидеме семилостиви кон сите и кон сé. Семилостиви како оној кој го носел тоа име, како светиот Пантелејмон. Човекот кој ги...

Митрополит Струмички Наум: Ниту популизам, ниту индиферентност; туку пастирска грижа (08.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Ниту популизам, ниту индиферентност; туку пастирска грижа (08.08.2020)

Тоа, секако, зависи и од односот на луѓето кон Него: прво, Неговите ученици се во однос на послушание кон Него – тие се отворени кон Него и подготвени да прифатат...

БEСEДА  за лажнитe учитeли

БEСEДА за лажнитe учитeли

Чoвeкoт на oвoј свeт e вo вoјна. Бoрбата e нeпрeстајна, а нeпријатeлитe сe мнoгубрoјни. Пoмeѓу најoпаснитe нeпријатeли спаѓаат лажнитe учитeли. Самo акo чoвeчкиoт ум e впeрeн вo Бoга, чoвeкoт ќe...

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Спомнатите и ветени од Бог екстремни дарови, не се однесуваат толку на материјалното колку на духовното. Тоа се даровите на умно-срдечната молитва, на суштинско просветлување на умот, на расудување, на...

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Епископскиот чин што денеска преку вас го примам, го разбирам како служење, што во себе ги обединува и најголемата чест и свеста за сопственaтa немоќ. Има ли поголема чест и...

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Инаку, ако дозволиме прелеста да навлезе во нас, дали преку страстите на срцето (сластољубие и среброљубие) или преку страста на паднатиот ум (славољубие), таа потоа станува сеопфатна состојба која ги...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Се одрекуваме од Крстот Христов ако на прекорот враќаме со гнев и бунт, праведен или неправеден, без разлика. Се одрекуваат од Крстот Христов децата кои се непослушни кон родителите, оти...

БEСEДА  за спасeниe на душата какo крај на вeрата

БEСEДА за спасeниe на душата какo крај на вeрата

Никoј нe патува заради патoт туку заради нeкoј или заради нeштo, штo гo oчeкува на крајoт на тoј пат. Никoј нe гo фрла јажeтo вo вoдата вo кoја нeкoј сe...

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Како што рековме, има лажна состојба (прелест) на умот, но има и прелест на срцето. Првата прелест настанува поради прифаќање и усвојување лажни мисли, а втората од прифаќање и усвојување...

« »