логоFacebookTwitterYouTubeeMail

ВОЗЕЊЕ


Одам на работа. Ја запалив колата и се помолив на Бога:
„Господи, Боже наш,
јас го запалив моторот на возилото.
Додека тој се загрева
јас ќе разговарам со Тебе и Ти се молам.
Ти Господи го знаеш патот што треба да го изминам,
а ја знаеш и целта на моето патување
при одење и при враќање.
О, Боже, биди со мене и чувај ме мене и моите сопатници. Амин“.
Ја бакнав иконата и тргнав. Возам. Полека и сталожено, одмерено и смирено. Човек додека вози размислува. За сè и сешто, за работа, за децата, за жена си... Понекогаш и за Бога.

Во тоа размислување еден друг возач нагло ми влезе од споредниот пат на мојата лента. Бев далеку од него, но сепак морав да кочам. Новодојденецот ми го успори движењето, а ми ги забрза чувствата, па процедив низ заби:
- Каде бе, каде се пикаш, зошто ред не си чекаш, да не мислиш дека сè е твое?
Одговор не следуваше, а нервозата ми се наби во носот. Откога малку од малку се смирив, помислив: пред пет минути се молев на Бога за да имам убаво возење, а по еден мал инцидент до тој степен се изнервирав што да ми е тука возачот и шамар би му удрил. Вистински Христијанин сум, нема што...
Ме фати срам. Не од човекот, туку од Богочовекот Кој знам дека ме гледа. Ем знам, ем бесрамно Го навредувам и Него, и Неговиот производ - другиот возач. Господи помилуј, проговорив, и почувствував олеснување на душава. Човеку прости, изустив, и сфатив дека сè е свршено, заборавено, неважно. Ми стана јасно дека моето лутење не е ништо повеќе од навредена суета, бидејќи некој ми рипна во патеката каде јас возам... Еј - моја патека, мое возило, јас возам, јас, јас, јас... А јас сум си јас!...

И така полемизирајќи самиот со себе, стигнав во центарот на Скопје. А тука како и вообичаено мешаница и турканица. Почнав да претекнувам те од лево, те од десно, да давам гас, да им свирам на пешаците да не ми пречат со нивното поминување оти јас брзам... Не дека нешто посебно брзам, ама денеска сите брзаат, па кога можат тие - можам и јас! Успеав да се пробијам побајаги, арно ама еден автобусџија не сакаше да ме пушти да го претекнам од левата страна, а со оглед на тоа што колоната беше построена пред семафор, јас немав место да влезам преку ред во редот и едноставно морав да закочам на лентата каде им пречев на возачите што одеа право. Со оглед на тоа што ги успорив во нивното движење тие ми свиреа, на ретровизорот можев да видам како на тој позади мене „му течеше пена од устата“, а во срцето чувствував како пикадо стрелички од пцовки ме гаѓаат без престан. Во тој клучен момент го погледнав во фаца возачот на автобусот, го подотворив прозорецот и му покажав прст во воздухот, што би требало да значи - навреда. Не беше тоа средниот прст, но сепак, конотацијата беше иста. Тој ме погледна, заниша со главата и забележав дека нешто зборува за мајка ми. Во тој миг на семафорот се запали зелено, нагазив до даска, и додека мојот непријател уфрли во прва брзина, му влегов во редот и го победив т.е. го претекнав.
Се смирив. Ха, ха, ха си се изнасмеав, тој со мене.

Стигнав на работа! Погледнав во часовникот - 12 часот и 30 минути. Сум патувал од дома до работа пет минути пократко за разлика од вчера и завчера. Значи, сите претекнувања, пцости, прст низ прозорец, недозволување на пешаците да поминат се исплатеа. Го победив времето!
Во тие пет минути ќар не направив ништо значајно. Еден колега ми ја прераскажа својата тажна и болна „вистина“ дека заради само едно промашување загубил на спортска прогноза цели 20.000 денари, а јас му одржав лекција дека обложувањето не е христијанско дело и дека треба да се мавне од такви глупости ако сака да му тргне на подобро во животот.

Извор: ПРЕМИН

бр. 53-54

Посети: {moshits} Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 834
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Европски Пимен: "Од ближниот ни доаѓа и животот и смртта.“, Плаошник (09.08.2020)

Митрополит Европски Пимен: "Од ближниот ни доаѓа и животот и смртта.“, Плаошник (09.08.2020)

Ако го избереме животот треба да се трудиме да бидеме семилостиви кон сите и кон сé. Семилостиви како оној кој го носел тоа име, како светиот Пантелејмон. Човекот кој ги...

Митрополит Струмички Наум: Ниту популизам, ниту индиферентност; туку пастирска грижа (08.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Ниту популизам, ниту индиферентност; туку пастирска грижа (08.08.2020)

Тоа, секако, зависи и од односот на луѓето кон Него: прво, Неговите ученици се во однос на послушание кон Него – тие се отворени кон Него и подготвени да прифатат...

БEСEДА  за лажнитe учитeли

БEСEДА за лажнитe учитeли

Чoвeкoт на oвoј свeт e вo вoјна. Бoрбата e нeпрeстајна, а нeпријатeлитe сe мнoгубрoјни. Пoмeѓу најoпаснитe нeпријатeли спаѓаат лажнитe учитeли. Самo акo чoвeчкиoт ум e впeрeн вo Бoга, чoвeкoт ќe...

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Спомнатите и ветени од Бог екстремни дарови, не се однесуваат толку на материјалното колку на духовното. Тоа се даровите на умно-срдечната молитва, на суштинско просветлување на умот, на расудување, на...

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Епископскиот чин што денеска преку вас го примам, го разбирам како служење, што во себе ги обединува и најголемата чест и свеста за сопственaтa немоќ. Има ли поголема чест и...

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Инаку, ако дозволиме прелеста да навлезе во нас, дали преку страстите на срцето (сластољубие и среброљубие) или преку страста на паднатиот ум (славољубие), таа потоа станува сеопфатна состојба која ги...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Се одрекуваме од Крстот Христов ако на прекорот враќаме со гнев и бунт, праведен или неправеден, без разлика. Се одрекуваат од Крстот Христов децата кои се непослушни кон родителите, оти...

БEСEДА  за спасeниe на душата какo крај на вeрата

БEСEДА за спасeниe на душата какo крај на вeрата

Никoј нe патува заради патoт туку заради нeкoј или заради нeштo, штo гo oчeкува на крајoт на тoј пат. Никoј нe гo фрла јажeтo вo вoдата вo кoја нeкoј сe...

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Како што рековме, има лажна состојба (прелест) на умот, но има и прелест на срцето. Првата прелест настанува поради прифаќање и усвојување лажни мисли, а втората од прифаќање и усвојување...

« »