логоFacebookTwitterYouTubeeMail


За честото причестување

Од праведниот старец Пахомиј (1840-1905),

основач на скитот на Светите Отци, Хиос

Кој не би заплакал за незнаењето и бедната состојба на современиот клир? Кај се чуло, христијаните да одат во црква, да бараат света причест, а свештениците да ги спречуваат, велејќи им: „Да не е супа Причеста? Уште немаат поминато четириесет денови откако се причести, и ти доаѓаш пак да се причестиш?“

На сличен начин, во првата недела од Великиот пост, јас знам многу мажи и жени кои тримираат, (доброволна традиција за постење без храна и вода) и тие одат во црква во среда на Преждеосвештена литургија, и клириците не им дозволуваат да примат света причест, велејќи: „Пред некој ден само што јадеше месо, а сега доаѓаш да се причестиш?“

„И второ“, велат тие, „Преждеосвештената е за свештениците, а не за лаиците“. За црни срамови е нашето незнаење и недостаток од разбирање! Ти, од една страна, ракоположен човеку, јадеш месо вечерта претходно, а многу пати дури и си пијан, а можеби исто така и недостоен, и одиш за да служиш Литургија, а ги спречуваш оние кои постеле со толку голема почит? И ги лишуваш од нешто толку полезно и осветувачко?

Гледаш ли каков недостаток од учење имаат нашите свештеници? „Прежедеосвештената“, велат тие, „е за свештениците, а не за лаиците“. Свети Василиј (Велики) вели: „Јас ги причестувам моите парохјани четири пати неделно“. (Свети Јован) Златоустиот и целата Црква Христова го правеле истото. Тие имале обичај да се причестуваат четири пати неделно. И бидејќи литургија не се служи од понеделник до петок во Великиот пост, светите отци во нивната премудрост, смислиле да се служи Преждеосвештена, само затоа, за христијаните да имаат можност да се причестуваат во текот на неделата; а ти велиш дека Преждеосвештената е (само) за ракоположените?

И забележи, читателу, дека с# додека владеела оваа дисциплина, и христијаните се причестувале често, нивните срца биле загревани од благодатта на светата Причест, и трчале кон мачеништво како јагниња. Затоа, свештениците кои ги спречуваат христијаните да ја примат светата причест треба добро да знаат дека со тоа прават голем грев. Јас не велам дека луѓето треба да се причестуваат просто и невнимателно, туку дека тие треба да пристапуваат со соодветна подготовка.

Сепак, сум чул како некои свештеници велат: „Јас“ (велат тие) „сум свештеник и служам литургија често, и се причестувам, но лаикот нема дозвола за тоа“. Во ова, свештенику, брате мој, грешиш многу, бидејќи, во врска со светата причест, свештеникот по ништо не се разликува од лаиците. Ти, свештенику, си служител на Тајната, но тоа не значи дека ти имаш право да се причестуваш често, а лаиците немаат. За ова јас можат да ти изложам многу докази од светителите, (покажувајќи) дека дозволено им е подеднакво на епископите, свештениците и на лаиците, и на мажи и на жени, да учествуваат во пречистите Тајни постојано – освен ако не се женети по трет пат. Оние кои стапиле во трет брак се причестуваат три пати годишно.

Јас имам милион докази во врска со оваа тема, но кој од нив треба да ти го изложам најпрво? Златоуст, Климент, Симеон Солунски, Давид? Како што реков, кого да го спомнам прв? За ова можам да ти донесам толку многу докази, што би можел да наполнам една цела книга! Поради ова, го скратувам она што го велам и ти го кажувам само ова на кратко. Ако не сакаш Христијаните да се причестуваат често, тогаш зошто го држиш светиот Путир, и им го покажуваш на христијаните, и извикуваш од солеата: „Со страв Божји, вера и љубов, пристапете за да можете да се причестите“? И пак, вие самите ги спречувате и отворено лажете? Зошто, од една страна, ги поканувате, а, од друга страна, ги одбивате?…

Превод од англиски јазик: ѓакон Јани Мулев

Изворник: The Faithful Steward,

The Frequency of Holy Communion

by The Righteous Elder Pachomius

Founder of the Skete of the Holy Fathers, Chios

Issue 21, 2005

Извор: Ортодоксија и ортопраксијаВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 834
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Европски Пимен: "Од ближниот ни доаѓа и животот и смртта.“, Плаошник (09.08.2020)

Митрополит Европски Пимен: "Од ближниот ни доаѓа и животот и смртта.“, Плаошник (09.08.2020)

Ако го избереме животот треба да се трудиме да бидеме семилостиви кон сите и кон сé. Семилостиви како оној кој го носел тоа име, како светиот Пантелејмон. Човекот кој ги...

Митрополит Струмички Наум: Ниту популизам, ниту индиферентност; туку пастирска грижа (08.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Ниту популизам, ниту индиферентност; туку пастирска грижа (08.08.2020)

Тоа, секако, зависи и од односот на луѓето кон Него: прво, Неговите ученици се во однос на послушание кон Него – тие се отворени кон Него и подготвени да прифатат...

БEСEДА  за лажнитe учитeли

БEСEДА за лажнитe учитeли

Чoвeкoт на oвoј свeт e вo вoјна. Бoрбата e нeпрeстајна, а нeпријатeлитe сe мнoгубрoјни. Пoмeѓу најoпаснитe нeпријатeли спаѓаат лажнитe учитeли. Самo акo чoвeчкиoт ум e впeрeн вo Бoга, чoвeкoт ќe...

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Спомнатите и ветени од Бог екстремни дарови, не се однесуваат толку на материјалното колку на духовното. Тоа се даровите на умно-срдечната молитва, на суштинско просветлување на умот, на расудување, на...

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Епископскиот чин што денеска преку вас го примам, го разбирам како служење, што во себе ги обединува и најголемата чест и свеста за сопственaтa немоќ. Има ли поголема чест и...

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Инаку, ако дозволиме прелеста да навлезе во нас, дали преку страстите на срцето (сластољубие и среброљубие) или преку страста на паднатиот ум (славољубие), таа потоа станува сеопфатна состојба која ги...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Се одрекуваме од Крстот Христов ако на прекорот враќаме со гнев и бунт, праведен или неправеден, без разлика. Се одрекуваат од Крстот Христов децата кои се непослушни кон родителите, оти...

БEСEДА  за спасeниe на душата какo крај на вeрата

БEСEДА за спасeниe на душата какo крај на вeрата

Никoј нe патува заради патoт туку заради нeкoј или заради нeштo, штo гo oчeкува на крајoт на тoј пат. Никoј нe гo фрла јажeтo вo вoдата вo кoја нeкoј сe...

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Како што рековме, има лажна состојба (прелест) на умот, но има и прелест на срцето. Првата прелест настанува поради прифаќање и усвојување лажни мисли, а втората од прифаќање и усвојување...

« »