логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Не е лесно убавите мисли (идеи) да се ставаат во непријатниот контекст на која било минлива, односно тековна реалност   
   
  
Од друга страна, ако трчате наоколу со некаква ламба во рацете и се правите „на диоген“, повторно не е некоја којзнае колку среќна варијанта. Значи, треба да се најде златната средина на мудроста во која премногу нема да биде премалку. Но и тоа повторно не е гарант дека некое бисерче нема да заврши во порцијата на некое умилно прасенце, кое во последниве времиња сé повеќе има вкус на генетички модифицирано нешто отколку на здрава свинска храна.

Патот до Воскресението не е вонвременски скок во друга реалност, туку процес на континуирано зреење и себенадминување. Границите на можното се поместуваат и невозможното станува задолжителен дневен пансион на сите што имале храброст да поверуваат наспроти ветрот... особено деновиве, кога политичкото милје во нашата татковина замирисува на етерно масло од нафталин, бледа сенка на поимот за некаква транзиција под чиј притисок општеството се разболи од кила и стенка под тежеста на надоаѓачкиот пресврт, кој никако да дојде... Сите што имале уши да слушнат, веќе одамна ги исклучиле своите ТВ-приемници и во тишината на обичното секојдневие, незагадено од вулгарните медиумски притисоци, фрлиле котва во некое од блаженствата за коишто благовестеше Христос. Што е потребно да се биде среќен? Не е потребно многу, потребно е малку, речиси ништо.

Нам ни недостига чувството за заедништво. Не треба да одиме едни против други, туку заедно КОН. Во тековните премрежиња за македонските работи не се знае што е потешко: да се молчи или да се одмолчува. Да се биде мудар и да се одбере вистинскиот момент, кога тоа што ќе се стави на маса ќе има кој да го проголта..., или да се зборува во (в)етер. Едно е сигурно: треба да се следи патот на срцето, а таму секогаш е... Оној што не засака толку многу, што и Синот свој единороден го даде, за нас... Бог, кој стана Човек, за да можеме полесно да видиме, преку сите антропоморфизми низ кои Тој ни снисходеше, дека без будност и свесност за неговото постојано присуство, нашиот живот е сенка на сонот, привид врз привид, затворен круг... без излез...

Како и да е, болеста мора да ги пројави сите симптоми за да може полесно да се лекува. Поделеност, непријателство, омраза, страв од Другиот, воспаление или обичен вирус, што и да е, не може да ја смали величественоста на Неговата победа над Смртта, кога целиот Космос ликува зашто Он воскресна откако беше распнат! Стана Човек за да го ублажи нашиот страв, зашто Љубовта изгонува секаков страв надвор од срцето на Човекот...

НЕ СЕ ПЛАШЕТЕ, НЕМА СМРТ!

Да можеше верата да има некаква „физичка“ формулација, ќе речевме дека во зависност од нејзината сила проблеснува (и светли) Чудото на Христовото невидливо присуство во нашите животи. Не се далеку од умот човечки зборовите на апостолот Тома, кога, гледајќи ја радоста на другите апостоли, велел: „Додека не ги видам раните од клинците негови, и не го ставам прстот во раните од клинците, и не ја ставам раката своја во ребрата Негови, нема да поверувам...“

Човечкото срце, најдлабоката и најтаинствена Интима, е местото каде што се случува велигденската објава за вечниот живот: ДОЈДИ, ПОДАЈ ЈА РАКАТА, ПРОВЕРИ...

Дека Христос навистина воскресна!
  
   
Автор: Сестра Макрина    

Извор: Нова Македонија 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 640
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Бог е праведен. Сепак, на оние кои се одрекле од светот и световните работи им ветил стократно повеќе уште во овој живот, а плус и Царство Небесно: „Вистина ви велам:...

Храмот е срце

Храмот е срце

До тој Ден, којшто ние сме собрани данеска да го празнуваме. До денот, во којшто светлото Сонце на Правдата дошло да го осветли овој свет и да изгрее од гробот...

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Но, бидејќи над вистинската вера, низ вековите, незабележливо се наталожиле и одомаќиниле уште неколку темнини, денес, оној што ќе поверува, ќе треба да се пробие и низ овие темнини; а...

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Откако ја стекнува нејзината доверба, Богочовекот Христос ѝ ја покажува и вистинската вера: „Жено, верувај Ми дека иде часот, кога ни во оваа планина, ниту во Ерусалим ќе се поклонувате...

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

Телото ја прима онаа храна, која во суштина е еднаква со телото. Телото е од земјата и храната за телото е од земјата. Затоа телото во овој свет се чувствува...

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Слoвoтo Бoжјo e какo oган на кoјштo сe радува правeдникoт прeмрзнат вo студeнилoтo на oвoј свeт; и слoвoтo Бoжјo e какo oган кoј гo изгoрува нeправeдникoт, кoгo oвoј матeријалeн свeт...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Да го фрлиме фенерот на Диоген, да се откажаме од потрагата по човек во темнината на овој свет и во сеопштата расчовеченост. Таа потрага за нас заврши во оној миг...

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

Вo oвoј свeт на нeпрeстајнo движeњe и нeпрeстајни прoмeни, чoвeкoт, сакал или нe, мoра да бидe врабoтeн, билo сo дoбрo, билo сo злo дeлувањe. Мрзливиoт чoвeк, всушнoст, нe e врабoтeн:...

Митрополит Струмички Наум: Депресија и надеж од православен аспект (09.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Депресија и надеж од православен аспект (09.05.2020)

    Остатокот од времето поминато надвор од молитва, на оние кои немаат непрестајна умно-срдечна молитва, Црквата им го покрива со послушанието. Оние кои го чистат своето срце од страстите, го...

« »