логоFacebookTwitterYouTubeeMail


… во еден обичен миг од животот,
кога невистината беше рушител на добрите надежи
во едно наивно срце раздробено од маката
на подметнатите реалности.

 
Сакам да пишувам без да барам соодветни зборови, без да размислувам како ќе звучи… едноставно да испишам сe во еден здив излеани зборови…

bogorodica.k.dol.jpg
                   
          Секој човек има свој јазик, искуство, чувствувања, кодови на однесување кои во заедничкото живеење претставуваат еден комплексен свет дури и во вистинските пројави на личностите, а кога ќе се појават невистините, прикриеностите и манипулациите, тој свет станува растечки тежок и понекогаш содржи неиздржливо количество на несигурност. Во таква атмосфера на несигурност и лага дури и нашите обични секојдневни задачи стануваат предмет на решавање на проблеми: дешифрирање на нечие однесување, размислување за нејасни ситуации… Трагедијата на несигурноста е што ја одзема слободата и одговорноста, и се прашувам зошто да го живееме овој чуден парадокс на лагата. Наместо нашите можности за дејствување да се прошируваат (со вистината), ние се чувствуваме с# повеќе и повеќе под притисок: мораме често да се судираме со реалноста на лагата и неодговорноста и нестабилноста.
          Лагата создава психолошки проблеми и верига афективни нарушувања. Секогаш кога човек се соочува со лагата доживува чувство на загуба… фрагментација на односот, порекнување и расцепување на својата внатрешна реалност… И тоа е бесконечен и исцрпувачки круг. Нема сомнение дека последица на лагите се нарушени односи и продлабочувања на личната комуникација (да не зборувам за љубовта, бидејќи каде има лага нема љубов)! За да изградиме некаков надворешен свет лажеме, а за сметка на тоа го рушиме внатрешниот свет. Во лагата се одзема кружниот однос меѓу личностите и нема присутност!!!!
          Да се биде вистински не е спонтана способност на човекот, тоа е рефлективен став, нешто што треба да се изгради, научи или приспособи преку животните процеси, настани и односи. Оттука произлегува прашањето: ,,Како може лагата да стане помошно средство за одржување на некој однос?” Да го погледнеме нашиот живот. Еден основен начин на градење на нашите решенија и доживувања е преку вистината. Во живот изграден на лага е с# посложено и помрачно, пострадално. Дисконтинуитетот од лагите што ги живееме се многу повредливи за нашите внатрешни доживувања, чувства, мисли, претстави и сигурност. Лагата го отежнува сведувањето на леснотијата на довербата и пријателството. Сегашноста ја претвора во безвредна мера на чувството за нештата. С# се распаѓа. Меѓу с# постои строга причинско-последична врска, и претходните настани ги предизвикуваат настаните што следат.
          Вистината е еднообразна, таа ни помага да се определиме за иднината, да сме слободни да стигнеме до длабокото лично, индивидуалното, таа има поинакви особености.
          Меѓу лагата и вистината има провалија….
          Секој збор кој се упатува до другиот човек кај него предизвикува чувства, мисли, слики, мигови… па ако се тие лага, создаваат неподвижност, отсуство на реалност, празнина… и с# останува во лажната фиксирана, неподвижна точка. Никако не може да се помири судирот меѓу лагата и вистината кој доведува до болест.
          Секој кој упатува некаква содржина кон другиот гради некакво доживување, другиот тоа го прима, го анализира, го предава на помнењето, и на крај кога ја дознава невистина целото тоа количество на доживеани претстави му се руши и го затрупува. Се создава бездомност на личниот идентитет.
          Лагата е катастрофална… го тера човекот да го постојано предефинира своето помнење, да гради нова врска со настаните …. Бесконечност на катастрофата!!!! која го уништува човекот со несигурноста!!!! А созревањето и преуспевањето на личноста се случува во единството и еднозначноста на вистината, во континуитетот што таа го дава, а не животот да се помине во постојано одново дефинирање на сегашноста, иднината.. да се поништуваат одлуките и изборите. Со вистината се живее во сегашноста… единствено, неповторливо во која човекот се реализира себеси.
          Во вистината можеме да се задржиме ако сме способни да се отвораме и затвораме… смисловно да комуницираме, а притоа да не го поништуваме сопственото внатрешно битие. Вистината ја создава внатрешната целост. Вистината ги обединува јас и ти… Вистината е неопходна мудрост за понепосредна перцепција, интуитивна свесност и здраво живеење.
          Односот меѓу луѓето постои само во вистината, во заедничкото откривање и потврдување еден со друг. А лагата внесува непредвидености и ризик во нашите односи, и ги претвора во поле на болка и повреди. Вистината ни е потребна за да можеме да се справиме со толкуте многу комплексни ситуации во животот.
          Лагата ја напаѓа нашата реалност, драматично ни ја нарушува внатрешната сила и влијае длабоко на другиот.
           ТРЕБА ДА СЕ ИЗГРАДИ НОВА ПРАКТИКА НА СВЕСТА!!!! Само самосвесно може да се осигура сигурност во единството и контонуитетот на вистината. Внатрешниот свет е сетилност, перцепции и претстави кои се соочуваат со надворешните сигнали од другите, што ги примаме однадвор. Секој од нас е отворен да восприема тука и сега.
Односите со другите стануваат можност за препознавање на нови вредности. Вистината е основа за комуникација. Оттаму, да се комуницира означува да се биде искрен и длабок.
За вистината е потребна ВНАТРЕШНА ДЛАБОЧИНА!!!

 

Лето Господово 2010Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 648
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Бог е праведен. Сепак, на оние кои се одрекле од светот и световните работи им ветил стократно повеќе уште во овој живот, а плус и Царство Небесно: „Вистина ви велам:...

Храмот е срце

Храмот е срце

До тој Ден, којшто ние сме собрани данеска да го празнуваме. До денот, во којшто светлото Сонце на Правдата дошло да го осветли овој свет и да изгрее од гробот...

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Но, бидејќи над вистинската вера, низ вековите, незабележливо се наталожиле и одомаќиниле уште неколку темнини, денес, оној што ќе поверува, ќе треба да се пробие и низ овие темнини; а...

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Откако ја стекнува нејзината доверба, Богочовекот Христос ѝ ја покажува и вистинската вера: „Жено, верувај Ми дека иде часот, кога ни во оваа планина, ниту во Ерусалим ќе се поклонувате...

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

Телото ја прима онаа храна, која во суштина е еднаква со телото. Телото е од земјата и храната за телото е од земјата. Затоа телото во овој свет се чувствува...

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Слoвoтo Бoжјo e какo oган на кoјштo сe радува правeдникoт прeмрзнат вo студeнилoтo на oвoј свeт; и слoвoтo Бoжјo e какo oган кoј гo изгoрува нeправeдникoт, кoгo oвoј матeријалeн свeт...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Да го фрлиме фенерот на Диоген, да се откажаме од потрагата по човек во темнината на овој свет и во сеопштата расчовеченост. Таа потрага за нас заврши во оној миг...

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

Вo oвoј свeт на нeпрeстајнo движeњe и нeпрeстајни прoмeни, чoвeкoт, сакал или нe, мoра да бидe врабoтeн, билo сo дoбрo, билo сo злo дeлувањe. Мрзливиoт чoвeк, всушнoст, нe e врабoтeн:...

« »