логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 vozdvizenie.jpg

Три манастири
  
Анализа на односите меѓу државата, црквата и манастирите   
   
  
Македонија
Има три манастири, ги палат и ги обновуваат при секоја промена на општествениот систем како пример за мултиетнички соживот
Бугарија
Има три манастири, аплицираат во ИПА-фондови за нивна реставрација и влегуваат во ЕУ
Србија
Има три манастири, тие се први на планетава
Грција
Има три манастири, тие се прататко на европската цивилизација и во секој од нив има по еден камен на кој се исклесани буквите со кои Бог го создал светот
Албанија
Има три манастири, ги преправаат во бункери, се поврзуваат со катакомбата во една прекуморска држава и добиваат директен излез на коза ностра
Италија
Има три манастири, во секој од нив отвораат по една држава и устоличуваат по еден папа
Франција
Има три манастири, секој со своја подземна винарија и по еден бернардинец
Шпанија
Има три манастири, врз едниот интервенира Гауди, другиот го качуваат на брод и по грешка го носат во Колумбија, а третиот го претвораат во џамија
Англија
Има три манастири, во едниот им дозволуваат на жените да бидат симулакрум на мажите, во другиот ја чуваат круната, а во третиот дозволуваат брак со нешто друго
Холандија
Има три манастири, едниот е изграден како штит од морето, а другите два се реставрирани замоци од старите колонии
Данска
Има три манастири и никому ништо
Турција
Има три манастири, двата се музеи од византиски период, едниот е Аја Софија
Романија
Има три манастири, сите се свети
Црна Гора
Има три манастири, сите се од камен и сите се нивни
БиХ
Има три манастири, меѓународната заедница ги бомбардира, доаѓа Ричард Гир да снима филм, а во меѓувреме под манастирите откриваат пирамиди
Словенија
Има три манастири, во нив сé е по пропис, едниот од нив е сместен во пустина и е резервиран за отшелниците што се повлекуваат во него пред да умрат од досада бидејќи сé е во ред
Германија
Има три манастири, во едниот од нив е закопана ДНК од чистата ариевска лоза од пред 2,5 милиони години, а во другите два се чува оригиналната свастика од тоа време, по половина во секој од нив, за потешко да се открие тајната на златниот цвет
Русија
Има три манастири, сите се по сто км долги и по двесте широки, а куполите се претеча на СФ
Кина
Има три манастири, но поради пренаселеност мораат да ги клонираат
Индија
Има три манастири и Ганди ги прогласува за луксуз
Јапонија
Има три манастири, во секој има по една портабл вселенска станица, подземен аеродром и излез на океан
Иран
Има три манастири, во едниот има извор на нафта, во другите два по една нуклеарна централа
Тајван
Има три манастири, едниот е на север, другиот на југ а третиот е за инает на Хилари
САД
Има три манастири, едниот го рентаат на Холивуд а другите два глумат ветена земја
Куба
Има три манастири, едниот е на Кастро, а другите два на народот
Африка
Има само три манастири  

сестра Макрина

Извор: Нова Македонија

 

Посети:{moshits}Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

Ное 25, 2018 Полезно и Потребно 1097
КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1664
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 1098
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

Беседи

БEСEДА  за Христoвoтo мирoтвoрствo

БEСEДА за Христoвoтo мирoтвoрствo

Да, и пoкрај тoа штo сè уштe има вoјни. Глeдај, вoјнитe пoмeѓу христијанскитe нарoди нe сe истo штo и вoјнитe пoмeѓу нeзнабoжцитe. Нeзнабoжцитe вoјувалe сo гoрдoст, христијанитe вoјуваат сo срам....

Антониј, Митрополит Сурошки: Преображение

Антониј, Митрополит Сурошки: Преображение

Мојсеј влегол во тој облак и му било дозволено да разговара со Бога како пријател со пријател; му било дозволено да види како Бог поминува покрај него, сè уште без...

Митрополит Струмички Наум: Преображение, наше (18.08.2016)

Митрополит Струмички Наум: Преображение, наше (18.08.2016)

„Според православната црковна антропологија на Светите Отци, суштината на умот се наоѓа во срцето како духовен центар на човекот, а енергијата на умот преку  сетилата се расејува по светот. Насочувањето...

Свети Лука (Војно- Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Свети Лука (Војно- Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Многу е важно правилно да разбереме и да ги запомниме зборовите на тропарот на великиот празник на Успението на Пресвета Богородица: „... По Успението не си го оставила светот, Богородице...’’.Нејзината...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Нашето одење во црква

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Нашето одење во црква

Ние можеме да се молиме за здравје и за сè друго што нам ни се чини дека е добро да бараме, но не смееме да очекуваме дека ако одиш во...

Митрополит Струмички Наум: ВО СТИЛОТ НА СВЕТИОТ ПРОРОК ИЛИЈА

Митрополит Струмички Наум: ВО СТИЛОТ НА СВЕТИОТ ПРОРОК ИЛИЈА

Сите сме жртви на суетата, помалку или повеќе. Забораваме дека гревот што го „препознаваме“ кај нашиот ближен, според Светите Отци, постои и во нас или е најчесто само наша проекција....

Митрополит Струмички Наум: „ВНАТРЕШЕН  и НАДВОРЕШЕН АВТОРИТЕТ“

Митрополит Струмички Наум: „ВНАТРЕШЕН и НАДВОРЕШЕН АВТОРИТЕТ“

Просто, сме станале верна копија на старозаветните Црква, храм и свештенство – во нивната изобличеност, со слични рестриктивни правила кон обичниот верник (сепак носител на царското свештенство) и со ист...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: За маченички етос

Викарен Епископ Јаков Стобиски: За маченички етос

Имаме можност да бидеме маченици Христови – во секоја минута, во секоја секунда од нашиот живот. Мачеништво е да се избориш со една лоша помисла, со помисла на завист, со...

Архимандрит Партениј Бигорски: Острастеноста – пат кон демоноопседнатост

Архимандрит Партениј Бигорски: Острастеноста – пат кон демоноопседнатост

Оваа состојба на демоноопседнатост не е некаков мит или обична приказна, или пак, средство за заплашување. Не, таа е реалност и постои. Колку и да се обидуваат некои да ја...

« »