логоFacebookTwitterYouTubeeMail


makrina.berovo.jpg

Секоја трагедија, без оглед на димензиите, повторно го враќа на сцена единственото важно прашање во животот на човекот: прашањето на смислата, т.е. лишеноста од неа или бесмислата. Го отварам првиот етимолошки речник што ми е при рака и барам под буквата Н, зборот несреќа. Го нема, нема ниту објаснување. Физика, математика, философија, теологија: може ли некој да пресмета како се случува несреќа? Ако среќа значи средба на Човекот и Бог, и нивно соединување, тогаш може ли да се рече дека обратното, т.е нивното одвојување, е несреќа?
Според библиското сведоштво, Бог не е причина за злото. Злото нема лична егзистенција којашто би му била дадена од Бога (само она што е создадено од слободната волја Божја има конкретна супстанција и вечна егзистенција). Злото не е онтолошко начело, нема постоење во себе, но може да добие постоење во одреден субјект и тоа преку волјата на субјектот. Смртноста на човекот е еден од личните облици на злото. Единствената вистинска трагедија на овој свет е смртта.
Ова не се само сувопарни формули кои на апстрактен начин говорат за еден од многуте аспекти на човековата позиција во космосот, туку искуствено сознание на Божјото присуство во него. Околу овие догми се судираат копјата на различните облици на човековите верувања.
Така се случи и деновиве, кога еден од митрополитите на соседната православна црква, одговорноста за несреќата што се случи во Охридското езеро ја лоцираше ни помалку ни повеќе, туку во концертот на една мошне популарна светска пејачка, познатата „Мадона“. Ваквиот лов на вештерки тешко дека ќе може да се протне низ иглените уши на 21-от век, но затоа веднаш ве катапултира во затемнетите кулоари на мрачниот среден век, и тоа во периодот на т.н. инквизиција, којашто претставува „духовен суд за пронаоѓање и казнување на отстапниците од правилното учење на верата“! Не е само егзистенцијална утка кога еден пастир на црквата наместо да ослободува од чувството на вина, се обидува да го наметне, манипулирајќи со совеста на луѓето. Инаку, како папска институција, инквизицијата владеела во речиси сите земји на Западна Европа во периодот на средниот век и не е типична за Православието. Дали неделната беседа на односниот митрополит, којшто ја наведе пејачката како причина за потонувањето на охридскиот брод „Илинден“,  укажува на просто непознавање на Бог и неговите таинствени начини на делување во светов, или е обична деклинација во схоластицизам, останува да видиме во некоја наредна прилика на природна непогода, што за жал, во последно време ги има сè позачестено.

И како што рече и г-динот Борисов, дека Македонија би требало да се засрами, поскоро треба тоа да го направи самиот тој, дозволувајќи си во такви траорни мигови за својата земја, да вметнува политика, и тоа на сосем нефер и недостоинствен начин, ставајќи се себеси во улога на супериорен судија, а всушност демонстрирајќи дрскост и безобразност што е незамисливо во кој било дипломатски кодекс за меѓународни односи. И покрај тоа што „Македонија“ направи сè што можеше да се направи за да се ублажи болката на преживеаните, како и да се намали бројот на настраданите.
Одговорноста ја сносиме сите. За сè. Не само за несреќите и трагедиите. Нашите животи се исто така одговор и за среќата што постои како можност зад секоја преживеана поплава, пожар, земјотрес и сите други непогоди со кои Господ нема блага врска....

 

Сестра Макрина

Посети: {moshits}

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 640
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Бог е праведен. Сепак, на оние кои се одрекле од светот и световните работи им ветил стократно повеќе уште во овој живот, а плус и Царство Небесно: „Вистина ви велам:...

Храмот е срце

Храмот е срце

До тој Ден, којшто ние сме собрани данеска да го празнуваме. До денот, во којшто светлото Сонце на Правдата дошло да го осветли овој свет и да изгрее од гробот...

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Но, бидејќи над вистинската вера, низ вековите, незабележливо се наталожиле и одомаќиниле уште неколку темнини, денес, оној што ќе поверува, ќе треба да се пробие и низ овие темнини; а...

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Откако ја стекнува нејзината доверба, Богочовекот Христос ѝ ја покажува и вистинската вера: „Жено, верувај Ми дека иде часот, кога ни во оваа планина, ниту во Ерусалим ќе се поклонувате...

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

Телото ја прима онаа храна, која во суштина е еднаква со телото. Телото е од земјата и храната за телото е од земјата. Затоа телото во овој свет се чувствува...

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Слoвoтo Бoжјo e какo oган на кoјштo сe радува правeдникoт прeмрзнат вo студeнилoтo на oвoј свeт; и слoвoтo Бoжјo e какo oган кoј гo изгoрува нeправeдникoт, кoгo oвoј матeријалeн свeт...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Да го фрлиме фенерот на Диоген, да се откажаме од потрагата по човек во темнината на овој свет и во сеопштата расчовеченост. Таа потрага за нас заврши во оној миг...

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

Вo oвoј свeт на нeпрeстајнo движeњe и нeпрeстајни прoмeни, чoвeкoт, сакал или нe, мoра да бидe врабoтeн, билo сo дoбрo, билo сo злo дeлувањe. Мрзливиoт чoвeк, всушнoст, нe e врабoтeн:...

Митрополит Струмички Наум: Депресија и надеж од православен аспект (09.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Депресија и надеж од православен аспект (09.05.2020)

    Остатокот од времето поминато надвор од молитва, на оние кои немаат непрестајна умно-срдечна молитва, Црквата им го покрива со послушанието. Оние кои го чистат своето срце од страстите, го...

« »