логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Црква

МПЦ , Честит јубилеј!
(45 години афтокефалија)
Македонијо, радувај се!

Во своето послание до Коринтјаните апостолот вели: кога страда еден орган, тогаш страдаат сите органи; и кога се слави еден од органите, тогаш со него се радуваат сите органи... (1кор.12,26) Со други зборови, ако се спасувам јас, се спасуваат сите со мене, а ако пропаѓам, пропаѓаат многумина заедно со мене. Ова кажува сè за природата на Телото Христово коешто е црквата – црквата како дом Господов (од грчкиот збор – киријакон), но истовремено и евхаристиска, благодарствена заедница (еклисиа) на сите нејзини членови,  крстените верници со силата на Светиот Дух. Слегувањето на Светиот Дух коешто се случи на денот на Педесетница во Ерусалим, воедно се смета за роденден на Црквата. Суштински, Црквата е основана од Самиот Господ Исус Христос за што сведочат неговите зборови: „А Јас тебе ти велам: Ти си Петар и на тој камен ќе ја изградам Црквата Своја, и вратите на пеколот нема да ја надвладеат. “ Мт 16,18.
Христијанството не може да настапува од позиција на сила.
Ако има сила, нема христијанство. Семоќта е втемелена на Вистината само во пројавата на нејзината кротка питомост, и тоа не е опозит на слабоста, туку е чистотата на Духот...
Готово е со мапите и териториите. Планетата Земја стана глобално село, а цивилизацијата којашто беше моќна и напредна само во пределите богати со житни полиња, се префрли на полето чијшто главен ресурс се вика ИНФОРМАЦИЈА...
Сега сме во царството на google, каде што нам христијаните единствено што ни преостанува е да потсетуваме дека знаењето без љубов не е знаење.
Љубов-та е онаа ронка на смиреност којашто на гордоста не ѝ ги дава крилјата на себичната самодоволност на бидувањето Бог без бога не затоа што не сака да дава, туку за да го превенира падот, или да го овозможи станувањето, да го олесни, кога веќе се случило...
Ние веќе на големо одиме по патот на расчистување на дилемите од типот – дали авторските права на Господ им припаѓаат само на „избрани-те“, или на сите? Дали правото на обожение (од нашата ера, во Христа) го имаат сите што ќе се родат од жена, или повторно за оваа лиценца се водат старите добро познати војни во областите како што се религија, политика, или евентуално, политичка теологија?
Знаењето не е светлина, туку светлината е знаење*, и оние што ќе ја злоупотребат познатата extra ecclesiam nulla salus, на начин што ќе ја впрегнат во некаков компетитивен дискурс каде што приматот го имале повластените на сметка на „недокажаните“, имаат проблем како што вели Христос, со гредата во своето око.
И се чини дека тоа е единствената пречка што не ѝ дозволува на светлината да го осветли и најтемното катче на овој свет, а не дека Сонцето на Славата не свети подеднакво за сите...
Со сета сила на љубовта спрема својот народ како место во срцето каде што се вмрежени сите луѓе на светов, сите кои во Христа се крстија и се облекоа, нека ни е за многу години јубилејот и нека ни се множат летата на растење во Христа, по молитвите на Пресвета Богородица, и Сите Светии, амин!

+++
Еден од најдобрите драмски писатели на дваесеттиот век, Семјуел Бекет(1906 – 1989), ја напиша можеби најдобрата драма некогаш изведувана во театарот на апсурдот – „Чекајќи го Годо“(1952). Дејствието од оваа драма и тоа како му погодува на нашиов контекст: балканскиот Годо е растргнат меѓу многуте нови чекалници што се отворија на нашиве простори: та трчка наоколу гонет од синдромот на непризнаеност. А Добриот драматург кој внимателно ја следи драмата од една невидлива ложа, еден кат погоре, знае дека драмите се прават за да се привлече нечие внимание; почитувајќи го законот на немешање ниту во заплетот ниту во расплетот заради ненарушување на интегритетот на слободната волја да се биде, без право на „или не“.
Во нашава балканска драма на меѓусебно полицентрично непризнавање во сите правци надолж и попреку, можеби главниот мит којшто допрва чека на темелно деконструирање е токму митот за Годо: оти, додека течела официјалната претстава, Годо дошол, ама зад кулисите. Мудреците му се поклониле, откако го препознале (по ѕвездата што паднала од „исток“) и од тогаш наваму овие две претстави течат симултано: објавената задкулисно каде што „сè се сврши“, и оваа на официјалната сцена каде што заеднички, во името на сè или ништо, ѝ се робува џанам, на историјата односно чекањето...
Е, Балкане мој: кога и еден Штулиќ немаше доволно трпение да ги испочитува сите пропорции на твоите раскошни идеали vis a vis чекањето, што останува за другите...

Извор: ПРЕМИНВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 640
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Бог е праведен. Сепак, на оние кои се одрекле од светот и световните работи им ветил стократно повеќе уште во овој живот, а плус и Царство Небесно: „Вистина ви велам:...

Храмот е срце

Храмот е срце

До тој Ден, којшто ние сме собрани данеска да го празнуваме. До денот, во којшто светлото Сонце на Правдата дошло да го осветли овој свет и да изгрее од гробот...

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Но, бидејќи над вистинската вера, низ вековите, незабележливо се наталожиле и одомаќиниле уште неколку темнини, денес, оној што ќе поверува, ќе треба да се пробие и низ овие темнини; а...

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Откако ја стекнува нејзината доверба, Богочовекот Христос ѝ ја покажува и вистинската вера: „Жено, верувај Ми дека иде часот, кога ни во оваа планина, ниту во Ерусалим ќе се поклонувате...

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

Телото ја прима онаа храна, која во суштина е еднаква со телото. Телото е од земјата и храната за телото е од земјата. Затоа телото во овој свет се чувствува...

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Слoвoтo Бoжјo e какo oган на кoјштo сe радува правeдникoт прeмрзнат вo студeнилoтo на oвoј свeт; и слoвoтo Бoжјo e какo oган кoј гo изгoрува нeправeдникoт, кoгo oвoј матeријалeн свeт...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Да го фрлиме фенерот на Диоген, да се откажаме од потрагата по човек во темнината на овој свет и во сеопштата расчовеченост. Таа потрага за нас заврши во оној миг...

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

Вo oвoј свeт на нeпрeстајнo движeњe и нeпрeстајни прoмeни, чoвeкoт, сакал или нe, мoра да бидe врабoтeн, билo сo дoбрo, билo сo злo дeлувањe. Мрзливиoт чoвeк, всушнoст, нe e врабoтeн:...

Митрополит Струмички Наум: Депресија и надеж од православен аспект (09.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Депресија и надеж од православен аспект (09.05.2020)

    Остатокот од времето поминато надвор од молитва, на оние кои немаат непрестајна умно-срдечна молитва, Црквата им го покрива со послушанието. Оние кои го чистат своето срце од страстите, го...

« »