логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Окупирај го Рајот...


Април, 2012. Пазарење на зелен пазар во центарот на главниот град на Македонија. Одбирам од малите домати, чинам сортата ја викаат „Шери“, му ги подавам на  човекот зад вагата, тој ги мери и добиената цена ја лепи на најлонот. Уф, не можам а да не изреагирам. Па ова чини колку еден грам злато. Што е тајната?
Госпоѓо, увозни се. Од Италија... љубезно, и истовремено резигнирано, вели продавачот.
Добро бе, толку ли немаме СВОИ домати?
Продавачот веќе е свртен кон другиот муштерија, а и онака моето прашање беше само реторичко... Зарем ќе се правам калфа наместо калфата, кога оваа земја си има свои ресорни министерства коишто си се занимаваат со овие прашања... и тоа претпоставувам 24 часа на ден. Јас и овој продавач сме алка во синџирот глобализациски проекти во светската економија...кога на секој чекор имате кинески продавници во кои наместо производи, ви се нудат алтернативи – супер евтина замена за чевли, за шапки, за торби, за локомотиви, за буквално сè што постои во вистинскиот свет – евтино е затоа што во некој кабинет некој во име на овој народ потпишал договор во кој со својот потпис потврдил дека во оваа земја живее народ кој е платежно немоќен, со ниски естетски критериуми што подразбира нос кој ќе може да ја истрпи миризбата на онаа рециклирана канцерогена пластика од која на другата страна на планетата се задушува евтината работна рака во вид на малолетници за кои нема закон, затоа што овој грев не е пропишан во декалогот. Тоа се дупки во законот, но некако се многу големи, којзнае што се не е напикано во нив... Нема таква царина на овој свет  што може да го препознае овој фалсификат. Затоа овие ефтини сувенирници ги прогласувам за down by the low...
Ладната насмевка на лицето на касиерката е следната етапа во проблемот наречен грижа на совест разбудена со прашањето: ако јас сега ги платам овие италијански слатки домати, дали за некој месец кога повторно таму некаде кај сарамзалино ќе оди на репертоарот „денови ли се денови, овие аргатски маки големи...“, со посебен осврт на перформансот – жртвување на два тони краставици поради ниската откупна цена, или компири, или тутун, ќе бидам соучесник во ритуалот? ... Ова е кошмар наместо земјоделие, и дали некогаш ќе се разбудиме со веста дека струмичката пиперка одлично се пласирала на пазарот во франција, шпанија, белгија...? На кого му е гајле за тие чесни, работливи,и веќе изнемоштени жртви на транзицијата што се обидуваат да преживеат од земјоделие? Каде е нивното достоинство? Изгоре под јакото сонце на новото македонско знаме...
Во контекст на темата што беше начната на почетокот, мене не ме интересира дали ти ќе спиеш со мирна совест во рамките или надвор од рамките на законот, драг мој пријателу, затоа што јас знам дека тој закон е концепт што постои само во твојата глава. По пат на конвенција, можеби исто така во главите на уште два милиона како тебе. Во некоја друга земја каде што се зборува на некој друг јазик, во нивните глави се мантраат други закони, во согласност со нивните обичајни права. Некаде престапниците ги каменуваат, некаде ги камшикуваат, некаде имаат и закони за помилување..., пред да ги спржат на електрична столица... Мене, драг мој, ме интересира пласманот на нашиот домат, компир, тутун... и до кога тој кинески ѕид ќе ѝ се заканува на нашава Виа Игнација?
Единствен вистински грев според мене, е незнаењето. Адам и Ева, во Рајот имаа сè. Освен што не го знаеја тоа. Го дознаа како последица на гревот, губејќи ја невиноста. Рајот е Бог. Заедницата со Татко. Богатството. Изобилието. Кој по ѓаволите, би сакал да излезе од рајската заедница?
Туристичка агенција – Глобал. Адам купува два билети. За на море во ..... па некоја да речеме чкљ земја од типот .... тринидад и тобаго... и, целиот среќен, сакајќи да ја изненади Ева, ѝ го дава подарокот... Ева само што го скинала јаболкото.
Абе миличок, зошто си купувал карти, па дома ни е најубаво. Ова е нашиот вечен одмор, имаме сè и имаме засекогаш...
Ама, мила, замисли си, тринидад, и тобаго...мммм.....
Единственото нејасно во приказнава е што симболизира змијата, од каде се појавува она во рајот и како Адам наседнува на нејзините глобалистички финти?
Одговорот се крие кај шефицата на конкурентската туристичка агенција Атлантида. Тоа во следната епизода.

 19 мај 2012 год.

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 648
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Бог е праведен. Сепак, на оние кои се одрекле од светот и световните работи им ветил стократно повеќе уште во овој живот, а плус и Царство Небесно: „Вистина ви велам:...

Храмот е срце

Храмот е срце

До тој Ден, којшто ние сме собрани данеска да го празнуваме. До денот, во којшто светлото Сонце на Правдата дошло да го осветли овој свет и да изгрее од гробот...

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Но, бидејќи над вистинската вера, низ вековите, незабележливо се наталожиле и одомаќиниле уште неколку темнини, денес, оној што ќе поверува, ќе треба да се пробие и низ овие темнини; а...

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Откако ја стекнува нејзината доверба, Богочовекот Христос ѝ ја покажува и вистинската вера: „Жено, верувај Ми дека иде часот, кога ни во оваа планина, ниту во Ерусалим ќе се поклонувате...

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

Телото ја прима онаа храна, која во суштина е еднаква со телото. Телото е од земјата и храната за телото е од земјата. Затоа телото во овој свет се чувствува...

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Слoвoтo Бoжјo e какo oган на кoјштo сe радува правeдникoт прeмрзнат вo студeнилoтo на oвoј свeт; и слoвoтo Бoжјo e какo oган кoј гo изгoрува нeправeдникoт, кoгo oвoј матeријалeн свeт...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Да го фрлиме фенерот на Диоген, да се откажаме од потрагата по човек во темнината на овој свет и во сеопштата расчовеченост. Таа потрага за нас заврши во оној миг...

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

Вo oвoј свeт на нeпрeстајнo движeњe и нeпрeстајни прoмeни, чoвeкoт, сакал или нe, мoра да бидe врабoтeн, билo сo дoбрo, билo сo злo дeлувањe. Мрзливиoт чoвeк, всушнoст, нe e врабoтeн:...

« »