логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Името на Македонија главен адут

grci.vladici.jpg
По Солунскиот митрополит Антимус уште еден грчки Архиереј влезе во антимакедонската кампања. Митрополитот од Галабрите, Амбросиус, идентично како и Антимус, пред грчките верници изјавил дека Македонја е грчка и дека нема ништо лошо во тоа што грчките владици покажуваат национализам кога во прашање бил националниот идентитет.

-Митрополитот од Солун постапи сосема исправно. Граѓаните на Скопје се уште ги користат придобивките на манастирите од регионот на Битола, иако тие се дел од грчка територија, изјавил митрополитот Амбросиус.

Овие последни испади на грчките владици со вакви националистички изјави, кои немаа никаква врска со религијата, доаѓаат во период кога Грчката православна црква се наоѓа во сериозни внатрешни проблеми, поради подовеноста на грчките владици околу потребата да се избере нов грчки Архиепископ, бидејќи здравјето на актуелниот Архиепископ Христодулус е сериозно нарушено.

Црковни извори ваквите изјави на грчките владици ги коментираат како популистички во претстојната трка за избор на нов Поглавар на ГПЦ.

-Тое е изјава со милитантен популизам а во насока на кокетирање со емоциите на грчкиот народ и тоа во период кога во круговите на грчките архиереи се погласно се зборува за тоа кој ќе го наследи тешко болниот атински и на цела Грција архиепископ Христодул, велат црковни извори. Познавачите на состојбите коментираат дека ако досега се сметаше дека во битката со името ќе се вклучат само архиереи од Северна Грција и од таканаречените Неес Хорес или "Нови земји" кои важат за добро упатени во темата за македонскиот проблем, изјавата на Амвросиј чија епархија е на југот од еладската земја би била своевидно изненадување и исклучок само за оние на кои не им се познати неговите аспирации за освојување на тронот на еладската црква.

За овој архиереј, велат нашите извори некогашен собрат на актуелниот архиепископ Христодул уште како член на братството Зоодохо пиги (Живоносен источник) велат дека чекал згодна прилика да застане на кормилото на Грчката црква.

Еден од помладите членови на Синодот на Македонската Православна Црква за кого изјавите на грчките митрополити Антим и Амвросиј се несреќни и жални вели: "За жал во нивните изјави триумфира духот на елинизмот кој како надмен и супериорен го субординира и го подвластува духот на ортодоксноста т.е православието".
Марјан Николовски
 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 834
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Европски Пимен: "Од ближниот ни доаѓа и животот и смртта.“, Плаошник (09.08.2020)

Митрополит Европски Пимен: "Од ближниот ни доаѓа и животот и смртта.“, Плаошник (09.08.2020)

Ако го избереме животот треба да се трудиме да бидеме семилостиви кон сите и кон сé. Семилостиви како оној кој го носел тоа име, како светиот Пантелејмон. Човекот кој ги...

Митрополит Струмички Наум: Ниту популизам, ниту индиферентност; туку пастирска грижа (08.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Ниту популизам, ниту индиферентност; туку пастирска грижа (08.08.2020)

Тоа, секако, зависи и од односот на луѓето кон Него: прво, Неговите ученици се во однос на послушание кон Него – тие се отворени кон Него и подготвени да прифатат...

БEСEДА  за лажнитe учитeли

БEСEДА за лажнитe учитeли

Чoвeкoт на oвoј свeт e вo вoјна. Бoрбата e нeпрeстајна, а нeпријатeлитe сe мнoгубрoјни. Пoмeѓу најoпаснитe нeпријатeли спаѓаат лажнитe учитeли. Самo акo чoвeчкиoт ум e впeрeн вo Бoга, чoвeкoт ќe...

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Спомнатите и ветени од Бог екстремни дарови, не се однесуваат толку на материјалното колку на духовното. Тоа се даровите на умно-срдечната молитва, на суштинско просветлување на умот, на расудување, на...

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Епископскиот чин што денеска преку вас го примам, го разбирам како служење, што во себе ги обединува и најголемата чест и свеста за сопственaтa немоќ. Има ли поголема чест и...

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Инаку, ако дозволиме прелеста да навлезе во нас, дали преку страстите на срцето (сластољубие и среброљубие) или преку страста на паднатиот ум (славољубие), таа потоа станува сеопфатна состојба која ги...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Се одрекуваме од Крстот Христов ако на прекорот враќаме со гнев и бунт, праведен или неправеден, без разлика. Се одрекуваат од Крстот Христов децата кои се непослушни кон родителите, оти...

БEСEДА  за спасeниe на душата какo крај на вeрата

БEСEДА за спасeниe на душата какo крај на вeрата

Никoј нe патува заради патoт туку заради нeкoј или заради нeштo, штo гo oчeкува на крајoт на тoј пат. Никoј нe гo фрла јажeтo вo вoдата вo кoја нeкoј сe...

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Како што рековме, има лажна состојба (прелест) на умот, но има и прелест на срцето. Првата прелест настанува поради прифаќање и усвојување лажни мисли, а втората од прифаќање и усвојување...

« »