Skip to content
Премин Портал: Дома arrow Архива arrow Вести од овој месец arrow Голема молитва - Благодарност кон Бога за даруваната рожба
Голема молитва - Благодарност кон Бога за даруваната рожба Испечати Е-пошта

   Golema.molitva2.jpg

 Со навршувањето на четриесеттиот  ден  од раѓањето на малиот Марко,  неговата мајка Славица, го донесе во храмот на свети Јован Крстител во Скопје на Голема молитва  да побара  благослов од Бога за својата рожба.

отец . Михаил Таневски:
„ Точно на четриессетиот ден од раѓањето, мајката ја донесува рожбата во храмот да ја претстави пред Господа. Во молитвата, свештеникот се моли да се очисти мајката телесно и духовно и повторно да може да пристапи кон светото причестување. Овој пример ни го оставила уште Мајката Божја, донесувајќи го Спаителот наш, Господ Исус Христос на четриесеттиот ден во храмот кај праведниот Симеон Богопримец, и воедно е востановен празникот Сретение Господово.“

Golema.molitva1.jpg

Молитва за мајката

Господи Боже наш, кој си дошол за спасение на човечкиот род, дојди и на твојата рабина (името) и преку Твоето чесно свештенство удостој ја да влезе во храмот на Твојата слава, измиј ја нејзината телесна и духовна нечистотија со навршувањето на четриесетте дни и направи ја достојна да се причести со Твоето чесно Тело и Крв.

Возглас;

Зашто се освети и прослави Твоето пречесно и  и великолепно име  на Оца и Сина и Светиот Дух, сега секогаш и во вечни векови. Амин 

Golema.molitva.jpg

Молитва за детето

Golema.molitva3.jpg

Свештеникот го благословува детето и вели:

Да се помолиме на Господ.

Господи, помилуј.

Господе Исусе Христе Боже наш кој во четриесеттиот ден како Младенец  си бил донесен во старозаветниот храм од Марија, Твојата света мајка која не искусила брак, и си бил носен во прегратките на праведниот Симеон, сам Ти Владико сесилен, благослови го ова детенце.

+++

 

Golema.molitva4.jpg


Golema.molitva5.jpg

Golema.molitva6.jpg

Друго:

Календар за февруари 2008г. (избор)

Посети:

 
  Коментари (4)
1. Пратено од O., на 13-10-2008 12:04
Ubava gletka! :zzz
2. Пратено од Tatko, на 14-10-2008 00:32
I jas se raduvam! :zzz
3. Пратено од suzana, на 25-07-2011 09:21
Se kaam sto jas nemozev da go odnesam moeto dete na Golema molitva i sto ne ja znaev goleminata na toj den. 
Gospod neka mi prosti i neka ne blagoslovi so negovata golema milost nas gresnite.
4. Пратено од име, на 25-07-2011 12:49
Жената нечиста после раѓање? - не знам дали да плачам или да се смеам :upset

Внеси коментар
  • Ве молиме внесениот коментар нека се однесува на објавата.
  • Коментарите со лични вербални напади нема да бидат објавени.
  • Не користите коментари за рекламирање на вашата страна. Истите ќе бидат избришани.
  • Само кликнете на *Refresh* копчето од вашиот прелистувач за нов безбедносен код.
Име:
E-mail
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Коментар:Код:* Code
Сакам да бидам известен/а по email за коментарите на оваа објава

 
Оцена од корисниците: / број на гласови: 11
од 1 до 5  
< Претходно   Следно >
Advertisement

МАНАСТИР УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА - МАТКА

Online разговори

Свјат, Свјат, Свјат

Фотопрезентација - МОЈА ВИЗУРА

НАГРАДЕНИ УЧЕСНИЦИСè што е соединето со Бог, спасено е

Преподобен Гаврил Светогорец, епископ Велички


А и до ден денеска има значи и чудеса на неговиот гроб од каде се чувствува и благопријатна миризба низ воздухот, а по неговото упокојување во Господа, на неговиот гроб гледале светлина во вид на огнен столб. Повеќе...

Манастир Св. Арxангел Михаил- Берово

Св. Теофан Затворник - „Речник на христијанскиот практичен живот“ (4дел)


Христијанството не е учење туку живот. А самото негово учење влегува во животот како одреден образ, како поглед на сè што е и станува...
Повеќе...

Старец Пајсиј - Луѓе муви и луѓе пчели


Со самото неприфаќање и одбивање на доброто, мислат негативно и во животот ги гледаат само лошите страни. А оние другите, втората група, се токму тие што потсетуваат на пчелите, а чија главна особина им е потрагата по нешто слатко и пријатно на кое би слетале.Повеќе...

Правила на христијанскиот живот


Будејќи се од постелата, пред сé, спомни Го Бога, и на себе положи го знакот на крстот....
Повеќе...

Митрополит Иларион Алфеев: Најважното за Македонската Црква е да се врати на канонското поле


...„Сметам, дека не треба да се држиме за тие грчки термини како автокефалност и автономија. Неопходно е да се создаде таков модел којшто е прифатлив за Македонската Црква..."
Повеќе...

Разговор со оптинскиот старец Илија

На духовниот живот треба да се поучуваме, и тоа е најважното учење во нашиот свет, без кое нашето општество е изгубено. Погледнете до што сe нe довело безбожието...
Повеќе...

Старец Тадеј: „Мислев дека сите монаси, свештеници и епископи имаат бесплатна благодат...“


Кога тоа, човеку, толку години до сега сум поминал со калуѓери и со свештеници, а сум сретнал само еден калуѓер врз кого се забележуваше бесплатната благодат. Само еден калуѓер!...
Повеќе...

Нашиот однос кон духовникот или исповедникот


Да се биде христијанин, да се живее според Божјите заповеди денес е многу сложено доколку...
Повеќе...

Архим. Георгиј (Капсанис) - СМИРЕНИЕТО


Според Светите Отци, прва претпоставка за обожението е смирението...
br>Повеќе...

Академик Катица Ќулавкова: Доделувањето на одличјето ’Столен медал со Македонскиот крст’, на МПЦ


Зошто, дури и за нас, академици, стопанственици, универзитетски професори, сите претставници на секуларната матрица, е толку битна Македонската православна црква?
br>Повеќе...

Старец Јосиф Исихаст – Игумен Гаврил


Тој со своето мало монашко братство: Старец Ефрем Филотејски, старец Харалампиј Дионисијатски, Старец Јосиф Ватопедски, Старец Арсениј Спилеот Исихаст,...
Повеќе...

ТЕОЛОГИЈА НА ИСИХАЗМОТ


...Византиските монаси за првпат во Варлаам наишле на противник чие што оружје за напад бил еден доктринарен систем што ги минирал самите темели на исихастичката мистика...
Повеќе...

ИСКУШЕНИЈА И ЗАБЛУДИ


...Во молитвата човекот треба внимателно и трезвено да стражари над својот душевен живот, својата свест и слобода да ја подари на Бога, и пред Него да стои со покајание во срцето...
Повеќе...

Преподобен Андреј Рубљов


... Уметноста на св.Андреј Рубљов е комбинација на две традиции: средновековниот манастирски аскетизам и класичната хармонија на византиското сликарство. Ликовите на неговите икони и фрески се секогаш спокојни...
Повеќе...

Православни Цркви во светот


...„The Portaitissa, or Keeper of the Gate, icon is from the monastery of Iviron on Mt. Athos.
Повеќе...

За љубовта Христова низ празниците што минаа и што доаѓаат


...Сето ова мое размислување произлегува од безбројните примери на Христовото сведоштво на кротоста и долготрпеливоста кои ги среќаваме во Евангелието и Новиот Завет, како завет на љубота. Кој не верува нека провери и нека се увери...
Повеќе...

„Ти Си Бог Кој прави чуда!“


Чуда...зошто се сомневаме во нив кога знаеме дека се значаен дел од нашето Православно Христијанско наследство? ...
Повеќе...

Свети Нил Мироточив- ЗА ПОСЛЕДНИТЕ ВРЕМИЊА


..Тогаш христијанскиот морал и преданието ќе се изменат. Меѓу луѓето ќе ги снема скромноста и целомудрието, а ќе зацари блудот и распуштеноста...
Повеќе...