Skip to content
Премин Портал: Дома arrow Духовност arrow Друго arrow МПЦ додели највисоки одличја на 22 еминентни научници, уметници и бизнисмени
МПЦ додели највисоки одличја на 22 еминентни научници, уметници и бизнисмени Испечати Е-пошта

Скопје, 6 април (МИА) - По повод 50 години од возобнувањето на Охридската архиепископија и 40 години од автоќефалноста на Македонската православна црква за посебен придонес и афирмација на Светата црква во земјата и во странство вечерва се одликувани со столна медаља од прв ред 22 истакнати македонски научници, уметници и бизнисмени.

Одличјата ги врачи архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, кој истакна дека македонскиот крст им припаѓа на сите генерации, а од оваа се избрани толку иако можеле уште многу да го понесат.

- Станува збор за оној крст донесен, посаден и посеан од апостолот Павле, крстот македонски што им припаѓал на сите генерации, од првите до овие последни во нашите времиња. Крстот чуван од сите генерации од Павлово до наше време, рече поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан.

Меѓу носителите на ова високо црковно признание се академиците Ѓорги Филиповски, Јордан Поп Јорданов, Момир Поленаковиќ, Бојан Шоптрајанов, Владимир Серафимовски, потоа наши истакнати научници и доктори на медицински науки кои работат на универзитетите надвор од Македонија и странските професори Џон Ман и Ендрју Дворк од Колумбија, Универзитетот во САД. Од областа на културата беа одликувани Венко Андоновски и светски реномираниот пијанист Симон Трпчевски, а со повеќе одличја им беше оддадено признание и на истакнати поединци и компании од сферата на економијата.

Од име на добитниците на признанието се заблагодари академик Момир Поленаковиќ, кој истакна дека тоа обврзува уште повеќе да се бориме за нашата земја и нејзината иднина, бидејќи доаѓа од Мајката Црква која успеала да ја одбрани нашата нација, култура и идентитет низ вековите.

- Ќе го парафразирам нашиот преродбеник Крсте Петков Мисирков кој кажа дека има народи кои се учени и кои знаат и тие ќе владеат, и има народи кои ќе останат неучени и ќе бидат владеани. Ние сме и мораме да бидеме меѓу тие што ќе бидат учени за да владееме сами со себе. Ова признание е уште една поголема обврска за нас да се бориме за вистината и за Македонија, рече академик Поленаковиќ.     

Медалот е изработен во чисто сребро, според стандардите за изработка на вакви високи одличја. На аверсот е претставен крстот од манастирскиот комплекс во Вељуса, со автентична убавина, а пишува Јустинијана Прима, Охридска архиепископија и Македонска православна црква, бидејќи, како што истакна г.г. Стефан, сите тие значат исто и се основата на нашата света црква. На одличјето се наоѓа и стилизиран приказ на Светото Преображение. ва/паг/21:38
  Коментари (1)
1. Пратено од EMANUIL, на 11-07-2011 21:37
VGODINA DA NE GI ZABORAVITE BRANITELITE!

Внеси коментар
  • Ве молиме внесениот коментар нека се однесува на објавата.
  • Коментарите со лични вербални напади нема да бидат објавени.
  • Не користите коментари за рекламирање на вашата страна. Истите ќе бидат избришани.
  • Само кликнете на *Refresh* копчето од вашиот прелистувач за нов безбедносен код.
Име:
E-mail
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Коментар:Код:* Code
Сакам да бидам известен/а по email за коментарите на оваа објава

 
Оцена од корисниците: / број на гласови: 4
од 1 до 5  
< Претходно   Следно >
Advertisement

МАНАСТИР УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА - МАТКА

Online разговори

Свјат, Свјат, Свјат

Фотопрезентација - МОЈА ВИЗУРА

НАГРАДЕНИ УЧЕСНИЦИ