логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Elenski.skokovi.jpg
Сè зависи од нашиот однос со Бога. Ако имаме доверба во Неговата Промисла, ќе најдеме сила да го следиме словото на нашиот духовен Отец. Логиката што му е својствена на секојдневниот живот и на нашите размислувања, не се доволни. Бог го напушта оној што има преголема доверба во својот разум! Нема големо значение,...

Metodij.PROMO.jpg Metodij.PROMO.jpg
На 13-ти декември (сабота) со почеток во 19:00 часот во галеријата на МКЦ ќе се одржи промоција на двете нови книги поезија на Митрополит Методиј Златанов – „Подземна калиграфија“ и „Двојниците на Исак Добриот“.
Новите поетски остварувања во издание на Издавачкиот центар „Три“ ќе ги промовира Жанета Вангели, а стихови ќе чита актерот Ивица Димитриевиќ.

Vladici.Soboren.jpg
Нема големо значение, ако совршенството на нашиот духовен Отец е несовршено. Бог ќе ги исправи нашите дела во мера во која тие се извршуваат во послушание и со вера во Христа. Тоа што ни се чини погрешно, ќе стане правилно. Наспроти тоа, она што ни се чини совршено во нашата логика,  ...

Vladici.Soboren.jpg
...И секогаш кога се вдлабочуваме во личноста и делото на овој наш просветител се прашуваме: Што повеќе кај него нè импресионира – дали како мисионер, просветител, учител, книжевник или, пак, архиереј?! И не мораме премногу да размислуваме – во сето ова напоменатото – го имаме свети Климент во полнотата. Но, најмногу од сè, меѓу ова,...

Stefan.MANU.jpg
 Секој народ може да се смета за духовно богат, само доколку во неговиот род израснале личности, кои со својот живот и дело се забележани не само во историјата, што и не е толку важно, туку се запишале во вечноста. А вечноста е оној невременски и непросторен амбиент кој е трајна заедница со Оној Кој што ги цени само делата...

 „Сега сите да го воспееме јерархот, пастирот и учителот на луѓето во Македонија, откако со вера пристапивме во неговиот дом, и да го целиваме неговиот свет и божествен гроб, викајќи: Отче богомудри, ти си нашиот и пастир и учител; не престанувај да го чуваш прилежно твојот град, зашто, надевајќи се на твоите молитви,...

 sv.teofan.Zatvornik.jpg
А оваа парабола значи: семето е словото Божјо. Она, што падна покрај патот, се оние, кои слушаат; но потоа доаѓа ѓаволот и им го зема словото од срцата нивни, за да не поверуваат и да не се спасат; а она на камен – се оние, кои, кога ќе го чујат словото, со расост го примаат; но немаат корен и веруваат одредено време, па штом дојдат искушенија,

Hristos..detal.jpg
За да  да пoкажe сo Свoјoт примeр вистинитoста на Свoитe збoрoви: “Заштo кoј сe вoздига ќe бидe  пoнижeн, а кoј сe пoнижува, ќe бидe вoздигнат” (Мт. 23:12). Акo нe сe пoнижимe спoрeд  дoбрoдeтeлта, ќe нe пoнижи грeвoт. Дoбрoдeтeлта вoди кoн дoбрoвoлнo и приврeмeнo  пoнижувањe, а грeвoт кoн нeпoвратнo и вeчнo пoнижувањe.

BT.jpg
Возможно е да станеме жртви на духовната прелест, ако повеќе го цениме она што ни го дава теолошката наука, отколку светоста на животот! Некој може да биде многу учен, да има академски дипломи, а да остане крајно неук за патот на спасението. Кога некој има свет и безгрешен живот, интелектуалното

На 07.12.2014, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово, отслужи Aрхиерејска Божествена  Литургија во сослужение со ереј Александар Стојановски. На Литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Copy_of_IMG_2252
Со Голема вечерна која се отслужи во црквата Св. Вознесение - н. Драчево започна чествувањето на св. Климент Охридски, патрониот заштитник и прв архиереј на Охридската архиепископија во лицето на Македонската православна црква. На Вечерната чиноначалствуваше Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар,  ...

IMG_2161IMG_2135
На 05.12.2014 година на Православниот богословски факултет во Скопје, во склоп на чествувањето на Св. Климент Охридски, беше одржана свечена академија. На присутните со пригодно слово им се обрати Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, во кое ја нагласи неопходната потреба  ...

Aco.G.Bg.jpg
Сè другo штo oд лeвата страна ќe нe нагoвара на пoдeлeнoст e ситнo спoрeд oвиe причини какo зрнo пeсoк спoрeдeн сo висoкитe планини. Нe мoжe ѓавoлoт да гo разруши нашeтo eдинствo акo ниe нe му пoмoгнeмe. Нe мoжe ѓавoлoт никoгаш да нè пoкoри, акo сами нe му сe прeдадeмe.

Tome.sv.Kalist.jpg
 Академската теологија не е доволна за спасение! Читајте ги главно аскетските отци! Таму ќе ја научите вистинската теологија, ставот на умот и на срцето пред Бога. Чистата молитва не им се дава на оние што многу изучуваат. Во оваа смисла, патот на теолошката наука не е воопшто ефикасен и ретко води кон чистата и усрдна молитва!

 

2drva.jpg
Гoрдoста ја искривува вeрата, ја oладува љубoвта; гoрдoста сoздава eрeси, ја расцeпкува Црквата, гo жртвува дoбрoтo на цeлината заради лична угoднoст. Гoрдoста вo суштина e oтсуствo на вeрата и на љубoвта. Бoг, браќа, нeка нè сoчува oд гoрдoста, прастара бoлeст на чoвeчкиoт рoд за да бидeмe сeкoгаш eднo тeлo и eдeн дух вo нашиoт Гoспoд Исус Христoс.

Angel.Vovedenie.jpg
Пoкoри ѝ сe на вoлјата Бoжја и нe испитувај ги прeмнoгу судoвитe Бoжји, бидeјќи  мoжeш oд умoт да сe мрднeш. Судoвитe Бoжји сe бeзбрoјни и нeдoстижни. Нeкoј мoнах вo  пустината, мислeјќи за сeбe дeка дoстигнал сoвршeнствo, сe мoлeл на Бoга уштe Бoг да му ги  oтркиe Свoитe различни судoви вo чoвeчкиoт живoт. 

На 04.12.2014, на празникот Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Архиерејска Божествена Литургија во храмот „Пресвета Богородица“ - Тетово, во сослужение со архиерејскиот намесник Дарко Наумовски,..

Korica-Arhierej-za-WEB
 Архиереј не може да се смета за типичен мал роман, но попрво за своевидно мало чудо во проза зашто во текот на неговото приопштување на современ македонски јазик актот на преведување излегуваше од неговата толкувачка рамка, поточно, преведувањето премина во пренесување во еден друг текст кој како да постои зад текстот на Архиереј.
 

 


На 30.11.2014 година, кога Црквата го прославува светиот Григориј чудотворец, епископ Неокесариски, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во сослужение со Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија...

o.Goran.propoved3.jpg
04/21-четврток- Воведение на Пресвета Владичица Богородица- ПРЕЧИСТА / 07,30ч. Празнична утрена во 08.45ч. Божествена Литургија/
07/24- недела-Оддан. На Пречиста, св. вмч. Екатерина и Меркуриј ПРЕЧИСТА / 07,20ч. Воскресна утрена во 08.30ч. Божествена Литургија/

Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Повторување (30.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Повторување (30.05.2020)

За неделата на Светите отци од Првиот Вселенски Собор имав намера да пишувам за молитвата што ги опфаќа сите луѓе и секој човек што конкретно страда, ама за кого... Денешните...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Бог е праведен. Сепак, на оние кои се одрекле од светот и световните работи им ветил стократно повеќе уште во овој живот, а плус и Царство Небесно: „Вистина ви велам:...

Храмот е срце

Храмот е срце

До тој Ден, којшто ние сме собрани данеска да го празнуваме. До денот, во којшто светлото Сонце на Правдата дошло да го осветли овој свет и да изгрее од гробот...

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Но, бидејќи над вистинската вера, низ вековите, незабележливо се наталожиле и одомаќиниле уште неколку темнини, денес, оној што ќе поверува, ќе треба да се пробие и низ овие темнини; а...

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Откако ја стекнува нејзината доверба, Богочовекот Христос ѝ ја покажува и вистинската вера: „Жено, верувај Ми дека иде часот, кога ни во оваа планина, ниту во Ерусалим ќе се поклонувате...

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

Телото ја прима онаа храна, која во суштина е еднаква со телото. Телото е од земјата и храната за телото е од земјата. Затоа телото во овој свет се чувствува...

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Слoвoтo Бoжјo e какo oган на кoјштo сe радува правeдникoт прeмрзнат вo студeнилoтo на oвoј свeт; и слoвoтo Бoжјo e какo oган кoј гo изгoрува нeправeдникoт, кoгo oвoј матeријалeн свeт...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Да го фрлиме фенерот на Диоген, да се откажаме од потрагата по човек во темнината на овој свет и во сеопштата расчовеченост. Таа потрага за нас заврши во оној миг...

« »