логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе...

 

Евангелие и поука за 20/04/2019

 
 

Евангелие на денот: Свето евангелие според светиот апостол Јован 11:1-45

1.     Беше, пак, болен некој си Лазар, од Витанија, од местото на Марија и нејзината сестра Марта.
2.     А Марија, чиј брат Лазар се разболе, беше онаа, која Го помаза Господа со миро и ги избриша нозете Негови со својата коса.
3.     Тогаш сестрите нарачаа по Него, велејќи: „Господи, ете, оној што го милуваш, болен е.”
4.     Штом чу Исус, рече: „Таа болест не е за умирање, туку за слава Божја, за да се прослави Синот Божји преку неа.”
5.     А Исус ја сакаше Марта, и сестрата нејзина, и Лазара.
6.     А кога чу дека е болен, тогаш остана два дена во местото, каде што се наоѓаше.
7.     Потоа им рече на учениците: „Да отидеме пак во Јудеја!”
8.     Учениците Му рекоа: „Рави, сега сакаа да Те убијат со камења, и пак ли таму ќе одиш?”
9.     Исус одговори: „Нели дванаесет часови има во денот? Кој оди дење, не се сопиња, зашто ја гледа светлината на овој свет;
10.     а кој оди ноќе, се сопиња, оти нема светлина во него.”
11.     Ова им го кажа, а потоа им рече: „Лазар, пријателот наш, заспал; но ќе отидам да го разбудам.”
12.     Тогаш учениците Негови рекоа: „Господи, ако заспал, ќе стане.”
13.     Исус го рече тоа за смртта негова, а тие мислеа дека говори за заспивање со сон.
14.     Тогаш рече Исус отворено: „Лазар умре.
15.     Но се радувам заради вас, зашто не бев таму, та да поверувате – туку, да отидеме при него.”
16.     Тогаш Тома, наречен Близнак, им рече на учениците: „Да отидеме и ние да умреме со него.”
17.     Кога дојде Исус, најде, дека тој веќе четири дена е во гроб.
18.     А Витанија беше близу до Ерусалим, околу петнаесет стадии;
19.     и мнозина Јудејци беа дошле при Марта и Марија да ги утешат за брата им.
20.     Кога чу Марта дека иде Исус, излезе пред Него; а Марија седеше дома.
21.     Тогаш Марта Му рече на Исуса: „Господи, ако беше Ти овде, немаше да умре брат ми.
22.     Но и сега знам што и да посакаш од Бога, Бог ќе ти даде.”
23.     Исус ? рече: „Твојот брат ќе воскресне.”
24.     Марта Му рече: „Знам дека ќе воскресне при воскресението, во последниот ден.”
25.     А Исус ? рече: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во Мене, и да умре, ќе живее.
26.     И секој, што живее и верува во Мене, нема да умре довека. Го веруваш ли тоа?”
27.     Таа Му одговори: „Да, Господи, јас поверував дека си Ти Христос, Синот Божји, што треба да дојде во светов.”
28.     Штом го рече тоа, отиде и ја повика сестра си Марија тајно, велејќи: „Учителот е овде и те вика.”
29.     Таа кога чу, стана бргу и отиде при Него;
30.     оти Исус уште не беше дошол во селото, а стоеше, каде што Го беше дочекала Марта.
31.     Јудејците, што беа со неа дома и ја утешуваа, кога видоа дека Марија стана бргу и излезе, отидоа и тие по неа, мислејќи оти ќе оди на гробот да плаче.
32.     А Марија, штом пристигна таму, каде што беше Исус и кога Го виде, падна пред нозете Негови и рече: „Господи, да беше Ти овде, немаше да умре брат ми.”
33.     Исус, пак, кога ја виде како плаче, и Јудејците што беа дошле со неа како плачат, се натажи и се возмути,
34.     па рече: „Каде сте го положиле?” Му рекоа: „Господи, дојди и види!”
35.     Исус просолзи.
36.     Тогаш Јудејците рекоа: „Гледај, колку го милувал.”
37.     Некои од нив, пак, велеа: „Не можеше ли Овој, што ги отвори очите на слепиот, да направи и овој да не умре?”
38.     А Исус, пак, се нажали во Себе и дојде до гробот; тоа беше пештера и камен навален на неа.
39.     И рече Исус: „Кренете го каменот!” Марта, сестрата на умрениот, Му рече: „Господи, мириса веќе; оти четири дена има откако е умрен.”
40.     Исус ? рече: „Не ли ти реков, дека, ако поверуваш, ќе ја видиш славата Божја?”
41.     Тогаш го дигнаа каменот, каде што лежеше умрениот. А Исус ги подигна очите угоре и рече: „Оче, Ти благодарам, оти Ме послуша.
42.     А Јас знаев дека Ти секогаш Ме слушаш; но ова го реков заради народов што стои наоколу, за да поверуваат дека Ти си Ме пратил.”
43.     Кога го рече ова, извика со висок глас: „Лазаре, излези надвор!”
44.     И излезе умрениот, завиткан во платно по рацете и возете, а лицето забрадено со крпа. Им рече Исус: „Одвиткајте го и оставете го да оди!”
45.     Тогаш мнозина од Јудејците, што беа дошле со Марија и видоа што направи Исус, поверуваа во Него.


Апостол на денот: Послание на светиот апостол Павле до Евреите 12:28-29;13:1-8

28.     И така, примајќи го царството непоколебливо, да ја пазиме благодатта, со која ќе Му служиме на Бога благоугодно со почит и во страв,
29.     бидејќи нашиот Бог е оган, што изгорува.
1.     Братољубие нека пребива меѓу вас!
2.     Гостољубивоста не заборавајте ја, бидејќи преку неа некои, и не знаејќи, им укажаа гостопримство на ангели.
3.     Помнете ги затворениците, како да сте со нив затворени, и оние што страдаат, оти и сами сте во тело.
4.     Бракот на сите треба да е чесен, и брачното легло – чисто; а блудниците и прељубниците ќе ги суди Бог.
5.     Немојте да бидете среброљупци и задоволувајте се со она, што го имате. Зашто Сам Он рекол: „Нема да те оставам, ниту, пак, ќе те напуштам”;
6.     така што слободно да велиме: „Господ ми е помошник, и нема да се уплашам: што може да ми направи човек?”
7.     Помнете ги и вашите наставници, што ви го проповедаа словото Божјо, и, имајќи го пред очи крајот на нивниот живот, подражавајте ја верата нивна.
8.     Исус Христос е ист вчера, и денес, и во веки.Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 824
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…