логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

1. Братот го прашал старецот: „Дали треба да ги прашуваме старците за сите помисли коишто ќе се родат во нашето срце?“ Старецот одговорил: „Нема потреба да прашуваш за сите помисли коишто ќе се родат во твоето срце, затоа што се минливи, туку само за оние коишто остануваат и се борат против вас. Се случува некој човек многу да го навредуваат, но тој не ги забележува и не ги слуша псовките, останувајќи немарен кон нив. Меѓутоа, ако некој тргне кон него за да го нападне, тој го пријавува на својот господар, т.е. оди кај господарот и му кажува за оној кој се бори против него. Слично е и со помислите: оние кои се борат против нас и нè опседнуваат долго време треба да им ги исповедаме на старците“.

2. Братот рекол: „Зошто ми се случува и откако ќе ги прашам старците да осудувам други?“ Старецот одговорил: „Ти осудуваш други затоа што, и после прашувањето на старците, во тебе не умрело самооправдувањето. Осуди се самиот себеси и ќе исчезне осудувањето на другите“.

свети Варсануфиј

Доброслов

Извор: http://pravoslavie.mk. Прочитајте повеќе на: http://pravoslavie.mk/za-pomislite-i-osuduvanjeto/ .Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

Ное 25, 2018 Полезно и Потребно 1218
КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1765
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 1174
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…