логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе...


 2010.Bari.jpg

 2010.Bari.jpg

Скопската епархија, со благослов на Негово Блаженство Архиепископот г.г. Стефан, организираше поклоничко патување во чест на свети Никола, свети Кузман и свети Дамјан во Бари и Битонто - Италија. Ова поклоничко патување беше реализирано во период од 29 април до 02 мај, на истото земаа учество клирици и верници од повеќе насмешниства од Македонија. За време на поклоничкото патување во овие два града беа одлужени и два акатисти во чест  на гореспоменатите светители. Акатистите беа служени од страна на прота Жика Тодоровски и протоѓакон Лазо Лазаровски, за време на акатистите во базиликите, покрај поклониците од Македонија присуствуваа и други православни христијани кои живеат и работат во истоимените градови, како и старешините на базиликите. Во базиликита посветена на Свети Кузман и Свети Дамјан во Битонто во криптата која е остапена на православните беа прережани и славски колачи во чест на трите светители.

 

 2010.Bari.jpg

 2010.Bari.jpg

 2010.Bari.jpg

 2010.Bari.jpg

Известува: Момчило Павловиќ

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie