логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе...


   
 

 

Изложбата на фотографии со наслов „Би рајт бек“ на младиот автор Георги М. Унковски ќе биде отворена вечерва во 20 часот, во мултимедијалниот центар Мала станица  
  
  
Документарниот проект е реализиран во текот на 2009 година и е дел од „Диверзии – Независната култура и швајцарската програма за култура во Македонија“, со која швајцарската програма за култура одбележува 10 години работа во Македонија.

Проектот „Би рајт бек“ на Унковски ја истражува супкултурата на компјутерското играње и следи група млади луѓе во Скопје, кои се дел од оваа заедница. Преку широко распространетите компјутерски играчници, каде овие луѓе се среќаваат и ги споделуваат искуствата, проектот ги прикажува нивните навики и посветеност на компјутерските игри.

Георги М. Унковски е роден во Њујорк, 1988 година. Студира фотографија на Институтот за технологија во Рочестер, САД. Покрај фотографијата, се занимава со филм и видеоанимација. Добитник е на награда за најдобро видео за 2009 на фестивалот „Имеџин РИТ“.

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie