логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе...


Скопје, 08.12.2012 год. 


На 09.12.2012 недела, по повод чествуванје на св. Георгиј ќе се отслужи света Архиерејска богослужба во манастирот св. Георгиј Победоносец- Криви Дол, на која ќе чинонацалствува викарниот епископ на Скопската епархија, Епископот Велички  Јосиф, а ќе присуствува и Неговото Блаженство Архиепископ Стефан. Почеток во 07:30 ч.

За Преминпортал:

Далибор Давид КитановскиВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie