логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе...


 

Во Марковиот манастир „Св. вмч. Димитриј Солунски“, (Маркова Сушица), ноќта, петок кон сабота (31 август-1 септември), на празникот на светиот маченик Андреј Стратилат и преподобниот Теофан, со почеток во 22:00 ч. ќе се отслужи сеноќно бдение со Божествена Литургија.

Се покануваат сите православни христијански души на љубовно заедничарење со Бога. 


Лето Господово 2012Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie