логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Прашање од Димитар:

Ве молам ако е возможно  посочите библиографија за историјата на Охридската архиепископија. да миИсто така ме интересира симболиката на жезалот на македонскиот архиепископ како и на останатите православни патријарси и архиепископи.
Благодарам

 

Одговор:

Би ви ги препорачале Историјата како Иконостас од о. Стефан Санџакоски, Охридската архиепископија од основањето до забраната на нејзината дејност - 1767 год од др. Јован Белчовски и 1100 години од хиротонизирањето на свети Климент во епископ и доаѓањето на свети Наум во Охрид кој претставува зборник на трудови во издание на Дебарско - Кичевската епархија и Брегалничката епархија.
Жезалот има уште старозаветно потекло, од Првосвештеничкиот жезал и ја претставува власта која му е дадена на свештеникот, то ест, пастирот на народот кој треба да го пасе стадото свое, и да ги покорува непријателите негови под жезалот на правдата...

 

  Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Ноември 24, 2019
7.Vselenski.sobor

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните култури. Динамиката на културните размени меѓу Скопје и Истанбул со овој проект се обележува низ значајните пунктови на тие релации (јазик – литература и историја – култура) со…
Ноември 07, 2019
7.Vselenski.sobor

СИТЕ ТИЕ МУСТАЌЛИИ (од колекцијата на Националната Галерија на Р. С. Македонија)

Портретната уметност од минатите епохи изобилува со слики и скулптури на луѓе со мустаќи кои оставиле траен печат врз културните истории на многу народи:мустаќите се неодминлив ликовен елемент во визуелните претставувања на египетските владетели (како што е…

Двеста години од раѓањето на Дичо,зографот кој почна нов правец во црковната уметност

Окт 19, 2019 Наука и Религија 306
Има една интересна случка поврзана со Дичо Зографот што ја раскажуваат неговите потомци.…

„АВИЈАТИЧАРОТ“ ОД ЕВГЕНИЈ ВОДОЛАЗКИН добитник на наградата „BookStar 2019“

Окт 08, 2019 Литература 295
Гостувањето на моментално рускиот писател број 1 на сите светски листи – Евгениј…

Фестивал на европска литература ЕВРОПСКИ ПРИКАЗНИ

Сеп 24, 2019 Литература 328
Препознатлив со внимателниот избор на наслови, врвниот превод, оригиналниот дизајн и…