логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 makrina.jpg

Иконопис- сестра Макрина, игуменија на женскиот манастир посветен на св.Aрхангел Михаил во Берово.

makrina1.jpg

makrina6.jpg

makrina5.jpg

 


Архимандрит Зинон
       

Во идниот век верните ќе го видат Бога “лице во  лице“, а иконата е почеток на тоа созерцание.


Иконата е воплотена молитва. Таа се создава во молитва и заради молитва, заради движечката сила која е израз на љубовта кон Бога, стремеж кон Него, како кон совршена Убавина.


 Иконата се раѓа од живиот опит во Црквата, од Литургијата,  заради што отсекогаш иконописот се сметал за црковно служење, за Литургија. Иконата е сведоштво на Црквата за Боговоплотувањето, за тоа дека Бог дошол во овој свет, се воплотил, се соединил со човекот до таа мера, што сега секој човек може да возрасте до мерата на Бога и да Му се обраќа како на Отец. А иконописецот е сведок на оваа Евангелска Вистина. Колку што повеќе самиот е приопштен кон неа и живее во неа, толку повеќе неговото исповедање  преку слики и бои, донесува плодови во туѓите срца.

Подготви: М.З.

makrina2.jpg

 

{moshits}Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Мај 18, 2019

Доделени наградите „Златен був“ на 9. Филозофски филмски фестивал

Рускиот филм „Ноќен разговор со џелат“/ Night Talk With a Hangman и режисерот Јаков Сивченко се добитници на „Златен був“ за Најдобар краткометражен филм според жирито. Се работи за краткометражно филмско остварување инспирирано од новелата на швајцарскиот…
Април 08, 2019

Како може да им се помогне на оние кои размислуваат за самоубиство?

Според проценката на Светската Здравствена Организација во просек 1 милион луѓе умираат годишно како резултат на самоубиство. Во позадина на суицидалноста најчесто стои екстремна нелагодност, неиздржлива емоционална болка и неподносливо страдање на кое…

Светските научници и НАСА тврдат дека Македонија ја крие тајната за бесплатна енергија!

Мар 28, 2019 Друго од култура 385
Алшар е единственото наоѓалиште на талиум во светот. Tалиумот е цврст сив метал и е…

95 години од раѓањето на Вангел Наумовски – уметникот кој за Салвадор Дали беше „сликар од бајките“

Мар 24, 2019 Ликовна уметност 215
Со името на охридскиот сликар, кого Салвадор Дали воодушевено го нарече „сликар од…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Мар 07, 2019 Литература 212
Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот…