логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 makrina.jpg

Иконопис- сестра Макрина, игуменија на женскиот манастир посветен на св.Aрхангел Михаил во Берово.

makrina1.jpg

makrina6.jpg

makrina5.jpg

 


Архимандрит Зинон
       

Во идниот век верните ќе го видат Бога “лице во  лице“, а иконата е почеток на тоа созерцание.


Иконата е воплотена молитва. Таа се создава во молитва и заради молитва, заради движечката сила која е израз на љубовта кон Бога, стремеж кон Него, како кон совршена Убавина.


 Иконата се раѓа од живиот опит во Црквата, од Литургијата,  заради што отсекогаш иконописот се сметал за црковно служење, за Литургија. Иконата е сведоштво на Црквата за Боговоплотувањето, за тоа дека Бог дошол во овој свет, се воплотил, се соединил со човекот до таа мера, што сега секој човек може да возрасте до мерата на Бога и да Му се обраќа како на Отец. А иконописецот е сведок на оваа Евангелска Вистина. Колку што повеќе самиот е приопштен кон неа и живее во неа, толку повеќе неговото исповедање  преку слики и бои, донесува плодови во туѓите срца.

Подготви: М.З.

makrina2.jpg

 

{moshits}Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Август 18, 2019
чехов

Карактеристиките на вистински културен човек според Чехов

„Животот има свои услови. За еден човек да биде прифатен меѓу вистински образовани луѓе, тој мора да биде образован“, вели во едно писмо рускиот писател Антон Павлович Чехов кое му го испратил на неговиот помал брат, во кое му напишал и листа на услови што…
Јули 04, 2019

Рабиндранат Тагоре:„Погрешно го читаме светот и велиме дека нè залажува.“

Љубовта е еден од најзастапените и најуниверзалните мотиви во сите уметнички облици. Поезијата на Рабиндранат Тагоре, индиски книжевник, филозоф и драматург, е сплетена од стихови кои го докажуваат тоа.Творечкиот опус на овој книжевник го чинат 1000 поеми,…

Петтата сесија на Охридската школа на природното право

Јул 02, 2019 Научни трудови 197
Првата сесија од овој настан ја отвори акад. Владо Камбовски, раководител на Центарот за…

Доделени наградите „Златен був“ на 9. Филозофски филмски фестивал

Мај 18, 2019 Филм, Театар 303
Рускиот филм „Ноќен разговор со џелат“/ Night Talk With a Hangman и режисерот Јаков…

Како може да им се помогне на оние кои размислуваат за самоубиство?

Апр 08, 2019 Друго од култура 507
Според проценката на Светската Здравствена Организација во просек 1 милион луѓе умираат…