логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Aleksandra.Romanova1.jpg


За домот

 Главен центар во животот на секој човек треба да биде неговиот дом. Тоа е место каде што растат децата – растат физички, го закрепнуваат своето здравје и впитуваат сè што ќе ги направи вистински и благородни мажи и жени. Во домот, каде што растат деца, сè што ги опкружува и сè што се случува, влијае на нив, и дури најмал детал може да се одрази прекрасно или штетно дејство. Дури природата околу нив го формира нивниот иден карактер. Сè прекрасно што го гледаат детските очи, се запечатува во нивните чувствителни срца. Каде и да се воспитувало детето, на неговиот карактер се одразуваат впечатоците од местата, каде што тој растел. Собите во кои нашите деца ќе спијат, играат, живеат, ние сме должни да ги направиме толку поубави, колку што ни дозволуваат средствата. Децата сакаат слики, и ако сликите дома се чисти и добри, тогаш влијаат чудесно на нив правејќи ги со истончен вкус. Но, и самиот дом, чист, со вкус среден, со прости украси и со пријатен опкружувачки вид, има бесценето влијание врз воспитувањето на децата.

Голема уметност е – да се живее заедно, нежно љубејќи се еден со друг. Тоа треба да започнува од самите родители. Секој дом е сличен на своите создатели. Истончената натура го прави и домот истончен, а грубиот човек и домот ќе го направи груб.

Не може да има длабока и искрена љубов таму, каде што управува егоизмот. Совршената љубов – е совршено самоодрекување.

Родителите треба да бидат такви, какви што тие сакаат да ги видат своите деца – не на зборови, а на дело. Тие треба да ги учат децата со примерот од својот живот.

Уште еден важен елемент од семејниот живот – тоа се односите со љубов еден кон друг; не просто љубов, а култивизирана љубов во секојдневниот живот на семејството, изразување на љубовта во зборовите и постапките. Љубезност во домот не формална, а искрена и естествена. Радост и среќа на децата им се потребни не помалку, отколку што на растенијата им е потребен воздух и сончева светлина.

Најбогатото наследство, кое родителите можат да им го остават на децата, е среќното детство, со нежни спомени за таткото и мајката. Тоа ќе ги освети деновите што идат, ќе ги чува од искушенија и ќе им помогне во суровите денови од животот, кога децата ќе го напуштат родителскиот покрив.

„Нека вашиот дом биде како градина,

Каде што радоста ѕвони во гласовите на децата,

И детството е исполнето со среќа“.

О, нека Бог и помогне на секоја мајка да ја разбере величината и славата на трудот кој и предстои, кога таа го држи на своите гради младенецот, кого треба да го изласка и воспита. Што се однесува на децата, долг на родителите е – да ги подготват за животот, за секакви искушенија, кои ќе им ги испрати Бог.

Бидете предани. Со благоговение примете ја својата свештена носија. Најтврдите вериги – тоа се веригите со кои срцето на човекот е сврзано со вистинскиот дом. Во вистинскиот дом дури и малечкото дете има свој глас. А појавувањето на младенец влијае на сиот семеен вклад. Домот, каков и да е, скромен, малечок, за било кој член од семејството треба да биде најдраго место на земјата. Тој треба да биде наполнет со таква љубов, со таква среќа, што во какви и да било краишта човек потоа да туѓинува, колку години и да не поминале, неговото срце сеедно треба да се стреми кон родниот дом. Во сите искушенија и беди, родниот дом – е прибежиште за душата.

 

 

(Продолжува)

 

Stefan.LIt.Bogorodica.jpg

Подготви: Златко  Дивјаковски

Друго:

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

Ное 25, 2018 Полезно и Потребно 1309
КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1853
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 1235
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

Беседи

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

„Да зборувам на сите човечки јазици, па дури и на ангелски, штом љубов немам, ќе бидам бакар, што ѕвони, или кимвал, што ѕвечи. Да имам пророчки дар и да ги...

БEСEДА за бoжeствoтo на Синoт и битната eднаквoст сo Oтeцoт

БEСEДА за бoжeствoтo на Синoт и битната eднаквoст сo Oтeцoт

Затoа, всушнoст, и Синoт сe oвoплoтил за сo Сeбe да им oбјави на луѓeтo и за Сeбe си, и за Oтeцoт и за Свeтиoт Дух, eднoсушнoтo Бoжeствo, трoичнo пo ипoстас....

БEСEДА  за вoскрeснатиoт и живиoт Гoспoд Кoј e вoскрeсeниe и живoт

БEСEДА за вoскрeснатиoт и живиoт Гoспoд Кoј e вoскрeсeниe и живoт

Јас сум вoскрeсeниeтo и живoтoт (Јн. 11:25). Oвиe свeти збoрoви ги изрeкoл Гoспoд Исус Христoс. Oн нe самo штo ги кажал, туку и сo дeлo ги дoкажал. Вoскрeснувајќи ја ќeрката...

Архимандрит Партениј Бигорски: Вечното знаме на Христијаните

Архимандрит Партениј Бигорски: Вечното знаме на Христијаните

Голема е и длабока мистиката што овој четворокрак симбол ја содржи во себе; тој таинствено бил предобразуван низ целата епоха на Стариот Завет, како претсказание за Распетието на Синот Божји...

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Методија Митановски: РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТАТА ВЛАДИЧИЦА НАША БОГОРОДИЦА И СЕКОГАШ ДЕВА МАРИЈА

Методија Митановски: РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТАТА ВЛАДИЧИЦА НАША БОГОРОДИЦА И СЕКОГАШ ДЕВА МАРИЈА

 За едни, среќа е власта, за други-богатството, за трети-славата, јавното признание, за некого семејството, за некого работата.... Многу луѓе можат да кажат разни карактеристики за среќата. Но ниту една нема...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

Тoј пoчeтoк e вo Слoвoтo Бoжјo, вo Синoт Бoжји. Oн гo запoчнал и сoздавањeтo на свeтoт и спасeниeтo на свeтoт. Кoј и да сака да гoвoри билo за сoздавањeтo на...

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Свети Јован Крстител, кој од Господа бил предназначен да биде посредник помеѓу времето на Законот и времето на Благодатта, Го видел Спасителот Христос уште додека се наоѓал во утробата на...

« »