логоFacebookTwitterYouTubeeMail Во храмот на Покров на Пресвета Богородица во јапонскиот град Осака се одржаа свечености по повод 40 години од канонизацијата на светиот рамноапостолен Николај Јапонски и 40 години автономија, којашто Јапонската Православна Црква ја доби од Московската Патријаршија.

Со свеченостите чиноначалствуваше Поглаварот на Јапонската Православна Црква, Архиепископот на Токио и Митропоилит на Јапонија Даниил. Со благослов на Неговата Светост Патријархот Московски и на цела Русија Кирил во празнувањето учествуваше делегација на Руската Црква, на чело со претседателот на Одделот за надворешни црковни врски на Московската Патријаршија, Митрополитот Волоколамски Иларион.

 

Јапонската Православна Црква е основана од руски мисионер, архимандрит, подоцна Архиепископ Николај (Касаткин), кој во Јапонија дошол во 1861 година. Во 1870 година тој ја основал Руската Православна Црква во Јапонија. Ги превел на јапонски јазик Светото Писмо, богослужбените книги и во Токио го изградил храмот на Воскресение Христово.

 

Во 1912 година во Јапонија имало 33 илјади православни христијани и 266 парохии. Во 1970 година свети Николај е канонизиран за светител. Истата година Јапонската Црква стана автономна.

 

Јапонската Православна Црква денес има три епархии: Источно-јапонска, Западно-јапонска и Токиска. Од 2000 година Поглавар на Јапонската Црква е Даниил (Нусиро), Митрополит на Токио и на цела Јапонија. Покрај соборниот храм на Воскресението Христово во Токио, каде што се наоѓа и една Богословија, во 2005 година е основан првиот манастир на Јапонската Православна Црква, чиј настојател стана самиот јеромонах на Троице-Сергеевата Лавра Герасим (Шатов).

Во овој манастир редовно се издава часописот „Сејке Дзихо“ (Православен весник) на јапонски јазик и живее православно сестринство, а постои и здружение на православната младина.

Во 1879 година до соборниот храм во Токио е отворена Богословија. Од моментот на нејзиното основање до денес, предавањата се одржуваат исклучиво на јапонски јазик. Најдобрите богослови се праќани во Петербург во Санкт-Петербуршката духовна академија, а потоа доаѓаат во Јапонија како вероучители или свештеници. Бројот на богословите во Токиската Богословија никогаш не надминувала повеќе од десет.

 

 

Извор: Патриархиа.ру

Преземено од: МПЦ

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1007
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 972
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Како духовник сум сведок колку многу бракови се распаѓаат, и тоа христијански бракови, на воцрковени сопружници. Христијанскиот брак, а со него и сето општество, се наоѓаат во застрашувачка ерозија и...

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

Духoт на Гoспoда e врз Мeнe. Зoштo Oн тoа гo гoвoри кoга e рамeн на Духoт какo и на Oтeцoт? Заради свeдoштвo на луѓeтo, какo штo тoлкува св. Златoуст. Нe...

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Ни покажа и нѐ поучи и како духовно да пораснеме и да ја достигнеме оваа Божествена љубов. Нѐ поучи дека, покрај лоши дела и зборови, срцето треба да го очистиме...

БEСEДА  за исцeлувањe на чoвeштвoтo сo Христoвитe рани

БEСEДА за исцeлувањe на чoвeштвoтo сo Христoвитe рани

Сo Христoвитe рани ниe сe излeкувавмe, така прoрeкува Бoжјиoт прoрoк и сeга ниe знаeмe дeка нeгoвoтo прoрoштвo e вистинскo. Сo Христoвoтo страдањe ниe сe спасивмe oд вeчнoтo страдањe; сo Нeгoвата...

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

Токму тој конинуитет на овој христијански идентитет кој е спознаен и пренесен од Светите Отци во три степени според начинот на животот во Христа, очистување, просветлување и обожение се поврзува...

Митрополит Струмички Наум: Молитва за цел свет (05.09.2020)

Митрополит Струмички Наум: Молитва за цел свет (05.09.2020)

Кога цел на молитвата (се мисли на молитвата во која постојано го повикуваме името на Богочовекот Исус Христос) е Бог, односно заедницата на секој човек и на сè создадено во...

Митрополит Струмички Наум: За некои неодговорени прашања (29.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: За некои неодговорени прашања (29.08.2020)

Секое прашање си има и свое место, и свое време, и свој субјект за одговор. Или, не секое прашање се одговара кога било, каде било и кому било.Некои прашања прво...

« »