логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

(13.07.2013 12:52)


На 12 јули 1994 г. Старецот Паисиј (Енепидис), еден од најблескавите духовни личности на 20 век, замина кај Бога, Кому Му служеше уште од најрана возраст. Тој е роден во Фараса кападокиска, во Мала Азија, на 25 јули 1924 г. со световно име Арсениј. Имал уште девет браќа и сестри. Уште како дете бил благословен од Бога да биде крстен од рацете на еден свет човек кој живеел во истата област – св. Арсениј Кападокијски. Св. Арсениј ја предвидел иднината на детето и ја замолил неговата кума да му го даде името Арсениј, „за и тој да остави еден монах позади себе“. Еден месец по раѓањето, неговото семејство емигрирало во Грција и се населило во Коница. Малиот Арсениј многу Ги сакал Христос и Пресвета Богородица и сакал да стане монах. Одел во планината, држејќи дрвен крст кој самиот го правел, и се молел. На 21 година отишол во војска каде се одликувал со висок морал и смелост. Секогаш сакал да го праќаат на првата борбена линија во битките и на најопасните места, претпочитајќи тој да е изложен на опасност, наместо некој друг војник кој имал семејство. После тоа заминал на Света Гора.

Во 1954 г. бил замонашен со името Аверкиј, а потоа му го дале името Паисиј. Прво живеел во манастирот Есфигмен, а потоа во Филотеј. Од 1958 до 1964 г. живеел надвор од Света Гора, прво во областа Коница, каде им бил од помош на илјадници луѓе, кои потпаднале под влијанието на сектите. Потоа се подвизувал во тешкодостапната келија на св. Галактион и Епистима на Синај. Во 1964 г. се вратил на Света Гора и живеел со благодатниот Старец Тихон, кој според неговото сведоштво често ги гледал херувимите и серафимите како Го слават Бога на Светата Литургија.

Од 1979 г. се повелкол во самостојна келија во областа Панагуа, но веќе станал познат и сѐ повеќе луѓе доаѓале кај него. Цел ден, од утрото до ноќта, тој примал луѓе, советувал, утешувал, ја отстранувал нивната загриженост, ги поленел нивните души со вера, надеж и љубов кон Бога, а ноќе читал десетици писма кои ги добивал секојдневно и со часови се молел за луѓето, кои барале помош од него. Поради сето тоа секојдневно оптоварување добил и здравствени проблеми, кои го измачувале уште од 1966 г. Во последните години од животот страдал од различни болести, а најмногу од ракот што му го откриле. И покрај сето тоа тој останал спокоен и не се жалел од ништо. Спротивно, продолжил да се моли и да ги поткрепува другите во тешките болести и маки. Последните денови од животот му биле тешки, исполнети со неподносливи болки, кои тој ги трпел благодарение на Божјата благодат и длабоката вера и љубов кон Бога. На 12 јули 1994 год. Старецот Паисиј починал и бил погребен во манастирот „Св. Јован Богослов“ во Суроти. Таму се наоѓа неговиот гроб, достапен за поклонение на илјадниците верници кои и денес се надеваат на неговата небесна молитва пред Бога. Епитафот (натписот на гробот) е во стиховна форма и бил напишан лично од Старецот, пред неговата смрт. Вчера таму беше ослужена заупокоена Литургија. Старецот Паисиј сѐ уште не е канонизиран за светител, но почитта кон него во Грција, Русија, Бугарија и други земји низ светот е исклучително голема. Тој и денес ги слуша молитвите на луѓето, се застапува за нив пред Христос и прави многу чуда.

Извор: Двери.бгВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1011
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 976
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Игумен на манатирот "Успение на Пресвета Богородица",о. Фотиј, Берово: БЕСЕДА

Игумен на манатирот "Успение на Пресвета Богородица",о. Фотиј, Берово: БЕСЕДА

...По тоа ќе не познаат,по тоа ќе ни мерат...Ако нашите дела и нашите постапки бидат во согласност со Божјите зборови. Лесно е да се каже,тешко е да се спроведе.Еден најобичен...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Како духовник сум сведок колку многу бракови се распаѓаат, и тоа христијански бракови, на воцрковени сопружници. Христијанскиот брак, а со него и сето општество, се наоѓаат во застрашувачка ерозија и...

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

Духoт на Гoспoда e врз Мeнe. Зoштo Oн тoа гo гoвoри кoга e рамeн на Духoт какo и на Oтeцoт? Заради свeдoштвo на луѓeтo, какo штo тoлкува св. Златoуст. Нe...

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Ни покажа и нѐ поучи и како духовно да пораснеме и да ја достигнеме оваа Божествена љубов. Нѐ поучи дека, покрај лоши дела и зборови, срцето треба да го очистиме...

БEСEДА  за исцeлувањe на чoвeштвoтo сo Христoвитe рани

БEСEДА за исцeлувањe на чoвeштвoтo сo Христoвитe рани

Сo Христoвитe рани ниe сe излeкувавмe, така прoрeкува Бoжјиoт прoрoк и сeга ниe знаeмe дeка нeгoвoтo прoрoштвo e вистинскo. Сo Христoвoтo страдањe ниe сe спасивмe oд вeчнoтo страдањe; сo Нeгoвата...

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

Токму тој конинуитет на овој христијански идентитет кој е спознаен и пренесен од Светите Отци во три степени според начинот на животот во Христа, очистување, просветлување и обожение се поврзува...

Митрополит Струмички Наум: Молитва за цел свет (05.09.2020)

Митрополит Струмички Наум: Молитва за цел свет (05.09.2020)

Кога цел на молитвата (се мисли на молитвата во која постојано го повикуваме името на Богочовекот Исус Христос) е Бог, односно заедницата на секој човек и на сè создадено во...

« »