логоFacebookTwitterYouTubeeMail

  man.sk.sv.-Nikita.jpgЗа искушенијата и навредите

Ако ѓаволот не може од внатре да те заведе, почнува да те мачи надворешно – преку луѓето кои му се потчинети. Затоа биди подготвен за ова страдање и очекувај ги непријатностите да ти дојдат на гости. Еднаш ти се приближуваат пофалби, потоа укори, клевети и тешкотии од секаков вид. Многу е важно да сфатиш кој ја предизвикува бурата, и сето тоа мирно да го поднесеш: непријателството против одредени луѓе треба да се претвори во непријателство против лукавиот кој стои позади нив и ги поттикнува на непријателство. Кога ќе надојдат работи кои те натажуваат и лутат, обрати Му се на Бога и не му дозволувај на ѓаволот да ти пријде. Ако не успееш во тоа, тогаш барем молчи додека не се совладаш. Потоа мирно и љубезно зборувај со другите.

Не им замерувај и не ги потсетувај на направената неправда. Само моли Му се на Бога лошите впечатоци во срцето да исчезнат што е можно побрзо. Така ќе бидеш чист пред Него, Кој го води човекот чекор по чекор, преку неволјите кои чистат. Тешко е без неволји да го победиме своето фарисејско самооправдување.

Со силите со кои ги поднесуваш искушенијата се мери твојата внатрешна зрелост. Преку неа лесно можеш да дознаеш на која скала на зрелоста се наоѓаш. Ако на оној што те навредил не му простуваш целиот свој живот, биди сигурен дека внатрешниот пат воопшто не си го ни започнал. Ако си бил навреден, па после една години си успеал да ја заборавиш, значи дека стоиш на најниската скала на внатрешниот труд. Колку напредуваш во духовниот труд, толку побрзо ќе можеш да ги простуваш нанесените навреди; после еден месец, една недела, еден ден.

А како во таквите ситуации се однесува оној што Му е посветен на Бога? Тој ја гледа стрелата на наврдата што лета кон него и се заштитува со Божјото име, како со оклоп. Навредата се одбива од него и не остава ниту најмала гребнатинка. Ако си стигнал до ова, можеш да сметаш дека си напреднал во духовниот живот.

Меѓутоа, никогаш не го губи од вид најважното: Бог допушта искушенија за да те испроба, или за да созреат твоите духовни сили. Затоа, прифати го искушението мирно и поднеси го спокојно, без омраза кон тие што те навредуваат. Ако истрпиш ќе стигнеш до поголема чистота. Сѐ поднеси, чувајќи го внатрешниот мир и Божјата љубов, повикувајќи Го Господ напомош за искушувачот да се оддалечи од тебе.

Преподобен Нил Сорски

Извор: МПЦ-ОАВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 720
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Наравоучение: православната психотерапија прави разлика меѓу искушенија што ни се случуваат затоа што душевно оздравуваме (очистување на срцето од страстите) или сме доволно здрави (просветлување на умот), од искушенија што...

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

 Антиномично е и кога просторно и временски ограничениот човек станува благодатно секаде присутен, и во време и во простор. Антиномична е и ситуацијата кога обичен човек стекнува таква слобода пред...

« »