логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 (Обновено)

 Korica.Pisma.Valaam.jpg

59.     
3 февруари 1951 г.
Прашуваш дали може да одиш на панаѓур! Самата реши! По советот на преп. Варсонуфиј, претходно помоли се, па потоа како ќе решиш така и постапи. Но не е панаѓурот причина за твојата вознемиреност, туку твојата суета. Зашто зборуваат така, а не онака како што мене ми одговара! Туку, еве што да направиш: за време на панаѓурот читај ја внимателно молитвата, тогаш ќе бидеш спокојна и целиот разговор ќе ти биде привлечен.
Денес, на 3 февруари, го погребавме јероѓаконот Корнилиј. Најверојатно се сеќаваш на него, целото време пееше молебни. Боледуваше само три дена; јас секојдневно го причествував. Утрото го причестив, а ноќта во 12 часот се претстави толку тивко што не го слушнаа дури ни четирите монаси кои живееја со него. Во 12 часот го погледнале, а тој веќе починал: очите му биле затворени, а рацете прекрстени на градите. Блажен крај!

60. 
20 јануари 1952 г.
Слушам дека твојот сопруг пие. Што да се прави? Не жалости се, не осудувај ги. Секој има свои слабости и недостатоци, па така ни тој не е без слабости и недостатоци. Ете, така се учите да го носите бремето еден на друг и така да го исполнте Христовиот закон.
Господ нека те измудри!
 
Колку бргу лета времето! Го чекавме денот на Христовото Раѓање, Богојавление и Новата година и сето тоа помина. Сега ја чекаме светата Пасха. Секако, пред тоа треба да го чекаме Великиот Пост, како средство за подготовка, за попотполно да го прославиме Светлиот Христов Празник.
Еве што забележав. Во староста времето лета побргу, бидејќи се има чувство дека се е завршено и дека се наближува времето на преминот во вечноста, па некако и сите интересирања се гаснат. А ако загледаме во душата на младите де-војки, ќе видиме како фантазираат дека ќе бидат среќни, ќе најдат добри сопрузи, ќе бидат богати и дека семејниот живот ќе им биде добар, како и многу други работи на таа тема, тие сликички се прострујуваат низ нивната глава и повторно — остануваат сами.
Нашиот манастирски живот се уште по малку тлее. Нашето братство остаре — станавме вистински дом на старци, кој од кој постар. Ако преживеам до февруари, ќе наполнам 79 години — јас сум прилично зрел за премин во вечноста. Му благодарам на Бога што ги доживеав овие години и што ме удостои мене грешниот да го поминам сиот живот во манастир. Не ги запознав светските патења, полни со лукавство, суета, лицемерие, лага и гордост. А зарем некогаш со тие пороци можеш да почувствуваш мир и милост во душата? Јас тврдам дека не можеш.
Ете, кога ти со сопругот одиш во театар или на маскембал, што чувствувате кога доаѓате дома? Секако, имате некој пријатен впечаток што сте го донесле од таму и ќе чекате можност повторно да отидете таму, освен ако не ве спречи болест! Ете, така поминува световниот суетен живот. А човек кога лежи на смртна постела или кога е болен, тогаш мора да доживее изненадување — настаните што ги проживеал, минатиот негов живот пред него ќе се одвива како на филм и дури тогаш тој ќе разбере дека овој свет е заведувач!
Го призивам Божјиот благослов врз сето твое семејство.

61. 
18 февруари 1952 г.
Вие немате деца, а сакате да ги имате. Вашата желба е природна, слична на поредокот на работите. Сепак, се се случува: децата понекогаш не им носат радост на родителите, туку големи неволји. Да се потпреме на Божјата волја, бидејќи Тој ги знае нашите потреби и пред да го замолиме, ако тоа е корисно, ќе имате и деца. Ќе се молиме вака: Господи, Ти ги знаеш нашите потреби уште пред да те замолиме! Благослови, според Својата добрина, тоа да ни биде полезно! Амин!

 

(Продолжува)

 Извор:

Korica.Pisma.Valaam.jpg

Издавачка установа „Канео“ при Дебарско- кичевската епархија ,Охрид 2001

Главен и одговорен уредник

Митрополит Тимотеј

Друго:

 Писма на валаамскиот старец (1)

Писма на валаамскиот старец (2)

Писма на валаамскиот старец (3)

Писма на валаамскиот старец (4)

 

 

 

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 660
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

 о. Горан Стојчевски: ЛИТУРГИСКИ МИГ ВО СЕКОЈДНЕВНИОТ ПОДВИГ

о. Горан Стојчевски: ЛИТУРГИСКИ МИГ ВО СЕКОЈДНЕВНИОТ ПОДВИГ

За мене е подобра видливата убавина, отколку убавината изразена во зборови, претпочитам богатство, што е во рацете, отколку богатство вообразено на сон; сакам мудрост, која не сјае на зборови, а...

Митрополит Струмички Наум: Повторување (30.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Повторување (30.05.2020)

За неделата на Светите отци од Првиот Вселенски Собор имав намера да пишувам за молитвата што ги опфаќа сите луѓе и секој човек што конкретно страда, ама за кого... Денешните...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Бог е праведен. Сепак, на оние кои се одрекле од светот и световните работи им ветил стократно повеќе уште во овој живот, а плус и Царство Небесно: „Вистина ви велам:...

Храмот е срце

Храмот е срце

До тој Ден, којшто ние сме собрани данеска да го празнуваме. До денот, во којшто светлото Сонце на Правдата дошло да го осветли овој свет и да изгрее од гробот...

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Но, бидејќи над вистинската вера, низ вековите, незабележливо се наталожиле и одомаќиниле уште неколку темнини, денес, оној што ќе поверува, ќе треба да се пробие и низ овие темнини; а...

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Откако ја стекнува нејзината доверба, Богочовекот Христос ѝ ја покажува и вистинската вера: „Жено, верувај Ми дека иде часот, кога ни во оваа планина, ниту во Ерусалим ќе се поклонувате...

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

Телото ја прима онаа храна, која во суштина е еднаква со телото. Телото е од земјата и храната за телото е од земјата. Затоа телото во овој свет се чувствува...

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Слoвoтo Бoжјo e какo oган на кoјштo сe радува правeдникoт прeмрзнат вo студeнилoтo на oвoј свeт; и слoвoтo Бoжјo e какo oган кoј гo изгoрува нeправeдникoт, кoгo oвoј матeријалeн свeт...

« »