логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Sashko.Nasev.pp.jpg
ПЕТ ГОДИНИ ПРЕМИНПОРТАЛ

СМИСЛАТА НА МЕДИУМОТ

Многу е тешко во општата бркотница на информации да бидеме поведени од некој посебен, за нас самите уникатен медиум. Особено заради фактот, што, и, во нашата македонска стварност, лепезата на информирачки средства рапидно е зголемена за само неколку години. Ако пред дваесеттина години имаше една телевизија со два канала и два дневни весника на еден издавач, сега бројот на традиционалните медиуми е огромен. Навистина голем и импресивен.

Токму заради тоа, кога пишувањето и читањето ви е професија, ретко се навикнувате на нешто да ве заведе и привлече и да ве радува кога сте емпатични со медиумот, што би се рекло вие и медиумот сте две нозе во еден чевел,особено кога тоа е on-line медиум. Дозволете, во прво лице да се изразам, и да кажам дека мојата соработка со ПРЕМИНПОРТАЛ иако е скромна и екстензивна, сепак, е интелектуално задоволство пар екселанс. Зошто е така? - Веројатно заради неповторливата продуховеност, енциклопедиска култура и врвна воедначеност на сите информации и коментари на ова интернет гласило.

Се вели дека медиумите се добри како што е добар путерот намачкан на леб, ама притоа да нема ниту едно грутче кое ќе не потсетува дека намачканиот путер можеби бил во фрижидер?! Така ние го чуствуваме овој медиум. Како совршен леб со путер, како нешто што е едновремено конвенција но, и, цивилизација. Се вели дека во градовите каде што нема трамвај се уште не дошло модерното доба. Велат дека и културите без интернет медиуми се сé уште прединформациски култури. За среќа, нашата култура има модерност. Постојат секакви модерни медиуми. ПРЕМИНПОРТАЛ е доследен во ставот да облагородува и да биде најмодерен.

Пренесувајќи ја доблеста на христијанската етичност, новитетите од филмот и литературата и коренсподирајќи со современиот свет, тој ни ја зацврстува вербата во нашата цивилизираност и неповторлива глад за напредување. Се надеваме дека не изгледа инфантилно ако кажеме дека е особена чест да се објавува во ваков, престижен, нов медиумски простор. Наивен е оној кој мисли дека моќта на интернет изданијата е мала. Исто како што ќе биде наивен оној кој нема да ја согледа иднината и потребата од вакви духовни бисери како што е овој интернет прозорец од кој, кога ќе го отворите, вдишувате благородност, продуховеност и сознанија. Некои ем нови, некои ем подзаборавени сознанија, ама затоа на нив се потсетуваме секој пат со овој премин и трансцедираме од баналното во интелектуалното.

За крај дозволете да ги парафразирам младите драмски писатели, кои во правда веруваат иако не ја гледаат, ама се свесни дека постои како што постои пристаниште за секој брод, како што постои овој портал за секој намерник што сака естетското, етичното и духовното да му исполнат дел од денот.

Само напред. Иднината треба да се предизвика со љубопитност, а не да се чмае во незнаење. Ќе бидеме среќни ако овие големи потфати како што е порталот ПРЕМИН доживеат и полнолетност и длабока старост. Судено им е на квалитетните нешта да траат. А ова ќе трае. Затоа што со своите напрегнати духовни струни ја збогатува музиката на духовноста во огромниот и безграничен интернетски пејсаж. Со голема почит и навистина искрени желби остануваме да бидеме второто стапало во заедничкиот чевел со премин, а чевелот да се викал наше совремие. Нека е аирлија, нека растат ваквите медиуми со смисла.


Д-р Сашко Насев

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 642
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Бог е праведен. Сепак, на оние кои се одрекле од светот и световните работи им ветил стократно повеќе уште во овој живот, а плус и Царство Небесно: „Вистина ви велам:...

Храмот е срце

Храмот е срце

До тој Ден, којшто ние сме собрани данеска да го празнуваме. До денот, во којшто светлото Сонце на Правдата дошло да го осветли овој свет и да изгрее од гробот...

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Но, бидејќи над вистинската вера, низ вековите, незабележливо се наталожиле и одомаќиниле уште неколку темнини, денес, оној што ќе поверува, ќе треба да се пробие и низ овие темнини; а...

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Откако ја стекнува нејзината доверба, Богочовекот Христос ѝ ја покажува и вистинската вера: „Жено, верувај Ми дека иде часот, кога ни во оваа планина, ниту во Ерусалим ќе се поклонувате...

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

Телото ја прима онаа храна, која во суштина е еднаква со телото. Телото е од земјата и храната за телото е од земјата. Затоа телото во овој свет се чувствува...

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Слoвoтo Бoжјo e какo oган на кoјштo сe радува правeдникoт прeмрзнат вo студeнилoтo на oвoј свeт; и слoвoтo Бoжјo e какo oган кoј гo изгoрува нeправeдникoт, кoгo oвoј матeријалeн свeт...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Да го фрлиме фенерот на Диоген, да се откажаме од потрагата по човек во темнината на овој свет и во сеопштата расчовеченост. Таа потрага за нас заврши во оној миг...

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

Вo oвoј свeт на нeпрeстајнo движeњe и нeпрeстајни прoмeни, чoвeкoт, сакал или нe, мoра да бидe врабoтeн, билo сo дoбрo, билo сo злo дeлувањe. Мрзливиoт чoвeк, всушнoст, нe e врабoтeн:...

Митрополит Струмички Наум: Депресија и надеж од православен аспект (09.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Депресија и надеж од православен аспект (09.05.2020)

    Остатокот од времето поминато надвор од молитва, на оние кои немаат непрестајна умно-срдечна молитва, Црквата им го покрива со послушанието. Оние кои го чистат своето срце од страстите, го...

« »