логоFacebookTwitterYouTubeeMail

  Goran.S.Velig3.jpg

презвитер Горан Стојчевски
МЛАДИОТ ЧОВЕК И БИБЛИЈАТА

 

Насловот на денешната тема нè навраќа на евангелската средба на младиот човек со Христа и неговото прашање до Спасителот, учителе добар, какво добро треба да направам за да имам живот вечен? Нашиот Господ му одговара, дека за да влезе во животот, треба да ги исполнува заповедите, и ги наведува оние најсуштествените за секој истражувач на вистината, не убивај, не прељубодејствувај, не кради, не сведочи лажно, почитувај ги родителите и љуби го ближниот свој како себе си.

И токму овие заповеди нè воведуваат во животот, во оној природен начин на нашето постоење, во состојбата во која се наоѓаа и нашите прародители пред гревопадот. Многумина кога ќе пристапиме на исповед, барем оние првонаброените заповеди тврдиме дека сме ги запазиле, но особено треба да посветиме внимание на онаа, да го љубиме ближниот свој како себе(дали го љубиме), дали личноста наспроти нас ја гледаме како Христос, дали ја гледаме како образ Божји, како човек врз кого почива Божјото вдахновение, или наједноставно дали себе се гледаме во личноста спроти нас? Преку однесувањето кон ближниот, го градиме и нашиот однос со Бога, или како што вели свети Јован Богослов, кој не го љуби братот свој кого го видел, како може да љуби Бога, кого не го видел.

Нашето спасение во Црквата, зависи од нашето однесување кон ближниот, правете го она на луѓето што сакаат вам да ви го прават, вели Господ, да љубиме  -за да нè љубат, да почитуваме - за да бидеме почитувани, да не осудуваме - за да не бидеме судени итн. Како и тогаш, така и денес, младиот човек не е задоволен од одговорот, понесени од својот ентузијазам, горе-доле преку самооправдание и ние ги извршуваме заповедите, но бараме совршенство, младиот човек го бара вечниот живот, а тоа е состојбата до која Адам требаше да стигне и да го изгради подобието Божјо, односно да го стекне обожението, единството со Бога.

А,  единството со Истокот на Животот, со Бога е и вечниот живот, и затоа Спасителот го советува младичот, да го продаде својот имот и да врви по Него, но момчето си отиде натажено, оти имаше голем имот. Имотот, овде не само материјален, страстите се нашиот багаж,тие се што ги сметаме и исклучиво со нив „можеме„ да се „пофалиме„ за наш имот кој го поседуваме или сакаме да ги поседуваме, или сакаме  да ги оствариме, ако ги уживме и не сакаме  да се одделиме од нив, тогаш сме опсесивни, а кога не можеме да ги реализираме, стануваме нажалени, односно депресивни. Пристапувајќи кон Бога, прво низ исповед, се враќаме како што вели Христос, во животот, да се трудиме да ги исполнуваме заповедите, преку запазувањето на заповедите растеме во љубовта Божја, и како што посведочиле светите отци, и сите подвижници, се чистиме од страстите, од имотот кој сме стекнале во таа богоотуѓеност, за да го добиеме она по кое трагаме, Патот, Вистината, Животот, љубовта -  самиот живот на Света Троица, како што вели св. Григориј Ниски.

Се смета дека толку многу предизвици има со кои се соочува младиот човек денес, дека сè е така сложено, а Христос ја нуди едноставноста, која можеме да ја пронајдеме само во своето срце, како што и Он, Самиот вели, дека сè се решава во нашето срце, од кое произлегува добро или зло. Испитувањето на срцето во активниот или практичниот духовен живот во Црквата, живеење во ритам од Литургија за Литургија, од Причест за Причест е најдобриот начин и е единствениот реален чин на кој можеме да го реализираме своето единство со Христа, но  и да посведочиме на другите за нашата православна вера. Но, и да посведочиме, онака како што нèпоучува Спасителот, да ги пазиме заповедите, а и да врвиме по Него до светост, со благадатта Божја до обожение.
За мене, пример, за еден млад човек (старец Софрониј), од овој век кој ја бара Љубовта и смислата на животот, го наоѓа Него, Личноста на Богочовекот, за да не го троши времето, како што вели самиот тој, целиот свој живот го посветува на молитвата и нè советува,постојано да размислуваме,како денот да го поминеме без грев, или со други зборови светот? Како да ги преобразиме, нашето битие, умот, чувствата, самите наши природни реакции, за да не сториме грев против нашиот Небесен Отец, против Христа, против Светиот Дух, против човечката ипостас,против својот брат, против секое нешто од овој свет.

Или, еден друг млад човек (о. Серафим Роуз), кој прошетал по секоја духовност, а го открил духовниот живот во Христа како единствен излез од овој свет, а излезот од овој свет е само Литургијата на Црквата, со мир да излеземе, и на која пак и се враќаме, пак и пак во мир на Господа да се помолиме... Нема тука бегство од реалноста на паднатиот свет, туку преобразување или пресоздавање на истиот тој свет, преку Христа Исуса Кој го победи светот, а ни подари царство небесно.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
*Текстот е прочитан како воведно излагање на тема: Младиот човек од 21 век и Библијата, седницата на Светото Писмо 24 јуни 2014 година

  Goran.S.Velig2a.jpg

17-ти ноември, лето Господово 2014

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 645
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Бог е праведен. Сепак, на оние кои се одрекле од светот и световните работи им ветил стократно повеќе уште во овој живот, а плус и Царство Небесно: „Вистина ви велам:...

Храмот е срце

Храмот е срце

До тој Ден, којшто ние сме собрани данеска да го празнуваме. До денот, во којшто светлото Сонце на Правдата дошло да го осветли овој свет и да изгрее од гробот...

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Но, бидејќи над вистинската вера, низ вековите, незабележливо се наталожиле и одомаќиниле уште неколку темнини, денес, оној што ќе поверува, ќе треба да се пробие и низ овие темнини; а...

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Откако ја стекнува нејзината доверба, Богочовекот Христос ѝ ја покажува и вистинската вера: „Жено, верувај Ми дека иде часот, кога ни во оваа планина, ниту во Ерусалим ќе се поклонувате...

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

Телото ја прима онаа храна, која во суштина е еднаква со телото. Телото е од земјата и храната за телото е од земјата. Затоа телото во овој свет се чувствува...

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Слoвoтo Бoжјo e какo oган на кoјштo сe радува правeдникoт прeмрзнат вo студeнилoтo на oвoј свeт; и слoвoтo Бoжјo e какo oган кoј гo изгoрува нeправeдникoт, кoгo oвoј матeријалeн свeт...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Да го фрлиме фенерот на Диоген, да се откажаме од потрагата по човек во темнината на овој свет и во сеопштата расчовеченост. Таа потрага за нас заврши во оној миг...

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

Вo oвoј свeт на нeпрeстајнo движeњe и нeпрeстајни прoмeни, чoвeкoт, сакал или нe, мoра да бидe врабoтeн, билo сo дoбрo, билo сo злo дeлувањe. Мрзливиoт чoвeк, всушнoст, нe e врабoтeн:...

« »